0

@Starrk Będę się ciągle łudził, że ludzie tam odpowiadają dla beki.

2

@JohnKennedy Nie – do każdych, ale chodzi o fakt ich grubości. Książka telefoniczna jest dobrym przykładem, bo zawsze jest gruba.

6

Ciekawostka. Praktycznie niemożliwym jest rozdzielić dwie książki telefoniczne, które spleciemy na przemian stronami.


Zjawisko to łatwo zrozumieć, kiedy zauważymy prostą geometryczną konwersję siły trakcyjnej na składową ortogonalną, która zwiększa obciążenie, jakie wywierają na siebie wzajemnie poszczególne strony, a tym samym tarcie. Przełożenie to jest bezpośrednią konsekwencją niezerowych kątów, pod jakimi znajdują się kolejne strony książki, kiedy zbliżają się do wspólnego środka, tworząc w ten sposób wybrzuszenie. Z uwagi na ułożenie arkuszy w obszarze styku, siły normalne wynikające z przekształcenia geometrycznego kumulują się w kierunku wewnętrznych arkuszy, co powoduje, że siła tarcia pomiędzy przekładanymi książkami rośnie wykładniczo względem liczby stron, które są zaangażowane. Gdyby usunąć co drugą stronę z każdej książki i złożyć je w ten sam sposób, tak by kąty pomiędzy stronami były równe zero (bez wybrzuszenia), rozdzielenie takich książek w zasadzie wymagałoby minimalnej siły.
Dla dwóch przeciętnych książek telefonicznych złożonych na przemian stronami siła potrzebna do ich rozdzielenia jest liczona w tonach.

Źródło: https://arxiv.org/pdf/1508.03290

5

@Joe_Barbaro "Janusz, gościu tam babkę zapina na wieży".

3

Mało kogo, bo #anime, a właściwie donghua: Lord of the Mysteries.
Jakoż przez rowerowy weekend dopiero nadgoniłem, to w sumie mieszane uczucia. Jest to niewątpliwe 10/10. Kreska to wyższy poziom względem tego, co widziałem, animacja też (chociaż powątpiewam, w te pogłoski o 30.000 klatek kluczowych na odcinek). Coś, co bym na ten moment opisał jako wiktoriańskie steampunkowe fantasy, wpisuje się w mój gust, więc ciężko o inną ocenę.
Mam jednak dwa małe subiektywne problemy. Widz zostaje wrzucony w środek... no właśnie czego, bo jest to średnio wyjaśnione. Po pierwszych dwóch odcinkach można czuć się zagubionym, o co w ogóle chodzi. Co prawda w kwestii "zagubienia" daleko temu do pierwszych odcinków "Serial experiment Lain", ale nadal. Niestety wydaje się to być jakimś trendem "new age" jeżeli chodzi o gatunek isekai. Jednak skoro niby przewidzieli to z góry na 5 sezonów, to pewnie się wyjaśni.

Po drugie muszę zwrócić honor osobom, z którymi kiedyś kłóciłem się ogólnie o kwestie "napisy czy lektor" (to chyba był między innymi @Kgorecki2500). Nie oglądałem za dużo chińskiej animacji, ale nawet wtedy z japoński dubbingiem. Właśnie się zorientowałem, że ludzki mózg działa w ciekawy sposób, w którym ignoruje informacje trywialne. I nie chodzi o to, że sobie coś tam w głowie na bieżąco przekładasz, ale mózg zdaje się przyzwyczajony do pewnych zwrotów do tego stopnia, że to podświadomie ignorujesz. Po prostu rozumiesz, co mówią bez tłumaczenia "w głowie". Natomiast w momencie, kiedy mój chiński kończy się na "nihao" i "wo ai ni" (dzięki Ranmo), to konieczność czytania najmniejszych smalltalków jest w istocie męcząca. Pewnie z czasem to przejdzie, ale jestem po tym w stanie w jakimś stopniu rezonować z ludźmi, co opowiadali się za lektorem – faktycznie może mieć to sens przy zerowej znajomości języka.

