Pewien socio na X, na pytanie, co sądzi o Foncie pisze: "Victor wygra to na luzie. Wszyscy moi znajomi będą głosować na niego. Jest nas 50"... Ile to jest? 0,001 procenta uprawnionych? Bogate poparcie...
Do głowy mi nie idzie, jak mocny zjazd zaliczył Ferran. Oczywiście to nigdy nie był piłkarz wybitny, ale miał zawsze coś na swoją obronę. Czy to gra wzajemna, czy pressing, gra bez piłki, no i czasem coś tam wturlał do bramki rywala. Niezle się zapowiadał na początku tego sezonu i nagle piorun trafił wszystkie jego atrybuty. Dziś Ferran wygląda jak parapiłkarz. Nie pamiętam innego gracza, który zaliczyłby tak mocny zjazd w tak krótkim czasie.
@kejdzi Mój zarzut dotyczy bardziej braku elastyczności ustawienia tej formacji. Przykładem, który najlepiej to obrazuje jest mecz rewanżowy z Interem. Masz końcówkę spotkania, awans "za kilka minut" i co robi obrona na środku boiska? Jaki to ma sens? W imię czego? Czy ucierpiałaby na tym filozofia gry, czy może te ostatnie minuty widowiska? Jeśli nie jest łatwo odjechać rywalowi na dłuższy dystans, to może warto zrobić wszystko by zabezpieczyć tę skromna przewagę, którą się posiada.
VAR miał uczynić grę bardziej przejrzystą. Perez poszedł na rozmowę z szefem CTA i sędziowie usłyszeli, że jak będą za często korzystać z systemu to będą degradowani. Oznacza to bowiem, że nie potrafią samodzielnie podejmować właściwych decyzji. I VAR ukrócono. Odnoszę wrażenie, że te wszystkie rewolucje są trochę na pokaz.
Brawo. Cholernie mnie to cieszy. Oczywiście dziś żaden z tych, którzy byli, widzieli i zapewniali, że wcześniej jak w 2027 to nie ma co marzyć, nie napiszą: "pomyliłem się".
Ci, którzy interesują się sprawami Barcelony doskonale wiedzą i nie od dziś, że były szwagier Laporty ma w klubie bardzo mocną pozycję. Sytuacja z Leo też nie jest tajemnicą. Ale jak powiedział wczoraj Michał Gajdek w UTDLR, to jest polityka. Będzie jak z Nawrockim, filmiki o skandalizujących treściach podbiły mu tylko notowania. Font nie umie w politykę. A ludzi też mało interesuje co pokazują tabelki excela. Złą taktykę obrał chłopina.
Nie wierzyłem w żadne fałszerstwa, Ciria nie wygląda na oszusta. Czytając i słuchając z nim kilka wywiadów, odniosłem wrażenie, że to jest w porządku facet. Inna sprawa, czy nadaje się na prezydenta.
Ja czytam niemal wszystko jak leci. Ostatnio zacząłem jednak omijać wywody takich gości jak Arbeloa, czy jemu podobni. Skorzystam jednak z okazji, by podzielić się wrażeniami z lektury fcbarca.com. Napiszę bez ściemy. Najpierw "odeszła" @Eoren , której teksty baaardzo sobie ceniłem i zawsze czytałem z zaciekawieniem. Potem przestała pisać @juliacicha i to była kolejna, ogromną strata. Dobrze, że choć nie "zabrała" że sobą Darka Maruszczaka. Nie żebym coś miał do obecnych Redaktorów. Wszyscy robią świetną robotę. Ale brak mi takich smaczków jak choćby wywiad z Christo. Przydałoby się trochę historii. Były świetne teksty i Luisie Suarezie, Samitier i Ramallets "doczekali" się publikacji o sobie na tej stronie. Teraz wszystko opiera się na teraźniejszości i głównie strona stawia na warstwę informacyjną. Ale i tak znalazłem swój kącik, to UTDLR. Nikt nie ma takiego podcastu!
