1

Dobry opis patologii zarządzania krajem (nie tylko naszym).
Banda sprzedajnych oportunistów bez realnych kompetencji, poza jedną potrzebną do awansu.


"Czy polityczni decydenci są kompetentni?
Zdarza się, że posiadają kompetencje merytoryczne - ale to wyjątek.
Najczęściej posiadają kompetencje wyłącznie polityczne (a więc nieformalne: nie znają języków, nie mają żadnego doświadczenia praktycznego w obszarze którym zarządzają, przydającego się wykształcenia itd.). Są więc kompetentni inaczej. Jak? Przez całe zawodowe życie wspinają się po hierarchii partyjnej: zabiegają o względy tych, którzy stoją wyżej, i uczą się zarządzać ambicjami tych, którzy są niżej i również marzą o awansie. Długotrwałe uczestnictwo w tym procesie prowadzi do nabycia realnych umiejętności: rozpoznawania oczekiwań przełożonych, kanalizowania aspiracji podwładnych oraz manipulowania jednymi i drugimi dla własnej korzyści.

To jest rzeczywista kompetencja i nie należy jej lekceważyć. Problem polega na tym, że jest to kompetencja jednowymiarowa. Z czasem zawęża horyzonty poznawcze i prowadzi do demoralizacji - nie w sensie obyczajowym, lecz poznawczym. Polityk zaczyna postrzegać świat wyłącznie przez pryzmat logiki, którą zna z życia partyjnego.

W rezultacie wydaje mu się, że wszyscy wokół - żołnierze, funkcjonariusze, urzędnicy, eksperci, doradcy - funkcjonują według tych samych reguł. Ich awanse, sukcesy i wygrane konkursy przestają być w jego oczach efektem doświadczenia, wiedzy czy kompetencji, a stają się pochodną czyjejś politycznej woli. Projekcja własnego doświadczenia zastępuje zdolność rozpoznawania obiektywnych kryteriów.

Z biegiem czasu polityk przestaje dostrzegać kompetencje inne niż polityczne. Przestaje je rozumieć, szanować i uznawać. W efekcie traci zdolność odróżniania profesjonalizmu od lojalności, wiedzy od oportunizmu, odpowiedzialności od politycznego sprytu.

Tak ukształtowani politycy - nie jako jednostkowe patologie, lecz jako produkt systemowej selekcji i długotrwałej socjalizacji - stają się rakiem toczącym instytucje państwa. Mechanizm ten działa wszędzie: od Warszawy, przez Moskwę, po Waszyngton."

17

@fotohobby Obaj z Lewym ten sam poziom, jeden ze starości drugi z ogólnej marności.

4

Trochę dziwny ten niedoszły pan profesur.

0

@Kgorecki2500 Swoja drogą ciekawe co tam w UK planują, zawsze byli raczej bliżej Amerykanów politycznie.

3

@michal26 Ze względu na problemy prawne z zielskiem mam nakaz sądowy uczestniczyć 2 lata w tym cyrku zwanym leczeniem od uzależnienia. Siedzą w poradni takie kurki młode, niektóre zero pojęcia o medycynie konwencjonalnej, ja mam recepty od lekarza na medyczną marihuanę, zero uzależnienia od czegokolwiek. Ale próbują mnie wrobić w cokolwiek.

Poszła na to kasa z budżetu i potrzeba naganiać ile wlezie, widziałem wywiad z jakąś straszą prof. psychologii (taką past prime), ona mówi, że jak dzisiaj widzi ludzi chodzących latami na terapię to ją krew zalewa, bo to jest czysta głupota i nabijanie kasy psychologom.

Ze względu na zdaje się niedobór psychologów, są chyba pożądani w systemie. Mam trzy znajome, każda raczej z problemami psychicznymi i kompletne bezmózgi - wszystkie trzy robią sobie (chyba zaocznie) psychologię, jedna już nawet pracuje.
Jak ja się dowiedziałem o tym, to mnie się słabo zrobiło jak pomyślałem o tych młodych ludziach, którzy u nich wylądują w gabinecie.