Ogólnie polecam, bo jak dla mnie pachnie to AOTY (chociaż donghua) i zapowiada się naprawdę dobrze.

3

Jak nie wygrywasz 0:3...

2

@Hosh Dziwny fetysz, ale szanuję.

0

@jacobFCB No i niby łatwo, ale po bruździe.

0

@jacobFCB Nawet nie znam składu. Jak wyjdziemy jak na Włochów, to nie.

2

@blakkudium Normalnie groteska.

3

@escarabajo Bayern jest potężny, nawet own golem strzela.

0

Prowadziliśmy przez 8 minut.

18

A więc stało się. Obok Meczu Bayern 8 - 2 Barca, to 4:0, to jedne z największych zwycięstw Realu nad Messim. Trzeba im to oddać i nie szukać wymówek.

0

@4drian0 Albo się najesz za trzech, ale chyba głodowanie.

1

@norbi77 Na razie nie ma rzezi. Przypomina to tylko jak klasa 6 podstawówki gra na 3 liceum.

1

@macio_944 Zgubli ich jak dzieci.

4

@Faro Żwół.

1

@Natenczas Jeżeli chce jeździć amatorsko po 50 km to Tourney mu spokojnie starczy.

1

@xvcWinterSoldier Bez znaczenia.

1

@Joe_Barbaro No, ale to w takim razie towar, a nie pracownik.

1

@fart uzgodnijmy coś, mówisz o tej z 2020-2021, czy 89-95?

1

@partymaker Piątek 17.00. Przecież wiadomo, że jak coś ma się zepsuć, to właśnie wtedy.

7

@jacobFCB Dlatego matura jest bezsensowna i powinno się ją zlikwidować. Na uczelnie powinny być egzaminy wstępne. Jeżeli jakaś uczelnia X na kierunek dziennikarski, czy historyczny będzie sobie życzyła, żebyś miał opanowany jakiś zakres matematyki, to będą pytania i tyle. To już ich sprawa.

0

@BezglutenowyPedri To nie gra, tylko donghua (chińska animacja).

2

@Pedri16Future Spoko. Ci, co umieją matematykę bardzo dobrze, nawet można powiedzieć wybitnie, też mają przez nią myśli samobójcze. To chyba nie tutaj leży problem.

3

Wyczekiwanie dobiega końca – oby nie zawiodło oczekiwań.


1

@CurryTheGoat30 Co do...

2

@NeroTFP1 Dokładnie tak. W szkołach japońskich, o ile istnieje coś na wzór woźnego (yomushuji) to bardziej "pracownik techniczny". Dzieciaki nie wejdą na drabinę, żeby wymienić żarówkę, udrożnią zapchaną toaletę czy naprawią cieknący kran, ale sprzątanie klasy czy korytarzy wygląda tak wszędzie przez wszystkie roczniki.


9

Dziś 51 rocznica wydarzenia, które odmieniło oblicze handlu detalicznego. W supermarkecie sieci Marsh w Troy (Ohio, USA), przez czytnik kodów kreskowych przejechał pierwszy produkt: guma do żucia Wrigley's Juicy Fruit.


Choć patent na tę technologię uzyskano już 1952, to zajęło to sporo czasu, żeby wdrożyć rozwiązanie w życie (1974). Zastosowanym wtedy standardem był 12 cyfrowy UPC (Universal Product Code). W Europie zaczęto z czasem stosować niekompatybilny standard EAN (European Article Number). Ponieważ z czasem utrudniało to wymianę towarów między kontynentami, powołano organizację non-profit GS1, która ustandaryzowała oba te formaty jako GTIN (Global Trade Item Number).

3

Ciekawe ile wody upłynie, zanim kadra dojdzie do podobnego poziomu. Obstawiacie, że to możliwe do 2060?


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?