pax

1

@Dari0G
Przypadkowe eksplozje przy konstruowaniu lub przenoszeniu ładunków wybuchowych.

pax

7

@Kusco15
Po prostu postaram się zrobić kiedy będę miał czas, niestety mam tego deficyt, więc moze być jeden 3 w jednym dniu a może 1 na trzy dni.

pax

20

Skoro wiele osób przedstawia różne ciekawostki: historyczne, lotnicze, kosmiczne, więc ja też podzielę się ciekawostkami z tematyki którą się zajmuję. Ciekawostki dotyczące terroryzmu i kontrterroryzmu.

3. Terra Illure

Katalońska organizacja terrorystyczna domagająca się od władz hiszpańskich pełnej niepodległości, o ideologii lewicowej. Znana z zamachów w Barcelonie i Walencji. Przeprowadziła ponad 200 zamachów w tym większość bombowych. Zginęło 5 osób z czego 4 to członkowie organizacji. Współpracowała z IRA i wzorowała się na jej metodach np. przy porwaniu Federico Jiméneza Losantosa w 1981r., po przywiązaniu go do drzewa postrzeliła go w rzepkę. W późniejszym czasie dokonywała zamachów głównie na infrastrukturę. Pierwsze oświadczenie wydała po spotkaniu członków grupy na stadionie Camp Nou i wtedy świat usłyszał o organizacji. Oświadczenie brzmiało: Visca la Terra! Independència o mort! Visca la lluita armada! Una sola nació, Països Catalans!


pax

2

@VenoM
Irgun był prawicowy, o lewicowych organizacjach terrorystycznych RAF, Czerwone Brygady też będę pisał, spokojnie.
Widzę, że to jest najważniejsze.
Irgun był prawicową organizacją założoną przez Włodzimierza Żabotyńskiego który jeździł np. do Rzymu by słuchac Mussoliniego, Ben Gurion nazywał go Włodzimierzem Hitlerem. Wcześniej większość członków Irgunu wchodziło w skład Hagany która podlegała lewicowej Partii Pracy, ale uznali ją za zbyt umiarkowaną i nie zgadzali się z pooglądali więc założyli swoją.
O każdych ideologiach w zamachach będę pisał, trzymaj rękę na pulcie :)

pax

1

@Commando
Taka jest historia. Warto poznać różne wydarzania i te radosne i te smutne.

pax

8

Skoro wiele osób przedstawia różne ciekawostki: historyczne, lotnicze, kosmiczne, więc ja też podzielę się ciekawostkami z tematyki którą się zajmuję. Ciekawostki dotyczące terroryzmu i kontrterroryzmu.


2. Zamach na Hotel Króla Dawida

22 lipca 1946r terrorystyczna grupa żydowska Irgun Cwai Leumi w ramach operacji "Malonchik" dokonała zamachu terrorystycznego w Jerozolimie. Sześciu członków Irgunu przebranych w stroje arabskie (dowódca grupy Israel Levi przebrany był za sudańskiego kelnera) wtoczyło przez _La Regence Cafe_ siedem beczek na mleko wyładowanych 500 funtami trotylu i nitrogliceryny. O godz. 12.37 nastąpiła eksplozja. Pod gruzami śmierć poniosło 91 osób: 28 Brytyjczyków, 41 Arabów, 17 Żydów i 5 osób innych narodowości. W Hotelu na górnych piętrach byłą zlokalizowana administracja brytyjska prowadząca śledztwa przeciwko żydowskim grupom terrorystycznym. Był to najkrwawszy zamach terrorystyczny do dnia dzisiejszego na terenie Izraela/Palestyny.


pax

1

@dawo17
Naukowo zajmuję się badaniem terroryzmu, ekstremizmu, radykalizmu.

pax

15

Skoro wiele osób przedstawia różne ciekawostki: historyczne, lotnicze, kosmiczne, więc ja też podzielę się ciekawostkami z tematyki którą się zajmuję. Ciekawostki dotyczące terroryzmu i kontrterroryzmu.


