Sulimo
Dołączył/a: listopad 2020
Lublin
40 obserwujących
13 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@Herato Poka to xd
2
@Danny Gaucho Oj ja nie z tych xd.
W zyciu fajki nie paliłem o innych tego typu rzeczach nie wspominajac. Z uzywek alkohol a i to sporadycznie bo leki etc
9
@gumaz Spanie :]
10
Pacyficzny Pierscien Ognia
https://pubs.usgs.gov/gip/dynamic/fire.html
Jest to region na czesci oceanu spokojnego w którym wystepuje niewiarygodnie długi ciag wulkanów i obszarów gdzie wystepuje ok 90% wszystkich trzęsien ziemi. Obszar ten ma 40000km długosci oraz ok 500km szerokosci.
Pacyficzny pierscien ognia obejmuje wulkany z Andów,zachodniej czesci ameryki północnej,wysp Japonskich,Aleuckich,Azji południowo wschodniej czy nowej zelandii
Wiekszosc wulkanów z Ring of Fire powstaje w wyniku subdukcji czyli zjawiska gdzie jedna z płyt tektonicznych jest wsuwana pod druga. Topiac sie płyta produkuje magme która pozniej szuka ujscia ku górze tworzac wulkan. 3/4 wulkanów na ziemi znajduje sie w tym rejonie.
Trzeba jednak pamietac ze sa miejsca gdzie wulkany powstaja w inny sposób mowa o plamach goraca które sa odpowiedzialbe m.in za wulkanizm w Yellowstone oraz Hawajach.
W regionie pacyficznego pierscienia ognia znajuje sie moje ulubione pasmo górskie a mianowicie Góry Kaskadowe w którym znajduja sie tacy wulkaniczni celebryci jak St Helens czy Rainier.
Własnie w tym rejonie dochodziło do najsilniejszych erupcji we współczesnej historii. Wymienmy kilka z nich:
Pinatubo-Filipiny-VEI 6
St Helens-USA-VEI 5
Novarupta-USA-VEI 6
Krakatau-Indonezja VEI 6
Tambora-Indonezja VEI 7
Hunga Tonga-Tongo-VEI 6
Lista ciekawych wulkanow w obrebie pacyficznego pierscienia ognia:
St Helens
Rainier
Novarupta
Fuji
Pinatubo
Mayon
Popocatepetl
Krakatau
Tambora
Lascar
Villarica
Sakurajima
Hunga Tonga
@barcelonaLM @Comentateiro @NeKenI @AssisMoreira @Kessie @Kidd @Lucerfi @Kim Kallstrom @kamyk_23
0
@Emhyr Odroczona pensja?
0
@Castro Celowo tak poustawiałem. Wszystkie te piosenki sa topowe.
Najbardziej zal było wybierac miedzy In the end a numb
2
Cos dla fanów Linkin Park
In the end vs numb
crawling vs what ive done
castle of glass vs leave out all the rest
faint vs lost in the echo
lost vs breaking the habbit
burn it down vs the catalyst
roads untraveled vs new divide
heavy vs papercut
Ja osobiscie wybieram
Numb
Crawling
Castle of glass
lost in the echo
lost
the catalyst
roads untraveled
heavy
0
Nara Umtiti. Skłamałbym gdybym powiedział ze było miło.
Sam zaprzepascił sobie kariere
2
@Borneo Co to za potega jak nie potrafi zrobic porzadku z dzikusami co swoj kraj dewastuja?
2
@takisobiektos Wiem o tym. Kolonializm pociagnie na dno francje bo ludzie z tamtych rejonów nie maja za wiele wspolnego z kultura europejska.
Spójrzmy prawdzie w oczy. Francja na dzis przypomina panstwo afrykanskie a nie europejskie i teraz odczuwa tego skutki
7
Nie zal mi francji.
Chcieli multikulti? Prosze bardzo.
Nie jestem rasista ale kur wpuszczanie do kraju kogo popadnie musiało sie skonczyc tak a nie inaczej. Francja upadnie i se głupi ryj rozwali i dobrze.
To moze uswiadomi reszcie w UE ze wpuszczanie ludzi bez nadzoru i bez dokładnego przeswietlenia jest skrajnie nieodpowiedzialne wobec obywateli danego kraju. I może czas by przestac sie pieprzyc z taka dzicza i od razu deportowac z kraju kazdego takiego imbecyla
Niech reszta krajów unii wyciagnie wnioski.
0
@Cvzx To potrzeba na juz. Kiedys cos lepszego jej ogarne. Telefon jej padł a ona lubi gry z google play wiec ten chromebook chyba bedzie idealny na ten moment.
0
Skoro nie telefon z tak skromnym budzetem to moze cos takiego siostrze kupic?
https://tiny.pl/cg3sn
0
@Cvzx Ja o tym wiem ale bez przesady siostra az tak wymagajaca nie jest a sam nie jestem fanem wydawania sporej kasy na telefon
@LS Ja do dzis korzystam z malutkiego Galaxy j5 i jakos zyje.
Siostra podobnie jak ja nie bedzie raczej zawalac telefonu a 16gb spokojnie powinno jej wystarczyc
Najgorzej z ramem ale mysle ze gry typu Empires and puzzles powinny działac jako tako
0
Panowie pytanko
Chce siostrze telefon kupic uzywany zeby mogła sobie korzystac z neta i by sobie w cos pograła. Budzet 250 zł.
