4

@endriuuu2 uważam, że to Ty kompletnie nie pojmujesz tamtych czasów. Piszesz swoje wywody patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów.
Postaram się trochę rozjaśnić. Jest rok 1946, zaledwie kilka miesięcy wcześniej skończyła się wojna. Pan Marian Turski ma wtedy 20 lat. Jest kompletnie niewykształcony, przez wojnę nie miał szans skończyć żadnej szkoły. Prześladowali go Niemcy za jego pochodzenie, widział zbrodnie Niemców na żywo w Auschwitz, w którym spędził rok. Nikt wtedy nie ma pojęcia o Katyniu, a Ruscy są traktowani jako nasi wyzwoliciele i bracia. Facet ma niby 20 lat, ale swoje przekonania może opierać tylko na tym co widział na własne oczy, więc ma świadomość mniejszą niż obecny 10 latek. Chcę się uczyć i zaczyna studia na Uniwersytecie Wrocławskim, a nie skończył przecież żadnej szkoły wcześniej. Jak to możliwe? A no możliwe, bo wystarczyło zapisać się do PPR i mogłeś studiować. Na studiach każdego kierunku masz przedmioty o ustroju komunistycznym i wkładaną propagandę do głowy o wspaniałości tego ustroju i narodu ZSRR. Ciezko się połapać o co w tym chodzi, bo przecież widziałeś całe życie złych Niemców, a tu dali ci możliwość kształcenia się, szanse na normalne życie po wojnie i idziesz w to.
Wtedy ci którzy umieli obserwować i wyciągać wnioski potrzebowali znacznie więcej czasu, żeby połapać się w tym co się dzieje dookoła. Byli odcięci od informacji z zagranicy, nie muszę chyba wspominać ze nie mieli telefonow, telewizorów czy internetów, a z radia i gazet szła propaganda.

Skad to wiem? Bo się tym interesowałem, a i sporo słuchałem mojego dziadka. Mój dziadek rocznik 1926, zmarł w 2018. Był w niemieckim obozie pracy na terenie Królewca, studiował weterynarię na Uniwersytecie Wrocławskim więc tam gdzie Pan Marian Turski. Różnica między Marianem Turskim a moim dziadkiem jest taka, że mój dziadek do śmierci był wdzięczny PRL że go "wykształciła" (dała mu wiedzę specjalistyczna, ale zrobiła siano w głowie pod względem ustrojowym), był dumny ze dali mu medal za wzorową pracę na rzecz PRL, nienawidził Niemców i Ukraincow, a bardzo cenił Rosjan. Nie musiał do tego wstępować do PPR... Wystarczyły studia, które wyprały mu mózg. Pan Marian Turski wiele zrozumiał już w latach 60 gdzie zbliżał się do czterdziestego roku życia, a mojemu dziadkowi życia na to nie starczyło.

Trzeba mieć świadomość w jakich czasach ci ludzie żyli i co ich otaczało

1

@skubi99 a ile Ty masz lat powiedz?
Mysle, że mówisz z pozycji gościa, który urodził się w wolnym kraju, w czasach gdy włączyłeś telewizor to miałeś co najmniej 50 kanałów i ani w domu, ani w szkole nikt Ci nie prał mózgu propagandą. 70-80 lat temu to nie bylo takie proste dojść do odpowiednich wniosków od razu gdy nie miało się odpowiednich wzorców, ale podejrzewam że Ty nie jesteś w stanie wyobrazić sobie chociaż procenta tych czasów.

