0

Mbappe nie gra, skład u nas pełny i w miarę dobra forma, Real w dupie - wynik pierwszej połowy to jakiś mało śmieszny żart. Wracamy do punktu wyjścia, czyli nie mamy obrony.

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

1

0

@Stinger_ Postać Wieniawy w mediach to kpina z ludzi. Skoro już zalewa się nas niejako przymusowo wizerunkami kobiet w sieci i telewizji, to warto, żeby były to naprawdę atrakcyjne fizycznie postacie. Przynajmniej się popatrzy na estetykę piękna.
Wieniawa to kurka z której chyba z braku laku zrobiono gwiazdę, bo taka była potrzeba rynku. Do tego, że muzyki tego typu wytworów medialnych nie da się słuchać, jestem akurat przyzwyczajony.

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

0

@kanver_ Są tacy co by poszli mocniej i wcześniej.


1

@tarantino10 "Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej."

9

Historia Polski ma wielu ukrytych bohaterów.


"Kopf eines intelligenten polnischen Massenmörders" "Głowa inteligentnego polskiego masowego mordercy"

"Od lutego 1928 r. do lipca 1931 r. pracował w Poradni Przeciwgruźliczej w Poznaniu. Dyplom lekarza uzyskał na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Doktoryzował się, również w Poznaniu, w roku 1932.
W marcu 1936 r. współzałożył zakład produkujący surowice i szczepionki Serovac Poznański. Od 1937 r. był członkiem spółki założycielskiej oraz dyrektorem wytwórni strun chirurgicznych i technicznych Catgut Polski (produkowany tam catgut ze sterylizacją jodową impregnowany srebrem i jodem całkowicie zaspakajał potrzeby krajowe).

We wrześniu 1939 r., jako lekarz opiekował się rannymi żołnierzami w szpitalu polowym we wsi Dobrzelin koło Żychlina w trakcie bitwy nad Bzurą.
Po powrocie do Poznania jesienią tego samego roku, wstąpił do organizacji Ojczyzna, a pod koniec roku został zaprzysiężony do Służby Zwycięstwu Polsce.
W marcu 1940 r. wszedł w skład pierwszej Komendy Poznańskiego Związku Walki Zbrojnej i został mianowany do stopnia kapitana czasów wojny.
Powierzono mu dowodzenie III Wydziałem sanitarnym. Od czerwca został Pierwszym Szefem Związku Odwetu Okręgu Poznań.

Przyjmowanie pacjentów w gabinecie lekarskim i wizyty domowe ułatwiały mu działalność konspiracyjną i stanowiły przykrywkę do wykonywania rozkazów.
Według relacji jego żony, powierzony mu zespół prowadził z Niemcami wojnę bakteriologiczną. Przedostawano się do niemieckich szpitali wojskowych w Poznaniu, gdzie, na poręczach schodów, celowo pozostawiano szkodliwe bakterie, co miało swoje konsekwencje zdrowotne dla przebywających w nim żołnierzy niemieckich, zwłaszcza ich dłuższą niezdolność do służby wojskowej.

Podobnie czyniono w hotelach, gdzie szkodliwe bakterie oraz środki chemiczne dodawano do napojów, których używano do uśmiercania wyselekcjonowanych Niemców i kolaborantów (zaprzeczała temu po wojnie jego córka).
Działalność jego zespołu wzbudziła podejrzenia organów bezpieczeństwa Rzeszy Niemieckiej.
Gestapo aresztowało ich 25 kwietnia 1942 r., i osadziło w Forcie VII w Poznaniu. Podczas przeszukania jego mieszkania znaleziono fiolki z bakteriami wąglika oraz duru.

Został skazany przez Niemiecki Policyjny Sąd Doraźny w Poznaniu na karę śmierci. Oferowano mu uwolnienie w zamian za współpracę oraz kontynuowanie badań na rzecz III Rzeszy. Nie zgodził się.
Przed wykonaniem kary śmierci poinformowano go oraz członków jego zespołu, że taki sam wyrok został wydany na członków ich rodzin.

Doktor Franciszek Witaszek został stracony przez Niemców w Forcie VII w Poznaniu 8 stycznia 1943 r. Wraz z nim zamordowano również 30 członków organizacji (tzw. "Grupa Witaszka") – 24 mężczyzn i 6 kobiet. Ich ciała spalono; głowy czworga z nich zakonserwowano jako eksponaty badawcze.