Trzeba przyznać Laporcie rację. Fontowi brak jest wyczucia. Bardzo prawdopodobne, że Font byłby dobrym menadżerem i wcale nie wykluczone, że na poziomie finansowym i administracyjnym Barcelona wyglądałaby lepiej, ale co dalej? Taki prezydent to jednak spore ryzyko, choć chętnie bym zobaczył jak sobie radzi. Tak na marginesie, Laporta mógłby oddać mu władzę na kilka miesięcy, a potem znów na otwartą drogę na dwie kadencje. Z ciekawości zapytam, jak to jest z Perezem, że on tak długo okupuje stołek. Tam nie maja statutu, czy w statucie jest napisane, że Florek to może dożywotnio pełnić funkcję. Bo on chyba bez przerwy od 2010 rządzi.
@Aequlibre Cyt: "Wielu z nich trenuje indywidualnie, pod okiem własnych trenerów." Mają, mają. Swoich trenerów, "kucharzów", magików od regeneracji, a niektórzy to pewnie i swoich kapelanów mają. Pamiętam zgoła odmienną ocenę sytuacji w zeszłym sezonie. Julio że sztabem postrzegano jako istotną zmianę w przygotowaniu fizycznym piłkarzy i to jemu przypisywano w dużej mierze zasługi za wyniki drużyny. Tak na marginesie, w czasach, gdy Liverpool Kloppa niszczył fizycznie swoich rywali, powstał artykuł o nowoczesnych metodach przygotowania fizycznego i odnowy biologicznej. Metody były chronione ścisłą tajemnicą i tylko The Reds mieli do nich dostęp. Ale nawet te metody okazały się przeciwskuteczne, gdy Jurgen zajechał drużynę. Ale to już tak poza tematem...
Ciekaw jestem jak sam Ciria odniesie się do tej sytuacji. Trudno jest mi w to uwierzyć, że akurat on fałszował podpisy. Mam go za uczciwego faceta. Może Naczelny w kolejnym odcinku Un Toc... powie coś więcej na ten temat. Jego elektorat pójdzie pewnie za Fontem, ale czy to wystarczy na detronizację Laporty? Nie sądzę. Lapcio to krętacz ale ma zbyt mocne argumenty, żeby Font mu zagroził.
Wrocław to najpiękniejsze i najcudowniejsze polskie miasto. Mieszkalem, studiowałem, ale tam też się rozwiodłem. Kocham Wrocław, choć dawno mnie tam nie było. Pozdrawiam wszystkich ludzi z Wrocka. Nie zamieniajcie tego miejsca na żadne inne. Piękna impreza i ciekaw jestem jakie nazwiska jeszcze wystąpią, bo z moich ulubionych grajków tylko Rakitic. Duże gratulacje dla fcbarca.com
Ja odnośnie tego pierwszego motywu. Czy nie lepiej dla klubowych finansów pozbyć się definitywnie zawodnika? Przecież wtedy człowiek znika zupełnie z listy płac. Nie pojmuję do końca tego zabiegu przedłużenia. Zwłaszcza, że to ma być tylko o rok, więc w jaki sposób rozłożą te jego pensję?
Nie dość, że słabe te boki obrony to jeszcze "połamane". Mają chłopy w sztabie nad czy dumać. Napastnik, stoper i lewy obrońca. Jak już pisałem wielokrotnie, Balde wystawiłbym na listę transferową. Jeśli znajdzie się chętny, gotowy zapłacić sensowne pieniądze, po prostu sprzedać. Nie ma z niego wielkiego pożytku, choć na dziś to oczywiście strata.
I kto teraz będzie im tak ładnie nurkował w polu karnym? Maciek Miko mówił, że mają tam niejakiego Garcię, prawdziwą 9, bo przecież Mbappe to taka przyszywana 9. I z tym Garcią drużyna prezentuje się znacznie lepiej. Ponieważ Maciek zwykle wie co mówi i trochę piłki obejrzał w swoim życiu, to ja mu wierzę w ciemno. Inna sprawa, że Arbeloa za często z tego chłopaka nie korzystał do tej pory i próba jest niewielka. Nie mniej, czy ewentualną dłuższą absencja Mbappe oznacza ich znaczne osłabienie? Okaże się w praniu.