1. GSG9 (niemiecka jednostka kontrterrorystyczna)
Wg oficjalnych informacji jednostka brała udział w ok. 1500 realizacjach. Najsłynniejsza z nich to operacja odbicia samolotu z rąk palestyńskich terrorystów, której nadano kryptonim „Magiczny Ogień”. 13 października o 1977 r. o godzinie 13. z lotniska na Majorce wystartował rejsowy Boeing 737 Lufthansy z niemieckimi turystami na pokładzie oraz 4 Palestyńczykami, którzy okazali się terrorystami i niedługo po starcie przejęli kontrolę nad samolotem. Po międzylądowaniach samolot ostatecznie wylądował na lotnisku w Mogadiszu. Po kilku dniach negocjacji w nocy z 17 na 18 października GSG-9 przy wsparciu brytyjskich doradców z SAS przystąpiła do szturmu na samolot, który trwał ok. 7 minut. W wyniku działań niemieckich komandosów zastrzeleni zostali wszyscy terroryści, uwolniono 86 zakładników, z których żaden nie zginął.


pax

1

@Khardan

"„Typowa zagrywka antagonizująca społeczeństwa i pokazujące nacjonalistyczne nastawienie.”
Wydaje mi się, że się z tym zgadzasz, dodajesz tylko że nacjonalistyczne nastawienie w pewnych przypadkach może mieć też lewica.
Potem był mój przykład
(...) „Tak to bywa w środowiskach religijno-prawicowych.”
Przykład oddawał stwierdzenie na końcu.
Naprawdę nie wiem z czym się nie zgadzasz. Jeśli chcesz porozmawiać o Izraelu to chętnie podyskutuję.

O religii ja pisałem TY się do tego odniosłeś. Zastanów się co my tu komentujemy. Bosaka który jest przykładem prawicy, ja pokazuję inny przykład podobnie co zrobił Bosak (powołanie się na historię względem ziem innego państwa) prawicy w innym państwie która dodatkowo wtedy weszła w porozumienie z religijnymi. Co tu się nie zgadza? Dwa przykłady oba dotyczą prawicy.

pax

1

@Khardan
Jest przykładem potwierdzającym tezę. Nawet po wojnie 6-dniowej lewica nie chciała kolonizacji terytoriów okupowanych a prawica idąca za namowa religijnych tak w imię wspólnego przymierza.
"Przymierze pomiędzy maksymalistycznym nacjonalizmem, a religijnym


fundamentalizmem objawiało się najpełniej w żądaniu biblijnych Ziem Izraela.


Narodowa Partia Religijna (Mafdal – Mifleget Datit Leumit, dalej - NPR) uważała
realizację maksymalizmu terytorialnego za „boskie przykazanie”, przywódca Likudu – Ariel Szaron w 1993 r. na konwencji swojej partii zaproponował, ideologię Erec Izrael Haszlema jako oficjalną politykę państwową".
Wskaż działania lewicy izraelskiej jako sojusz z religijnymi i właśnie takie zachowania jak mapy z biblijnymi granicami.

Lewica izraelska miała wiele zbrodni na koncie (np. oddziały Hagany w 1948r, czy 1967) jednak nie pamiętam aby ekspansji czy zbrodnią nadawała charakter sakralny i właśnie ten przykład z Bosakiem skojarzył mi się właśnie z takim rewizjonizmem sojuszu prawicowo-religijnego w Izraelu.

pax

1

@Khardan
Tak bywa w środowiskach religijno-prawicowych, bo tylko w okresie rządów prawicy rozdawano ulotki i mapy wzywające do ekspansji i kolonizacji która miałaby mieć charakter religijnej misji. Szczególnie było to widoczne w polityce Izraela wobec Libanu - państwa notabene rządzonego głównie przez chrześcijan (maronitów). Wojny gdy rządziła lewica nie miały elementów religijnych.

https://palestyna.wordpress.com/2016/03/26/ideologia-wielkiego-izraela/

pax

2

@Khardan
A kto powiedział że jest? Baaa, początkowo był głównie związany z lewicą.
Ja tu piszę o agresji na Liban w 1982 gdy rządziła prawica w Izraelu i doszło do "sojuszu" rządu z radykalnych ruchem religijnym.
Syjonistyczny mesjanizm (ekspansja terytorialna i aneksja kilka państw arabskich) jest głównie związany z prawicą w Izraelu.

pax

2

@dogie1337

Hmmmm, wspaniały merytoryczny komentarz.
Nie jestem obiektywny bo nie popieram nacjonalizmu i radykalizmu? Może masz rację. Nazizmu i komunizmu tez nie popieram to dopiero nie jestem obiektywny.

pax

6

@Walker
Typowa zagrywka antagonizująca społeczeństwa i pokazujące nacjonalistyczne nastawienie.

W Izraelu rabini związani z syjonistycznym mesjanizmem przed ofensywą w 1982r na Liban rozdawali mapy z nazwami miast Południowego Libanu sprzed ponad 2,5 tysiąca lat, dając do zrozumienia żołnierzom że nie dokonują agresji na niepodległe państwo ale odzyskują tereny zamieszkiwane tysiące lat temu przez dwa plemiona żydowskie.