Głowę doktora Niemcy wstawili do słoja z formaliną z naklejoną informacją w jęz. niemieckim "Kopf eines intelligenten polnischen Massenmörders" ("Głowa inteligentnego polskiego masowego mordercy").

W marcu 1943 r. żonę Franciszka Witaszka, Halinę zesłano do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, a ich dzieci (5 Alodia i 4 Daria) zostały wysłane do obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi.
Po przejściu selekcji rasowej zostały poddane germanizacji w ośrodku organizacji Lebensborn tzw. "Gaukinderheim" w Kaliszu a następnie po sfałszowaniu metryk urodzenia zmieniono im nazwisko na Wittke i jako "dzieci niemieckie" zostały przekazane do adopcji niemieckim rodzinom.

Alodię "Wittke" oddano rodzinie Wilhelma Dahla w Stendal w Meklemburgii, a Darię rodzinie Edmunda Schoeln z Weitra w Austrii. Pozostałą trójkę dzieci Witaszków – dziewięcioletnią Mariolę, siedmioletnią Iwonę i rocznego Krzysztofa – ukrywali członkowie rodziny.
25 listopada 1945 r. zidentyfikowane szczątki Franciszka Witaszka oraz jego współpracowników złożono na cmentarzu Bohaterów Polskich w Poznaniu. Żona, Halina Witaszek przeżyła wojnę i odzyskała dzieci."

0

@Cryptolis Europejczycy jeśli chcą zachować nienaruszalność swoich terenów, muszą zbudować konkretne siły zbrojne na terenie Grenlandii. Jednak znając ich "militarną prokrastynację" i polityczne skąpstwo, raczej są skazani na wizytę dobrego wujka z za Oceanu w celu rewizji układów w rodzinie. W każdym razie - na pewno będzie ciekawie.

0

Z jednej strony logika podpowiada, że to w dzisiejszych czasach oczywiste działanie, jednak gdyby ktoś parę lat temu powiedział, że Amerykanie rozważają wjazd na tereny państwa UE, to byłby to konkretny żart.

https://x.com/MBudzisz2/status/2009906508063023541

"W dyskusji na temat Grenlandii i tego w jakim stopniu jest ona broniona przez Danię często podnosi się, że Kopenhaga przeznaczy 4,2 mld dolarów na rozbudowę zdolności do obrony wyspy.

Zapomina się wszakże dodać, że dwa porozumienia w tej sprawie między władzami Danii a reprezentacją Grenlandii zostały zawarte w 2025 roku (w tym drugie w grudniu) a pozyskiwane zdolności, na które Dania planuje wydać te pieniądze, będą dostępne dopiero w 2031 roku. Innymi słowy reakcja spóźniona i nie wiadomo czy wystarczająca."
Greenland's race to rearm before Trump takes action


3

I taki Niemiec mi się podoba.

https://x.com/i/status/2009581324089033094

0

@Tomason Być może, karty raczej słabe na ten moment.

0

Jedynie w przypadku zamiany na lepszego technicznie topowego pomocnika.
Obecnie w środku pola poza Pedrim nie mamy szczególnie wielkiego potencjału i głupio by było go uszczuplać.

1

Na pewno nasza konserwatywna ferajna z politycznego X wierzy dozgonnie w siłę swojego atlantyckiego pana. Nawet mają specjalnie pod to wyselekcjonowanego geopolitycznego wieszcza w postaci Krzysztofa Wojczala.
Zobaczymy, może dobry wuja nas nie sprzeda i przebidujemy te czasy jako wierny sługa zawsze do usług. To byłby dopiero farcik Kaczora.


0

Zbyt charyzmatyczna mordka na nasz wakacyjny klub.

0

@urbipl Ja się dałem raz nabrać, mimo że byłem świadomy tego typu oszustw.

Pewnego dnia miałem w głowie niezapłacony rachunek za prąd i akurat przyszła mi informacja z PGE, że mam niedopłatę 3zł i mogę to blikiem zapłacić.
Ze względu na jakiś chaos w tym dniu i poczucie niezapłaconego rachunku, jakoś nie zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Pomyślałem, ok, zapłacę to, chociaż te 3zł były kompletnie bez sensu.
Wszedłem w linka do blika, wpisałem i zatwierdziłem w aplikacji.
Za chwilę przyszła mi informacja z ING, że w Poznaniu w bankomacie nastąpiła nieudana próba wypłacenia 2.5 tyś zł z mojego konta (limit był 500zł). Info nie ze względu na wykryte oszustwo, tylko takie zwykłe potwierdzenie bankowe.
Czyli limit mnie uratował.


