misterio
Dołączył/a: lipiec 2023
Warszawa
13 obserwujących
3 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
2
@MateS Prawda, szkoda tylko psa, bo to, co robił Szpilka, było niehigieniczne.
4
@DragonxNF Świat według Ludwiczka, odcinek ze śmiercią babci na pierwszy ogień. Trzeba pielęgnować traumę od małego.
14
Trochę spóźniona ciekawostka (długi weekend).
Voyager 2 opuścił granicę Układu Słonecznego, notując przy tym odczyty temperatury na poziomie 30000-50000K, ale nie to jest ciekawe...
Wiele granic w kosmosie jest dość umownych, jak choćby gdzie kończy się atmosfera ziemska, a zaczyna sam kosmos. Podobnie możemy zadać pytanie, gdzie kończy się Układ Słoneczny (US)? Wraz z ostatnią orbitą planety? Tak daleko, jak grawitacja Słońca jest w stanie ciągnąć wraz ze swoim ruchem obiegowym (wokół centrum galaktyki) drobiny pyłów, zamrożonych gazów i planetoid – zwany potocznie obłokiem Oorta? Możemy też go określić jako miejsce, gdzie kończy się krawędź pola magnetycznego wytwarzanego przez Słońce. Jest to miejsce, gdzie wiatr Słoneczny, który wyrzuca nasza gwiazda centralna, zderza się z cząsteczkami promieniowania kosmicznego spoza US, pozostając w ekwilibrium. Miejsce, gdzie oddziaływania równoważą się, nazywamy heliopauzą i oddziela ona ośrodek międzygwiazdowy (gdzie przeważa oddziaływanie gwiazd spoza US), od heliosfery (gdzie dominujący jest wiatr Słoneczny). Jest to bardzo istotne dla życia na Ziemi, gdyż Słońce w ten sposób chroni przed rozbłyskami kosmicznymi Ziemię, analogicznie jak ziemska magnetosfera chroni nas przed wiatrem Słonecznym.
Voyager 2 wychodząc poza heliosferę, przeszedł przez miejsce nazywane ze względu na temperaturę cząstek "ścianą ognia". Choć może zastanawiać, jak udało mu się przetrwać temperatury powyżej 30000K, nie był to problem. Gęstość zderzeń jest na tyle mała, że nie mogły one dostarczyć wystarczająco dużo ciepła, aby uszkodzić sondę. Potwierdził on jednak dwie rzeczy, po pierwsze przewidywaną. "Ściana ognia" była w innej odległości, czego domyślano się ze względu na zmienną aktywność Słońca. Ziemska magnetosfera też zwiększa i zmniejsza swoją moc i zasięg działania. Jednak co ciekawe Voyager 2 dostarczył jeszcze jednej danej, której potwierdzenia poszukiwali badacze, a nie była w ogóle oczywista. Kiedy Voyager 1 opuszczał heliosferę, poza wysoką temperaturą zarejestrował też fakt, że linie pola magnetycznego na zewnątrz heliosfery były ustawione równolegle do pola magnetycznego wewnątrz niej. Na przykład linie pola magnetycznego Ziemi są w przybliżeniu prostopadłe do kierunku działania wiatru słonecznego. Spodziewano się, że pole magnetyczne na zewnątrz heliosfery z racji różnych kierunków oddziaływań gwiazd będą co do zasady skierowane dość losowo. Jednak posiadając jeden odczyt, nie można było wykluczyć, że akurat trafiono na takie miejsce, gdzie losowo są równoległe. Voyager 2 opuszczając Układ Słoneczny w zupełnie innym kierunku, potwierdził, że nie był to przypadek: https://www.nasa.gov/image-article/heliosphere-4/
0
@TR3YWAY Masz wpisany Kraków w profilu, a pozdrawiasz ze wsi. Jak tam byłem raz, to faktycznie menel się golił w toalecie na dworcu głównym, ale bez przesady.
1
@Kgorecki2500 Jest to jakiś argument, ale to w takim razie bez sensu takie "świeże" było mrozić. U mnie kompot, to tylko w stanie, kiedy wizualnie przechodzą już "połowiczny" rozpad.
1
@Kgorecki2500 Zmarnowanie truskawek.
2
@ornung W zasadzie nie oglądam już shōnenowych mordobić, chyba że dokańczam coś, co zacząłem już jakiś czas temu. Demon Slayer jest całkiem ok.
2
Jedno z tych anime, które zasługuje na remake, a biorąc pod uwagę, jak wykastrowano oryginał, jest pole do popisu i ciężko wyobrazić sobie zrobienie większego gniota.
1
Co drugi w tym "Paciuka" wygląda, jakby był członkiem kartelu. Oni chodzą na "rozmowy wychowawcze" i to ultrasi muszą przepraszać i oddawać koszulki.