Tak to bywa w środowiskach religijno-prawicowych.

pax

1

@VenoM
Dlaczego oznaczyłeś i dlaczego zrobiłeś to z szyderą sam sobie na to odpowiedź. Ja nie jestem tu od wnikania w ludzkie motywacje. Ogólnie ta rozmowa wydaje mi się że się wyczerpała, nie przepadam za wątkami personalnymi, dla mnie to gówniarskie i z szacunku nie wchodzę w takie dyskusje .
Wszedł bym tu w dyskusję na zaproponowany temat, ale odpowiedziałem już autorowi więc nie będę się powielał.

pax

1

@VenoM
Hmmm, nie wiem czemu moderacja post usunęła, ja nie zgłaszałem. To byłoby gówniarskie w tym przypadku z mojej strony gdybym coś takiego zgłosił, ale wstawienie personalnego postu było gówniarskie. Oznaczyłeś mnie prześmiewczo "lubi to" i napisałeś nick, dyskutujemy już lata za sobą, czasem się zgadzamy w większości się spieramy, ale oczekiwałem większej klasy z twojej strony.
Jeżeli piszesz post na rambli ogólnie to każdy może Ci odpisac lub nikt Ci nie odpisze, jesli kierujesz personalnie post z negatywnym wydźwiękiem to wychodzi na gówniarskie zachowanie dla herbów i dowartościowania.
Jestem zwolennikiem PO bo... chcą się dowiedzieć ile nakradł Tusk i jakie były afery i na czym polegały za jego rządów?

pax

1

@skakun95
Kogoś odznaczyłem tam ?? Przywołałem kogoś aby pokazać go w negatywnym świetle ?

pax

1

@VenoM
Oszukiwać małe dzieci? A co ja z zwolennik Korwina, że mam o małych dzieciach pisać :)

pax

4

@barteq

Czy to nie jest coś normalnego, że szuka się w wyborach prezydenckich jak najszerszego elektoratu? "Prezydent wszystkich Polaków". Kwestia ruchu Trzaskowskiego miała przyciągnąć głównie głosy Hołowni. Teraz bliżej jest do wyborów parlamentarnych więc chyba logiczne, że nikt nie będzie rozbijał tego obozu.
Taka afera jak ośmiorniczki za 63 złote.
Czy jest jakieś drugie dno ?

pax

3

@VenoM
Przedstawiłem wpis o Mentzenie, prosząc o komentarz nie odznaczając nikogo mimo, że wielu jest tu zwolenników KOrwina/Konfederacji. Nie mam takich gówniarskich zagrywek :)
To, że ktoś daje śmieszne odpowiedzi to je komentuje, jednak nie rozpoczynam wątku z zamysłem personalnym, to zostawiam osobom zakompleksionym :)

pax

8

@VenoM
Czasem nie rozumiem ludzi. Jakie człowiek musi mieć kompleksy w życiu aby oznaczać innych i szukac w tym prowokacji, dowartosciowac się czy starać się kogos przedstawić w jego zdaniem negatywnym świetle, czy dla zielonych . Dla mnie to gówniarskie, ale nie każdy ma inne pułap gówniarstwa.

pax

1

@barcelonaLM
Nie chodzi kto jest na nie wobec tych postulatów, ale dlaczego warto być na tak.

pax

1

@FC1899Barca
Czemu?

pax

1

@FC1899Barca
Skoro piszesz że wirus lata do metra to popierasz kwestie dystansu społecznego 1,5-2 metry?

pax

3

@Murazor
Jak mówię, zawodowo zajmuję się badaniem terroryzmu i w kontekście terroryzmu wewnętrznego to jeszcze nie było takiego potencjalnego zagrożenia jak jest obecnie. Ono jest głównie z środowisk prawicowo katolickich.