Może i dobrze, że nie było tego 4 gola, bo oznaczałoby to dogrywkę. Kto wie, ilu piłkarzy ostałoby się Flickowi po tym dodatkowym czasie gry. Pucharów króla w gablocie jest dostatek, zdrowie piłkarze mają jedno, a i do końca sezonu zostało jeszcze wiele spotkań. Wciąż są jakieś szanse na UCL, nawet 1/2 to byłoby niezłe osiągnięcie. Jest zatem o co grać.
Niektórym spokojne życie w papciach i miękkim fotelu nie wystarcza. Jak nie nurkowanie z rekinami, to z krokodylami. A jak nurkowanie się znudziło, gość postanowił robić materiały z ludźmi nieobliczalnymi. Nie jestem fascynatem takich treści, ale obok tego kanału nie umiałem przejść obojętnie.
Gdyby Ferran znalazł się w sytuacji Lewego przy 4 bramce też pewnie by strzelił, gdyby trafił w piłkę oczywiście. W każdym razie ten gol to nie jest żaden wyznacznik powrotu Lewego do formy. To jedynie wyznacznik tego, o czym wszyscy wiemy, że Lewy ma te umiejętność znajdowania się we właściwym miejscu i czasie. Tego brakuje wszystkim, wymienionym w ankiecie kandydatom. Strzelanie goli rozłoży się "po drużynie", tak to widzę. Można ewentualnie zobaczyć jak tam poradzi sobie Rash, któremu najbliżej do pozycji 9.
Widzę, że wszyscy już skreślili Torresa, a przecież nikt nie wie, kiedy akurat będzie jego dzień. Przecież on nigdy nie był regularny. Jak mu siadło to strzelił. I nie widzę tu wielkiej różnicy pomiędzy nim, a Rashfordem, którego kandydaturę proponuje część Użytkowników. Co więcej, Ferran ma delikatną przewagę w elemencie gry obronnej, co u Anglika mocno szwankuje. Nie mniej z pary Rash-Rafa to ten pierwszy jest sensownym rozwiązaniem. Rafa potrzebuje przestrzeni do gry. Zresztą taki eksperyment miał już miejsce, choć nie pamiętam dokładnie spotkania i nie wyszedł najlepiej. Może najlepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie Ferrana i Rashforda po połowie. Żaden nie daje gwarancji bramek, obaj strzelają jak im piłka dobrze usiądzie. Na dziś obaj w podobnym stopniu panują nad piłką. Nie sądzę jednak, by Flick eksperymentował w tak ważnym meczu, choć Rash na 9 to żaden eksperyment. Wydaje mi się, że Niemiec postawi jednak na Ferrana, modląc się po cichu, że może coś mu się przestawi w głowie i w końcu trafi w piłkę. W mojej opinii odpowiedzialność za strzelanie goli będzie spoczywać na całej drużynie i rola 9 będzie mieć drugorzędne znaczenie. Rafa, Lamine, Fermin, Olmo, Pedri, może Bernal. Tak czy inaczej, ja nie widzę tej remontady. Atleti zapewniło sobie wystarczającą przewagę w pierwszym meczu i musieliby się mocno postarać, by ją roztrwonić. CdR to jedyne trofeum, po które mogą sięgnąć, bo UCL to raczej za wysokie progi, a Liga już jest przegrana.
Lamine zagrał fenomenalne spotkanie. Nie będę się rozpływał, napiszę tylko, że ten dzieciak jest coraz bardziej dojrzały piłkarsko. Mnie cieszy postawa Bernala, nawet pomimo tej żółtej kartki. Serce rośnie, gdy patrzy się na tego chłopaka. Ale zaczyna krwawić, gdy ogląda się Ferrana. Chłop wygląda jak oferma na boisku. Zresztą, nie ma co się pastwić LOlom? Trochę szkoda niewykorzystanej szansy Kounde z początku meczu.
0
Zobaczymy, jaką niespodziankę na dzisiejszy wieczór przygotuje dla nas Brat Ronald. Umieram z ciekawości.
0
Pewien socio na X, na pytanie, co sądzi o Foncie pisze: "Victor wygra to na luzie. Wszyscy moi znajomi będą głosować na niego. Jest nas 50"...
Ile to jest? 0,001 procenta uprawnionych? Bogate poparcie...