2
@Popitek12 Oliver Khan
2
@kubix05 Aleś smaka narobił, jutro mięsny musi być odwiedzony.
1
@jacobFCB kogo ma topić?
12
Ciekawa rozkmina. Ludzie nie tylko nie żyli w tym samym czasie co dinozaury, ale też nie żyli w tym samym miejscu, jeżeli spojrzymy na położenie Układu Słonecznego względem Drogi Mlecznej.
Czyżby w tamtym miejscu galaktyki były lepsze warunki do istnienia olbrzymich gadów?
3
@jedrek7000 @Kapitan hawk Ostatnio jestem jakoś poza pętlą informacyjną, to nawet nie słyszałem o tym. Z szybkiego przejrzenia kilku stron, wygląda, że @macio_944 ma rację.
@jedrek7000 Jeżeli interesuje cię temat neutrin, choć wydaje się niepowiązany z tym co zarejestrowano, to w drugim komentarzu jest trochę o tym: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-15390329#comment-15390332 (wystarczy komentarz oznaczony haszem)
Generalnie neutrina (a w zasadzie neutrina lewoskrętne i antyneutrina prawoskrętne) to cząstki o bardzo małej masie, które praktycznie nie oddziaływają z materią. Wrzucisz je w pole magnetyczne i nic, zbliżysz je na długość wiązania jądrowego, też nic. Jedynymi oddziaływaniami, jakim podlegają, są grawitacja oraz oddziaływania słabe. O oddziaływaniach słabych jest filmik w linku, który dobrze to wyjaśnia. Natomiast ich wykrycie ze względu na grawitację jest w zasadzie niemożliwe, bo ich masa jest skrajnie mała (>0,8 eV), np. bozon Higgsa ma masę 114 GeV, a elektron 0,51 MeV (zwrócić uwagę na przedrostki). Elektronu oczywiście nie wykryto ze względu na grawitację, ale jego oddziaływanie elektrostatyczne. Z neutrinami jest taki problem, że w zasadzie z niczym nie oddziaływają do tego stopnia, że przebyłby ścianę ołowiu grubości roku świetlnego, zanim zostałyby wchłonięte. Co ciekawe przewiduje się też istnienie komplementarnych neutrin prawoskrętnych oraz antyneutrin lewoskrętnych, ale z matematycznego modelu takie cząstki nie oddziaływałyby już nawet w sposób słaby, więc ich wykrycie w zasadzie nie jest możliwe.
3
@Andi18 I biorąc pod uwagę braki w FFP, prawdopodobnie podobnie się skończy.
0
@Lucyffffer1922 Tu nie ma dobrego wyboru w zasadzie, więc wszystko się zgadza.
1
@kubix05 w 1992 powstał też pierwszy kebab w Warszawie. Złote czasy cholesterolu.
7
@KrychaFCB Dosłownie każdy operator w sumie.
51
@SelloutCrowd Zostaw "sranie agonalne", bo zabawnie wyszło.
PS, Ale tak poza tym to tak, o to trzeba prosić, gdy w sumie powinno to być kontrolne co jakiś czas. Dykta.
2
Gdybyście obserwowali dziwne zachowanie stron w internecie, a korzystacie z jakiegoś AdBlocka, to nie wieszajcie twórców za klejnoty rodowe. Jakiś geniusz zbrodni dodał do listy lokalizowanej na Polskę (korzysta z niej dużo adblocków), klasę .wrapper. Jest to dość generyczna nazwa, której używa każdy frontend dla elementów grupujących.
1
@Tabaluga37 Każdą prośbę o przysługę z automatu zrzucam na drzewo, bo musi powstać task, na który można ewidencjonować czas pracy. Niech się PM-owie dogadują między sobą, które taski/projekty mają wyższy priorytet i ustawiają je odpowiednio w JIRA, bo ja rozrzucam zadania po zespole/realizuje według priorytetów. Rozwiązuje to wszelkie problemy z zarządzaniem kolejnością, aka "zagłodzenie wątków".
0
@MOLESTA To zapewne jeden z tych wielu wywiadów, który się nigdy nie wydarzył.
2
@Stinger_ Szanse oceniam na 50%. Ty chcesz, oni nie.
1
@4drian0 Dwóch Mbapi to nic, najbardziej zastanawia piętro E.
0
@Eto'o9 R10 Już sam fakt szariatu wykreśla je dla mnie subiektywnie z TOP 10. Pogoda nie do życia, kiedy tam byłem. Inwigilacja, cenzura.
0
@NeroTFP1 Z serii "cytaty wielkich ludzi".
0
@FLYP Wtedy jeszcze go nie było.
14
@Safrani Zastanawia wysoka pozycja Omanu.
10
Kiedyś Bayer miał lepszą ofertę produktową.
5
@macio_944 I do przodu (lub alternatywnie i do spodu).