RosjaninBut
Dołączył/a: maj 2014
świętokrzyskie/wielkopolskie
16 obserwujących
3 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@Czyhrynski Odyseja Kosmiczna, Mechaniczna Pomarańcza, Gwiezdne Wojny
1
@Republikanin Czekam na jakiś fajny mecz, bo na razie to jakieś flaki oglądaliśmy.
Właściwie to mam wrażenie, że sezon się jeszcze nie zaczął i ciągle oglądamy presezon.
8
"Podpoznański Katyń – kto z Państwa o nim słyszał?
Kto wie, ilu Polaków Sowieci zamordowali w Katyniu?
Około 4400.
A wiecie, że w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, zaledwie kilka kilometrów od granicy Poznania, Niemcy zamordowali w latach 1939-42 przynajmniej 4500 Polaków? A być może dużo więcej. Liczba ofiar jest dziś niemożliwa do ustalenia, bo w 1944 Niemcy zdążyli przed nadchodzącym frontem – ekshumowali ciała i spalili je.
Liczba 4500 przyjęta została w latach 60. na podstawie zapisków świadka, Antoniego Dorny, który naliczył 134 transporty z więźniami. Ale zapewne nie zarejestrował wszystkich. Dziś poważnie traktuje się także szacunki mówiące o kilkunastu tysiącach pomordowanych.
Kogo mordowali Niemcy? Inteligencję, studentów, księży, powstańców wielkopolskich – elitę.
Mordów dokonywało Gestapo, a obsługę „techniczną” w tym kopanie dołów, zapewniali niemieccy mieszkańcy pobliskiej wsi Zakrzewo, do 1939 roku obywatele polscy. Dostawali za to markę dziennie, dzielili między także sobą rzeczy ofiar – podział odbywał się w zakrzewskiej szkole (jednak najcenniejsze przedmioty kradli bezpośrednio gestapowcy), a po każdej masowej egzekucji byli zapraszani na libacje alkoholowe w miejscowej restauracji.
Skąd znamy takie szczegóły? Z przesłuchań dwóch esesmanów dokonanych przez GRU w 1948 roku.
Tę straszliwą zbrodnię prawie zupełnie zapomniano. Nawet w raporcie o stratach wojennych przygotowanym przez rząd PiS została ona praktycznie pominięta. Pamięć o niej kultywuje się dziś jedynie w gminie Dopiewo na terenie której została popełniona. To włodarze tej gminy, miejscowi nauczyciele i uczniowie dbają o groby – głównie symboliczne.
Strasznie to smutne."
2
@RoberDzik Arsenal Wengera i Barca Guardioli to mój święty gral futbolu.
1
Pete Hegseth – amerykański prezenter telewizyjny, przez lata związany ze stacją Fox News, major Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej, weteran wojen w Afganistanie i w Iraku, od 25 stycznia 2025 roku sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.
6
Pan generał wyraźnie pod publiczkę, szkoda tylko że wbrew merytoryce.
0
@draxidox To było nieuniknione prędzej czy później, zresztą co niby USA mają czynić w przypadku takich wrzutek, grozić im wojną?
Dla mnie te drony to dobry prognostyk, przynajmniej u nas wezmą się w końcu za robotę i będą budować jakieś zdolności.
Gdyby ruski nagle zechciał nam wpuścić 200 dronów na jakiś gazoport czy lotnisko, to bez przygotowania skończyłoby się to wielkimi stratami. Tak że nie ma tego złego.
6
Przyjemne to raczej nie było, ale liczy się pomoc.
0
@draxidox Samo posiadanie zdolności rażenia i procedur na to pozwalających, byłoby krokiem na przód w tej układance. W końcu chodzi o odstraszanie. Obecnie nie tylko nie mamy odstraszania, ale też solidnej obrony.
Czyli nie ma ani tego, ani tego. Za to jest cały system uzależnień od krajów zachodu i ich decyzji/interesów. Nasz kraj to mem.
0
Nie może być pierwszym wyborem, bo niebawem wypadnie na jakiś czas. Bez sensu ustalać defensywę w oparciu o kogoś kto pojawia się i znika. Zresztą Flick nic nie zdziała bez względu na kombinacje, po prostu mamy słabych stoperów i na dodatek ryzykowne ustawienie defensywy.
14
Typ będzie musiał sobie mocno przemyśleć to zdarzenie.
5
Radek Sikorski wyłania się z odmętów przeszłości.
1
Urszula nie odpuszcza.
1
Słynny segment B i zdolności długiej ręki.
1
Być może ruski coś nam komunikuje.
0
@Walpiano Ciekawi mnie czy Crawford umie walczyć mocno na wstecznym, on tam musi zawalczyć perfekcyjną walkę w bardzo cwany sposób.
0
@Czyhrynski Dostajesz pobór lub nie, zależy kogo wylosują. Można i całą wojnę przesiedzieć w robocie przy lekkim farcie, armia nie potrzebuje wszystkich.
0
Skąd ten Liverpool i Arsenal im się wylosował, chyba z kapelusza.
Jedyny faworyt to PSG, jeśli nie zeszło z nich powietrze.
Reszta to jedna wielka niewiadoma.