A co sprzedaży spółek strategicznych. Są takie osoby które nie rozumieją czym jest bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo energetyczne państwa, suwerenność itd.

pax

2

@inViNcibl3
“Nie o same wydatki tutaj chodzi, a o wzrost inwestycji i dochodów z VATu, co skutkować będzie rozwojem gospodarczym, [...] No i nic niestety nie zrozumiałeś. Ani zwiększany podatek VAT ani finansowanie inwestycji". Wytłumacz o co chodzi.

pax

0

pax

1

@inViNcibl3
Ja chciałbym się dowiedzieć więcej niż wiem.
Zwiekszany podatek VAT, ok. A inwestycje czego będą? Jakie ich finansowanie

pax

0

@inViNcibl3
"Przecież to zawiera program partii Korwina, chyba nie myślisz, że usuną zbędne podatki nie ograniczając wydatków".
A dokładnie które wydatki będą ograniczać ? NIe chodzi o jakieś hasła typu odbiurokratyzowanie czy świadczenia socjalne (500+, 13,14 emerytura) bo wiadomo że to nie załata dziury w budżecie. W jaki sposób będę finansować państwo.

pax

2

@GeneralXavi
1. Powrócę co do edukacji i jak widzę porównanie do NFZ to troszkę jest to dla mnie śmieszne. No, ale Ty jesteś ekonomista. W Polsce ceny za usługę medyczną wyznacza NFZ dla każdej operacji, zabiegu, wizytę, pacjenta. Każda taka usługa jest rozliczana indywidualnie, bo do lekarza przychodzi się zawsze pojedynczo, więc system może tak funkcjonować, że za każdą pojedynczą wizytę lekarz pierwszego kontaktu ma odgórnie wyznaczoną stawkę np. 50zł. Teraz przełóż to na finansowanie szkół gdzie raz w klasie miejskiej masz 28 dzieci a raz w szkole wiejskiej masz np. 7 dzieci. Jak to zostanie sfinansowane? Koszty prowadzenia zajęć w jednej klasie i w drugiej będą różne. To tylko drobny przykład, niejaki Dziambor gdyby nie wystarczyło pieniędzy z bonu edukacyjnego na prowadzenia szkoły proponował domowe nauczanie na wsiach. Chętnie poznam twoje pomysły na reformę edukacji.

2." Po pierwsze, system w Singapurze nie jest dobrowolny. Obowiązkowa składka jest wysoka – wynosi 37% wynagrodzenia i obejmuje środki na: emeryturę, ochronę zdrowia i mieszkanie. Środki te są zapisywane na specjalnym koncie.
System singapurski od polskiego odróżnia to, że obywatele otrzymują różne standardy opieki zdrowotnej, w zależności od tego, na co ich stać. Osoba o niskich dochodach dostanie losowego lekarza, a w szpitalu położą ją w wieloosobowej sali. W zamian z jej publicznego konta ubędzie mniejsza kwota i z tego konta można spłacać np. ratę za mieszkanie. Osoba o wysokich dochodach dostanie lepszą usługę (np. może wybrać lekarza i dostanie prywatny pokój w szpitalu), ale z publicznego konta zniknie więcej.
Po drugie, placówki medyczne w Singapurze nie są prywatne. Wręcz przeciwnie – większość jest publicznych. Placówki te konkurują między sobą o pacjenta i mogą ustalać różne ceny usług. Btw w Polsce też jest konkurencja o pacjenta między publicznymi placówkami, tylko że mogą one konkurować tylko jakością (cenę za dane świadczenie ustala NFZ i płaci za jego wykonanie placówkom).
W Singapurze w tej konkurencji między placówkami bardzo pomaga specyfika państwa. Singapur jest małym powierzchniowo, bardzo gęsto zaludnionym państwem-miastem. Na powierzchni trochę większej od Warszawy mieszka prawie 6 mln osób! To oznacza, że pacjent rzeczywiście ma w zasięgu wiele różnych placówek i może między nimi wybierać. Bo wszystkie są w jednym mieście.
W kraju takim jak Polska – o dużej powierzchni i rzadkim zaludnieniu – taki system nie ma racji bytu. W większości miejscowości szpital jest jeden lub dwa. A kolejna miejscowość jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów. Pozwalając dowolnie kształtować ceny sprawilibyśmy, że niektóre placówki mogłyby windować ceny, a pacjenci z braku możliwości i tak decydowaliby się na wykonanie świadczenia.
Dlatego idea skopiowania systemu singapurskiego do Polski 1 do 1 jest strasznie naiwna. Dziwi, że proponują ją wolnościowcy (mówią o tym m.in. przedstawiciele Konfederacji), bo system w Singapurze jest silnie regulowany. Jak cała gospodarka zresztą. Wysoka składka, publiczne placówki zdrowotne, ograniczona swoboda wyboru jakości usługi (klasa świadczenia zależy głównie od dochodu, a nie wyboru jednostki, a liczba najlepszych jakościowo usług jest ograniczana przez państwo). Do tego państwowy system mieszkalnictwa".

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?