Pierwsza przechlana i w domu było to samo. Druga agrecha, rozwody itp.
Trzecia konserwatywny katol/kościelnik.
Weź idź do psychologa.

1

Siemoniak to jest dopiero luzak.

0

@draxidox Chyba nic tego nie uratuje poza kontrolowana imigracją. Media lewackie piorą ludziom mózgi, ale też część ludzi poszła w końcu po rozum do głowy. Nie każdy ma pieniądze, zdrowie czy umiejętność wychowywania dzieci. Tego się nie rozwiąże jakimiś dodatkami do 500plusa.
Ferajna politycznych łajz lubi jak biznes się kręci z urzędowego punktu widzenia, czyli produkcja taniej siły roboczej idzie pełną parą. Sami siedzą wygodnie, a swoim dzieciom zapewniają maksimum możliwości. Ty zaś tyraj jak wół, a dzieci twoje będą kolejnymi niewolnikami w systemie.

0

@MirusAmisz Zależy kogo zamiast niego jesteśmy w stanie dostać. Lepszy Rashford niż nikt, ale bramki na dobicie jakiś placków nic nie zmieniają w jego ocenie.

0

@Consigliere Barcelona od ostatniego miesiąca ubiegłego sezonu gra mniej więcej to samo i pewnie dalej będzie grać to samo, pytanie ile będzie kontuzji.

4

Dodałbym jeszcze zrzutkę na pomnik.

1

Zapowiada się Lewy albo Vlaho, szału nie będzie z 9.

2

Ciekawe czy ponownie wpadnie do redakcji ktoś z czymś w rodzaju AR-15 i paroma magazynkami.

3

@macio_944 Przecież ten rząd ma dwa lata, a już nazbierał sobie podobnie do PiSiorów, dodatkowo obiecując, że idzie lepsze.
Żyjesz w świecie TVNu?

0

Kowal często mówił, że u Flicka najważniejsza (poza skillem) jest kondycja/praca każdego piłkarza na boisku. Może być tak, że to nieszczęście tutaj przyjdzie zastąpić Lewego, ze względu na braki kondycyjne u rodaka i brak kasy w kasie. Straszne czasy mamy pod względem transferów. Nie ma na skompletowanie obrony, nie ma na porządnego napastnika.

1

@Roobo Za samo wspieranie reżimu komunistycznego - dożywocie.

0

@Zelazny_Mike Zapewne różnie to bywa, zależy od wielu czynników. Jednak statystyki są jasne - głównie drony odpowiadają za niszczenie czołgów, a że są relatywnie tanie, to można je uznać za kluczową broń w niszczeniu pojazdów.

0

@Gaucho Niech poczeka do lata i wlatuje za Rashforda, skoro cena nie jest wysoka.

0

@Zelazny_Mike Dlaczego bzdury, że jeden dron niszczy czołg?
70% zniszczeń czołgów w tej wojnie to wszelkiego rodzaju drody kamikadze (FPV, amunicja krążąca, np. Lancet, Warmate).
Co zresztą dobrze widać na filmikach z pola walki.

0

Może i tak, ale coś czuję, że hajc i tak pójdzie w ofensywę.

4

Jak się patrzy na Roberta w meczach takich jak ten, to widać tę nadchodzącą emeryturę. Lepiej skombinować kogoś, kto przynajmniej będzie mógł biegać ile wlezie przez cały mecz, a pożytek pod bramką będzie podobny.


12

Jeśli byłby w stanie zastąpić Pedriego kiedy nie może lub nie powinien grać, to
czemu nie, o ile jeszcze nie zardzewiał w tym City. Barca ma kilku pomocników, ale poza Pedrim żodyn nie umie rozgrywać na wymaganym poziomie. Pieniędzy jednak nie ma i nie będzie, więc i Silvy nie będzie.

0

Rok kadencji Trumpa.