Wpadł mi w oko uzywany
https://allegro.pl/oferta/smartfon-xiaomi-redmi-5a-2-16-gb-rozowy-13402213835
Wystarczy taki?
Ew moze wy jakas inna propozycje dacie. Ofc telefon uzywany bo budzet mam jaki mam.
0
@HypeR No jak? W zwykłej na mobilnym urzadzeniu jest w ustawieniach ale jesli chodzi o ten vpn to mu nie pomoze jesli chce pobrac apke ze sklepu
0
@Rust_Cohle Opera ma wbudowany
2
@Danny Gaucho Takich rzeczy sie nie zapowiada a wrzuca i patrzy jak Rambla płonie
11
@wpwelement Aua xD
1
@Rust_Cohle Dożyjesz do tej godziny?
6
Z duzej chmury mały deszcz
2
@Luciano99 Jowita jest wieksza od Matki Peggy Bundy? Wokół niej miasto zbudowano ;)
13
https://www.kryminalki.pl/artykul/15081,wjechali-na-szkolne-boisko-i-pobili-14-latka-zabrali-mu-koszulke-wrogiego-klubu
Pobic 14 latka bo smiał nosic koszulke wrogiego klubu... Kibole to sie do utylizacji nadaja. Za taki cos 10 lat bez zawieszenia.
0
@BorzyKrzys Mysle ze spokojnie da rade. Raczej nie bedzie drugim Ba Loua
3
Cebularz? Top.
Kto nie jadł lubelskiego przysmaka to polecam sie wybrac. Byle nie kupowac w supermarketach bo to pizdryki sa. Najlepsze sa te z dobrych piekarni.
1
@Kidd Do tego służy m.in datowanie radiowęglowe i badanie miejsca erupcji pod katem objetosci materiału. To jest nawet dla mnie zbyt zawiły temat i nie bede udawał że sie znam na tym. Wszystko co wiem opieram o legitne strony poswiecone wulkanom i ich wpływie na nasza planete etc.
https://www.sciencelearn.org.nz/resources/652-volcanology-methods
Jakby nie patrzec to tylko hobby a nie zawód ;)
1
Skala VEI
https://volcanoes.usgs.gov/vsc/images/image_mngr/4800-4899/img4803_500w_836h.png
Volcanic Explosivity Index to skala która mierzy siłe erupcji w oparciu o ilosc wyrzuconego materiału podczas wybuchu. Opracowana została w 1982 roku przez Chrisa Newhall z USGS(United States geological survey) i Stephena Self z Univeristy of Hawaii.
Skala posiada 8 stopni i od VEI 2 każda kolejna oznacza conajmniej 10x silniejsza erupcje. Pod uwage bierze sie ilosc materiału wyrzuconego,długosc erupcj i wysokosc kolumny erupcyjnej
VEI-0Typ erupcji: Hawajska/niewybuchowa(wylewna) np Kilauea
VEI-1 Typ erupcji: Hawajska/Strombolijska(wybuchowa)np Stromboli. Wystepuje codziennie
VEI-2 Typ erupcji: Strombolijska/Wulkanianska(wybuchowa) np Etna. Kolumna do ok 5km
VEI-3 Typ erupcji: Wulkanianska/Paleanska(nieco mocniejszy wybuch) np Soufriere Hills w Montsserat z 1997. Kolumna do 15km. Wyrzucony materiał to 1mln m3
VEI-4 Typ erupcji: Subplinianska/Plinianska(Silny wybuch)
np Pele z 1902. Kolumna do 25km. Objetosc wyrzuconej tefry to 10-100mln m3
VEI-5 Typ erupcji: Plinianska(Potężny wybuch) np Somma z 79r naszej ery. Kolumna powyżej 25km a objetosc tefry conajmniej 1km3.
VEI-6 Typ erupcji: Plinianska(Potężny wybuch) np Hunga Tonga. Kolumna powyżej 25km a objetosc wyrzuconej tefry to conajmniej 10km3
VEI-7 Typ erupcji: Ultra plinianska(Kolosalny wybuch) np Tambora 1815. Kolumna powyżej 25km a objetosc tefry to conajmniej 100km3.
VEI-8 Typ Erupcji: Ultra Plinianska(Mega kolosalna erupcja)np Yellowstone czy Toba. Kolumna grubo ponad 25km a objetosc tefry to conajmniej 1000km3.
Zidentyfikowano conajmniej 40-60 VEI 8 w ciagu 132 mln lat i pewnie drugie tyle czeka na odkrycie
Ostatnia taka erupcja miała miejsce 27 000 lat temu gdy wybuchł wulkan Taupo.
W ostatnich 11700 tys lat odnotowano conajmniej 10 erupcji o sile VEI 7 w tym erupcje Santorynu czy Tambory
0
Podobno Madonna w ciezkim stanie
1
@IronSanHybrid Tylko Legia mimo mojej antypatii ma bogata historie.
Raków to taki Lipsk Ekstraklasy do tego wspierany przez znienawidzony rzad. To nie ma prawa budzic sympatii i raczej nie bedzie. Chwała im za mistrzostwo ale sympatyków to oni nie zyskaja
37
@Cotutajsiedzieje Do choroszczy