8

@endriuuu2 to było ponad 70 lat temu. Wyciąganie takich rzeczy jest niepoważne. Za gówniarza wiele ludzi miało inne poglądy, bo ogromny wpływ miał na nich świat który ich otaczał, ale na tym polega uczenie się, zdolności obserwacji, wyciągania wniosków, że człowiek ewoluuje w swoich poglądach. Bez tego świat stałby w miejscu

0

@PolskiBarcelonista10 puści, puści

1

@Janiama o ile mnie pamięć nie myli to jego żona do dzisiaj pracuje w VFL Wolfsburg. Pamiętam, że klub się bardzo fajnie zachował wobec niego

1

@Janiama właśnie rodzicom opowiadalem o Nowaku :)
Fajnie, że miałeś okazję poznać go osobiście

2

@Nozyk może to jest Tolkien

13

@Roobo 3 miejsce wśród najlepszych strzelców LM to też przypadek. Przecież tam same Wolfsburgi i Eintrahty. A nie, czekaj

0

@Moderacja chvialem nadrobić zaległości i przeczytać konferencje prasową Xaviego, ale gdy się wchodzi w artykuł to wyświetla się, że strona nie istnieje. Co się, co się, co się stało?

1

@Rhaan przecież my z przodu większość czasu gramy właśnie 3-4-3

2

Jest błąd. Powinno być "Sprawa figo"

3

@maciar trzymam kciuki żeby wszystko poszło dobrze :)

0

@MrShakira Ty się spowrotem śpiewaniem zajmij, a nie planowaniem kadry ;)

1

@maciar jakby co na Zaspie są bardzo fajne warunki. Dwóch moich synów tam przyszło na świat :)

0

@MesQueUnClub_87 dokładniej to 9 aut

0

Pieprzony, w tyłek kopany grad...

0

Co tam sąsiedzie? Wesoło wczoraj było, co? :p

0

@pt9 ja nie oglądałem Milanu, więc muszę wierzyć na słowo.
Jeżeli on tak pod presją gra normalnie to kariery w Barcelonie nie zrobi

0

@mekston jasne, ja się z Wami zgadzam. Piłka w grze to powinien być faul. Bardziej próbuje sam sobie wyjaśnić dlaczego sędzia tego nie gwizdnął i to dka mnie jest jedynym wyjaśnieniem. Przecież to się działo na jego oczach, 2m przed nim

3

@Aragorn33 wg mnie gdyby Raphinia dośrodkował z różnego w pole karne, a nie w boczną siatkę to tam był 100% karny. Wg mnie nie podyktowanie karnego wiąże się z tym, że Lewy nie miał żadnych szans dojść do piłki, bo Raphinia po prostu wywalił ją za boisko

3

Alez Kessie dał wczoraj zmianę.
Wyglądał jakby wszedł z ekstraklasy, głowa wbita w piłke, zero kontroli co się dzieje dookoła, nawet poszła z tego fatalna strata. Chyba go trochę stresik zjadł

0

@Aragorn33 a nawet od porażki jak dobrze pamiętam. Potem był chyba remis

9

Przynajmniej La Rambla trochę ochłonie z tymi trypletami i innymi takimi.

0

Barca miała swoje sytuacje, szkoda że nic nie wpadło. Spodziewałem się ciężkiego meczu i jakiegoś 1:0 czy 2:1.

Pisałem o tym dzisiaj, że Rayo Iraoli to nie są chłopcy do bicia, tylko bardzo fajnie poukładany zespół

1

Tutaj same przewidywania pogromów, padają wyniki 5-0, 6-1.... Pamiętajcie, że Rayo Iraoli to zupełnie inne Rayo niż 5 lat temu. Oni grają bardzo fajną piłkę i w zeszłym sezonie dwa razy nam wklepali. Oczywiście sam chciałbym jakiś wysoki wynik, tylko żeby potem 3/4 La Rambli nie płakało jak się skończy 1:0 albo 2:1

0

@Vebrol ścisłej mówiąc to Messi prawie nie strzelał w Ligue 1, a Ronaldo strzelał w Premier League

0

@FCB24 a za nimi boski Harry czuwający, zeby nikt się nie przedarł

0

@Darkin GK Casillas
OB - Malidini
POM - Iniesta
ATT - Ronaldinho

0

@michal2007 no to pierwszy krok do rozwodu masz już za sobą ;)


Gratuluje :)

0

@paweldunajecfcb eh, ci szaleni klerycy ;)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?