0
@Aragorn33 Przecież na programy dozbrajania wydaliśmy wielkie sumy, umieszczenie tam większego przekierowania finansowego na dość tani przemysł dronowy wydawałoby się niezbędne. Brak ustawowego wsparcia segmentu prywatnego, brak współpracy z Ukraińcami. Tu nie potrzeba magicznego rozwiązania, zwyczajnie trzeba w końcu ten temat popchnąć do przodu.
0
@T^L Ale to jest polityk, nie może być ekspertem od militariów.
Przekaz medialny z konferencji był prosty, segment dronowy wobec potrzeb i zagrożenia leży i kwiczy, a rządzący wykazują się wyjątkową ślepotą w tym temacie. Przynajmniej ktoś z zasięgami medialnymi i poparciem społecznym jasno to powiedział, bo partie mainstreamowe raczej nabierały wody w usta.
Ostatecznie to politycy rządzą zbrojeniówką, więc od nich oczekujemy dyskusji i zmian.
0
@Aragorn33 Pieniądze nie są problemem w segmencie zbrojeniowym, szczególnie w dronowym są wystarczajęce. Bardziej chodzi o przepisy ułatwiające produkcję cywilną i przestawienie się ośrodków zarządzających na priorytet rozwoju tego sektora i to w trybie awaryjnym/przyśpieszonym. Zamiast tego mamy rząd i prezydenta wydających jakieś uspokajające komunikaty i całe watahy tłustych kotów podłączonych pod starą strukturę kontraktów i produkcji zbrojeniowych, niechętnych na nowe wyzwania.
Polacy są masowo oszukiwani przez władzę, jest to szczególnie obrzydliwe w przypadku zagrożenia zmasowanymi atakami dronów, ponieważ tu właśnie są wielkie straty w ludności cywilnej.
2
O co chodzi z tym hejtem na Mentzena?
Nie trawię typa, ale obejrzałem konferencję prasową Konfederacji i prawie wszystko co tam powiedział zgadza się z prawdą. Polski przemysł dronowy jest w powijakach, obrona przed zmasowanym atakiem bezzałogowców jest niedorozwinięta, produkcja amunicji niewystarczająca, a rządy PiS/PO w obliczu zagrożenia działają w tym temacie jak muchy w smole.
Atak tysięcy dronów z domieszką rakiet obecnie zrobiłby nam z du..y jesień średniowiecza, szczególnie że nawet zwykła OPL jest ciągle w budowie i ma być gotowa na 2030-32. Całe szczęście, że do potencjalnej wojny jest jeszcze bardzo daleko, większe zagrożenie to walnięcie w jakiś gazoport czy lotnisko.
1
@Aragorn33 A co z pożytecznymi idiotami od dzisiejszego rządu, którzy dopingowali wojnę hybrydową zaplanowaną przez Putina na białoruskiej granicy?
Wydaje się, że ich miejsce powinno być w więzieniu, bo działali na szkodę państwa.
0
@Criss18Barca Co to za pytanie, oczywiście, że by nie wysłali. Mamy własnych obywateli do wysyłania na mielonkę, od sojuszników możemy dostać wszelkie inne wsparcie. Z żywego żołnierza może byśmy dostali jakieś wsparcie lotnicze, inżynierów techników i ludzi od szkoleń. Na wojnę idzie lud z kraju zaatakowanego, to normalne w sumie.
2
@Encore Mnie tam nie szkoda, to nie jest typ 9tki który by dobrze się czuł w naszym systemie. Ten sam problem co z Lewym. Przydałby się ktoś zwinniejszy i bardziej mobilny, gdybyśmy się zdecydowali puścić dużą kasę.
Obawiam się jednak, że on tu prędzej czy później wyląduje, bo nie będzie nikogo innego w zasięgu.
1
@Aragorn33 Infosfera w twardych danych jest mocno przerażająca, nie tylko w tym temacie.
Jakaś alternatywna rzeczywistość, można mieć takie wrażenie.l
0
@Sulimo Gdzie tu jest panika?
Ruski potrzebuje wiedzieć, a poniżej poziomu wojny może sobie robić co chce. Jak może cię kąsać bez konsekwencji, to będzie to robił.
Na razie i tak jest dobrze, ten atak będzie rozdmuchany medialnie i zacznie się presja na usprawnienie systemu. Pewnie zobaczymy jeszcze ciekawsze fajerwerki prędzej czy później.
2
Ruski testuje naszą obronę przed obiektami latającymi. W sumie lepiej niech testuje niż nagle wysyła 200 dronów na gazoport. Przynajmniej w MON ruszą dupę z procedurami i zakupem sprzętu, bo wymusi to zadyma medialna wokół całej sprawy dronowej, która i tak zaczynała się mocniej rozkręcać od jakiegoś czasu.
5
Pan premier prawdę Wam powie.
0
@buglikos Martinez jest za drogi jak na swoją jakość, więc Barca go nie kupi. W ogóle nie kupi nikogo za wielkie pieniądze, bo trzeba sprowadzić stopera, dziewiątkę i być może LS. Będą musieli podzielić tę kasę na więcej transferów, wątpię że zapłacą więcej niż 60 mln za kogokolwiek na jakąkolwiek pozycję. Wręcz obawiam się tylko jednego sensownego transferu (pewnie stopera), a reszta to będzie szukanie atakujących z łapanki.