1
Do głowy mi nie idzie, jak mocny zjazd zaliczył Ferran. Oczywiście to nigdy nie był piłkarz wybitny, ale miał zawsze coś na swoją obronę. Czy to gra wzajemna, czy pressing, gra bez piłki, no i czasem coś tam wturlał do bramki rywala.
Niezle się zapowiadał na początku tego sezonu i nagle piorun trafił wszystkie jego atrybuty. Dziś Ferran wygląda jak parapiłkarz. Nie pamiętam innego gracza, który zaliczyłby tak mocny zjazd w tak krótkim czasie.
2
Jeden z moich ulubionych pomocników. Niech mu się wiedzie.
0
@FanCoutinho Podcasty są zwykle w poniedziałki o godzinie 20. Na stronie zawsze dzień wcześniej jest zapowiedź odcinka.
0
@ViscaelBarca2007 Ja obserwuję jego profil na X od 2 lat. Nie wiem, czy śledzisz też Mateusza Opiołę. Szkoda, bo ostatnio go mniej na X.
0
@kejdzi Mój zarzut dotyczy bardziej braku elastyczności ustawienia tej formacji. Przykładem, który najlepiej to obrazuje jest mecz rewanżowy z Interem. Masz końcówkę spotkania, awans "za kilka minut" i co robi obrona na środku boiska? Jaki to ma sens? W imię czego? Czy ucierpiałaby na tym filozofia gry, czy może te ostatnie minuty widowiska? Jeśli nie jest łatwo odjechać rywalowi na dłuższy dystans, to może warto zrobić wszystko by zabezpieczyć tę skromna przewagę, którą się posiada.
9
No to nie są dobre wieści. Oby jednak te dolegliwości ustąpiły, bo Eric jest potrzebny tej drużynie jak woda do życia.
0
VAR miał uczynić grę bardziej przejrzystą. Perez poszedł na rozmowę z szefem CTA i sędziowie usłyszeli, że jak będą za często korzystać z systemu to będą degradowani. Oznacza to bowiem, że nie potrafią samodzielnie podejmować właściwych decyzji. I VAR ukrócono.
Odnoszę wrażenie, że te wszystkie rewolucje są trochę na pokaz.
1
Brawo. Cholernie mnie to cieszy. Oczywiście dziś żaden z tych, którzy byli, widzieli i zapewniali, że wcześniej jak w 2027 to nie ma co marzyć, nie napiszą: "pomyliłem się".
7
Ci, którzy interesują się sprawami Barcelony doskonale wiedzą i nie od dziś, że były szwagier Laporty ma w klubie bardzo mocną pozycję. Sytuacja z Leo też nie jest tajemnicą. Ale jak powiedział wczoraj Michał Gajdek w UTDLR, to jest polityka. Będzie jak z Nawrockim, filmiki o skandalizujących treściach podbiły mu tylko notowania. Font nie umie w politykę. A ludzi też mało interesuje co pokazują tabelki excela. Złą taktykę obrał chłopina.
0
Zapraszać Janka częściej. Czekam na dyskusję z Mackiem
1
No to Flick już dostał napastnika.
5
Nie wierzyłem w żadne fałszerstwa, Ciria nie wygląda na oszusta. Czytając i słuchając z nim kilka wywiadów, odniosłem wrażenie, że to jest w porządku facet. Inna sprawa, czy nadaje się na prezydenta.
3
Ja czytam niemal wszystko jak leci. Ostatnio zacząłem jednak omijać wywody takich gości jak Arbeloa, czy jemu podobni.
Skorzystam jednak z okazji, by podzielić się wrażeniami z lektury fcbarca.com.
Napiszę bez ściemy. Najpierw "odeszła" @Eoren , której teksty baaardzo sobie ceniłem i zawsze czytałem z zaciekawieniem. Potem przestała pisać @juliacicha i to była kolejna, ogromną strata. Dobrze, że choć nie "zabrała" że sobą Darka Maruszczaka.
Nie żebym coś miał do obecnych Redaktorów. Wszyscy robią świetną robotę. Ale brak mi takich smaczków jak choćby wywiad z Christo.
Przydałoby się trochę historii. Były świetne teksty i Luisie Suarezie, Samitier i Ramallets "doczekali" się publikacji o sobie na tej stronie.
Teraz wszystko opiera się na teraźniejszości i głównie strona stawia na warstwę informacyjną.