Ziemkiewicz - Do Rzeczy
Świdziński - S&F
Dr Jakub Benedyczak, analityk ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
Leszek Jażdżewski - publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”

Prowadzący Jakub Dymek



0

@arasz1819 Bartosiak gada o tym od jakiś dwóch lat, więc nie bądź śmieszny.

4

Ostatnio przyszło mi to do głowy, że możemy się tu i tam wykręcić ogonem. Bo prezydent chce, ale premier mu nie pozwala.



"Poświęciłem dużo czasu na pisanie o dysfunkcji obecnego współżycia politycznego w Polsce między prezydentem Nawrockim a rządem Donalda Tuska, zazwyczaj jako o obciążeniu, przeszkodzie w podejmowaniu decyzji i uchwalaniu ustaw. Ale obserwując Nawrockiego w Davos w tym tygodniu, zacząłem postrzegać to inaczej. Był tam, uśmiechając się do Donalda Trumpa, mówiąc, że chciałby dołączyć do Rady Pokoju, ale niestety potrzebuje zgody rządu i parlamentu w kraju.

Wydawało się, że to rezonowało z Trumpem: Nawrocki był jedynym przywódcą, którego wymienił z imienia (i z ciepłym akcentem) podczas wczorajszego przemówienia inauguracyjnego. Wewnętrzny konflikt Polski w praktyce działał jak wyrafinowana strategia „dobry policjant, policjant konstytucyjny”.

W tym „Nowym Bałaganie Świata” wewnętrzny bałagan w Polsce może być w rzeczywistości wentylem bezpieczeństwa. Pozwolił Polsce schlebiać amerykańskiemu prezydentowi bez finansowego angażowania się w niejasny sojusz, skutecznie trzymając jajka w dwóch koszykach. To z pewnością niezręczna równowaga, ale dla Polski amerykańska potęga pozostaje niezbędna, a europejska zdolność jest coraz bardziej niezbędna."

0

@Azi Osłabi grupę młodych zdolnych, którzy mają wejść do pierwszego zespołu.
Gdyby Barca miała pieniądze nie byłoby problemu. Ale nie ma i taki ubytek będzie kosztowny. Ograć się i wypromować w Barcelonie, a po 2 latach pokazać środkowy palec - raczej nie wzbudzi to sympatii klubu i kibiców.

0

Generał Leon Komornicki i Marek Budzisz - rozmowa u Rymanowskiego.
"Świat według Donalda"

1

Witamy wszelkie Królewskie Mości, prosimy tylko przywieźć ze sobą trochę zrabowanych podczas Potopu skarbów, tak w ramach symbolicznego gestu.
Może jakieś berło czy trochę kosztowności najlepiej w złotej szkatułce, żeby
zrobić dobre wrażenie w TVP.


0

@tbas Pewnie dlatego, że nie będzie mieć wyjścia.

0

https://x.com/MBudzisz2/status/2014292048761819423

Artykuł The Telegraph opisuje wstępne porozumienie, w ramach którego USA miałyby uzyskać kontrolę nad wybranymi obszarami Grenlandii poprzez utworzenie tzw. suwerennych stref bazowych, wzorowanych na brytyjskich bazach na Cyprze.

Oznaczałoby to faktyczne podleganie tych terenów amerykańskiemu prawu i możliwość prowadzenia operacji wojskowych oraz wywiadowczych bez każdorazowej zgody Danii. Trump przedstawiał to jako kompromis zamiast pełnego „zakupu” Grenlandii i element szerszego nacisku polityczno-handlowego na Europę.

Według doniesień medialnych porozumienie mogłoby również ułatwić USA dostęp do strategicznych złóż surowców na Grenlandii, w tym metali ziem rzadkich i innych minerałów kluczowych dla przemysłu obronnego i technologicznego. Dania podkreśla, że suwerenność Grenlandii nie jest przedmiotem negocjacji, a szczegóły umowy pozostają niezatwierdzone.

0

Ciekawe jak będzie wyglądała tabela za miesiąc. Szkoda ostatniej straty punktów w lidze. Może być bez Pedriego na Mallorcę i Elche.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?