0

@Encore Zapomnieli dopisać, że w tej statystyce podania na alibi mogą zakłamywać rzeczywistość.

5

"Trump: Postanowiłem, że dla dobra naszego kraju, zwłaszcza w tych niezwykle niespokojnych i niebezpiecznych czasach, nasz budżet wojskowy na rok 2027 nie powinien wynosić biliona dolarów, ale 1,5 biliona dolarów. Pozwoli nam to zbudować „wojsko marzeń”, do którego od dawna mamy prawo, a co ważniejsze, zapewni nam BEZPIECZEŃSTWO i OCHRONĘ, niezależnie od wroga."

0

@Aragorn33 Co to za zadyma?
Ktoś coś źle napisał na temat wodza i trzeba było przywołać do porządku?

1

@Faro Nic kurva na razie nie wiadomo, i po co drążyć temat :)

4

Wenezuela..



..i Grenlandia

0

@norbi77 Trochę podobne zachowania do Mussoliniego, lubię te jego komicznie wyglądające wstrzyki. Dodają jeszcze więcej nonsensu do całej kreatury wielkiego pomarańczowego szczura.

3

"Prawo międzynarodowe jest najbardziej niesprawiedliwym prawem na świecie, bo egzekwują je zawsze silniejsi."

1

Niczego wielkiego po tym sezonie nie oczekuję, więc lepsze to niż nic.
W ziemie trudno złapać cokolwiek dobrego, cud że w ogóle kogoś podpiszemy.
Bardziej mnie martwi letnie okienko. Stoperów potrzeba dwóch, a będzie kasa na jednego z łapanki.

1

List Józefa Piłsudskiego do Feliksa Perla (polskiego działacza socjalistycznego i publicysty) napisany przed napadem na pociąg pod Bezdanami w 1908r.



Info:
Józef Piłsudski był jednym z głównych organizatorów napadu na pociąg pod Bezdanami w 1908 roku, przeprowadzonego w realiach zaboru rosyjskiego. Celem akcji był pociąg pocztowy Imperium Rosyjskiego przewożący państwowe środki finansowe. Piłsudski działał wówczas jako przywódca Organizacji Bojowej PPS, a w operacji uczestniczyło około dwudziestu konspiratorów.

Napad odbył się 26 września na stacji Bezdany pod Wilnem i mimo problemów technicznych zakończył się sukcesem. Zdobyto około dwustu tysięcy rubli, co było bardzo dużą kwotą.

Pieniądze te należały do państwa carskiego i pochodziły głównie z podatków ściąganych m.in. na ziemiach polskich. W tym sensie środki te były postrzegane jako odebrane aparatowi zaborczemu, a nie jako rabunek prywatnego mienia. Fundusze przeznaczono na działalność niepodległościową, zakup broni i utrzymanie konspiracji.

0

@CLS63AMG Rozmowa w porządku, ale wiele nowego tam się nie usłyszy.
Obaj spoza bańki PO/UE vs PiS/USA, więc się raczej dogadali ze sobą niż spierali w dyskusji. Temat podejścia do Ukraińców tak naprawdę mocno dzieli obu dyskutantów, ale w tej rozmowie zostało to lekko schowane pod dywan.

1

@buglikos Gdybym rozważał, to po pierwsze zastanowiłbym się nad tym, czy mam ochotę pracować w tak ohydnym środowisku, do tego z dużym reżimem, dodatkowo wszystko oblane jakąś specyficzną zimną agresją. Tyle o samym gnieździe szerszeni.
Druga sprawa to praca - pokawałkowane zwłoki w wypadkach samochodowych, tragedie ludzi, często też samemu trzeba będzie komuś narobić syfu - trochę jak kontroler biletu w autobusie.
Jeśli komuś to pasuje - to można się zastanawiać. Widziałem trochę od wewnątrz jak oni pracują, luzu to tam nie ma za dużo, sporo roboty i czuć dużą odpowiedzialność. Ludzie w większości obrzydliwi personalnie.

13

W Barcelonie trzeba by było z pięciu Lewandowskich na raz, żeby ruszyć ten beton słabości mentalnej. Jeden to tylko intruz w piaskownicy.

1

@jacobFCB Nasza obrona to taki klekot, że Cancelo nie jest w stanie jakoś szczególnie coś tu zepsuć. Nada się jako opcja, czasem w ofensywie przyda się taki cwaniaczek.

0

@esem91 Niebawem to będzie kulturowa normalka, tej cywilizacji nie da się już uratować na szczeblu społecznym.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?