Ale i tak znalazłem swój kącik, to UTDLR. Nikt nie ma takiego podcastu!
1
W meczu z PSG to Jezus chyba za bardzo zaufał Ronaldowi i poszedł miasto zwiedzać. Londynu chyba też nie widział, bo znów zostawił go samego.
6
Trzeba przyznać Laporcie rację. Fontowi brak jest wyczucia. Bardzo prawdopodobne, że Font byłby dobrym menadżerem i wcale nie wykluczone, że na poziomie finansowym i administracyjnym Barcelona wyglądałaby lepiej, ale co dalej? Taki prezydent to jednak spore ryzyko, choć chętnie bym zobaczył jak sobie radzi.
Tak na marginesie, Laporta mógłby oddać mu władzę na kilka miesięcy, a potem znów na otwartą drogę na dwie kadencje.
Z ciekawości zapytam, jak to jest z Perezem, że on tak długo okupuje stołek. Tam nie maja statutu, czy w statucie jest napisane, że Florek to może dożywotnio pełnić funkcję. Bo on chyba bez przerwy od 2010 rządzi.
0
Nie no, na "piątkę" transfer, nie ma co narzekać na Deco, który umie tylko w darmowe albo w klauzule. Bo i po co chłop ma trwonić czas na negocjacje.
0
@Aequlibre Cyt: "Wielu z nich trenuje indywidualnie, pod okiem własnych trenerów."
Mają, mają. Swoich trenerów, "kucharzów", magików od regeneracji, a niektórzy to pewnie i swoich kapelanów mają.
Pamiętam zgoła odmienną ocenę sytuacji w zeszłym sezonie. Julio że sztabem postrzegano jako istotną zmianę w przygotowaniu fizycznym piłkarzy i to jemu przypisywano w dużej mierze zasługi za wyniki drużyny.
Tak na marginesie, w czasach, gdy Liverpool Kloppa niszczył fizycznie swoich rywali, powstał artykuł o nowoczesnych metodach przygotowania fizycznego i odnowy biologicznej. Metody były chronione ścisłą tajemnicą i tylko The Reds mieli do nich dostęp. Ale nawet te metody okazały się przeciwskuteczne, gdy Jurgen zajechał drużynę.
Ale to już tak poza tematem...
1
Ciekaw jestem jak sam Ciria odniesie się do tej sytuacji. Trudno jest mi w to uwierzyć, że akurat on fałszował podpisy. Mam go za uczciwego faceta. Może Naczelny w kolejnym odcinku Un Toc... powie coś więcej na ten temat. Jego elektorat pójdzie pewnie za Fontem, ale czy to wystarczy na detronizację Laporty? Nie sądzę. Lapcio to krętacz ale ma zbyt mocne argumenty, żeby Font mu zagroził.
1
Wrocław to najpiękniejsze i najcudowniejsze polskie miasto. Mieszkalem, studiowałem, ale tam też się rozwiodłem. Kocham Wrocław, choć dawno mnie tam nie było. Pozdrawiam wszystkich ludzi z Wrocka. Nie zamieniajcie tego miejsca na żadne inne.
Piękna impreza i ciekaw jestem jakie nazwiska jeszcze wystąpią, bo z moich ulubionych grajków tylko Rakitic.
Duże gratulacje dla fcbarca.com
0
Ja odnośnie tego pierwszego motywu. Czy nie lepiej dla klubowych finansów pozbyć się definitywnie zawodnika? Przecież wtedy człowiek znika zupełnie z listy płac. Nie pojmuję do końca tego zabiegu przedłużenia. Zwłaszcza, że to ma być tylko o rok, więc w jaki sposób rozłożą te jego pensję?
0
Nie dość, że słabe te boki obrony to jeszcze "połamane". Mają chłopy w sztabie nad czy dumać. Napastnik, stoper i lewy obrońca.
Jak już pisałem wielokrotnie, Balde wystawiłbym na listę transferową. Jeśli znajdzie się chętny, gotowy zapłacić sensowne pieniądze, po prostu sprzedać. Nie ma z niego wielkiego pożytku, choć na dziś to oczywiście strata.
0
I kto teraz będzie im tak ładnie nurkował w polu karnym?
Maciek Miko mówił, że mają tam niejakiego Garcię, prawdziwą 9, bo przecież Mbappe to taka przyszywana 9. I z tym Garcią drużyna prezentuje się znacznie lepiej. Ponieważ Maciek zwykle wie co mówi i trochę piłki obejrzał w swoim życiu, to ja mu wierzę w ciemno.
Inna sprawa, że Arbeloa za często z tego chłopaka nie korzystał do tej pory i próba jest niewielka. Nie mniej, czy ewentualną dłuższą absencja Mbappe oznacza ich znaczne osłabienie? Okaże się w praniu.
0
Może i dobrze, że nie było tego 4 gola, bo oznaczałoby to dogrywkę. Kto wie, ilu piłkarzy ostałoby się Flickowi po tym dodatkowym czasie gry. Pucharów króla w gablocie jest dostatek, zdrowie piłkarze mają jedno, a i do końca sezonu zostało jeszcze wiele spotkań. Wciąż są jakieś szanse na UCL, nawet 1/2 to byłoby niezłe osiągnięcie. Jest zatem o co grać.
0
Niektórym spokojne życie w papciach i miękkim fotelu nie wystarcza. Jak nie nurkowanie z rekinami, to z krokodylami. A jak nurkowanie się znudziło, gość postanowił robić materiały z ludźmi nieobliczalnymi. Nie jestem fascynatem takich treści, ale obok tego kanału nie umiałem przejść obojętnie.
1
Gdyby Ferran znalazł się w sytuacji Lewego przy 4 bramce też pewnie by strzelił, gdyby trafił w piłkę oczywiście. W każdym razie ten gol to nie jest żaden wyznacznik powrotu Lewego do formy. To jedynie wyznacznik tego, o czym wszyscy wiemy, że Lewy ma te umiejętność znajdowania się we właściwym miejscu i czasie. Tego brakuje wszystkim, wymienionym w ankiecie kandydatom.
Strzelanie goli rozłoży się "po drużynie", tak to widzę. Można ewentualnie zobaczyć jak tam poradzi sobie Rash, któremu najbliżej do pozycji 9.
3
Widzę, że wszyscy już skreślili Torresa, a przecież nikt nie wie, kiedy akurat będzie jego dzień. Przecież on nigdy nie był regularny. Jak mu siadło to strzelił. I nie widzę tu wielkiej różnicy pomiędzy nim, a Rashfordem, którego kandydaturę proponuje część Użytkowników. Co więcej, Ferran ma delikatną przewagę w elemencie gry obronnej, co u Anglika mocno szwankuje. Nie mniej z pary Rash-Rafa to ten pierwszy jest sensownym rozwiązaniem. Rafa potrzebuje przestrzeni do gry. Zresztą taki eksperyment miał już miejsce, choć nie pamiętam dokładnie spotkania i nie wyszedł najlepiej.
Może najlepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie Ferrana i Rashforda po połowie. Żaden nie daje gwarancji bramek, obaj strzelają jak im piłka dobrze usiądzie. Na dziś obaj w podobnym stopniu panują nad piłką.
Nie sądzę jednak, by Flick eksperymentował w tak ważnym meczu, choć Rash na 9 to żaden eksperyment. Wydaje mi się, że Niemiec postawi jednak na Ferrana, modląc się po cichu, że może coś mu się przestawi w głowie i w końcu trafi w piłkę.
W mojej opinii odpowiedzialność za strzelanie goli będzie spoczywać na całej drużynie i rola 9 będzie mieć drugorzędne znaczenie. Rafa, Lamine, Fermin, Olmo, Pedri, może Bernal.
Tak czy inaczej, ja nie widzę tej remontady. Atleti zapewniło sobie wystarczającą przewagę w pierwszym meczu i musieliby się mocno postarać, by ją roztrwonić. CdR to jedyne trofeum, po które mogą sięgnąć, bo UCL to raczej za wysokie progi, a Liga już jest przegrana.
6
Lamine zagrał fenomenalne spotkanie. Nie będę się rozpływał, napiszę tylko, że ten dzieciak jest coraz bardziej dojrzały piłkarsko.
Mnie cieszy postawa Bernala, nawet pomimo tej żółtej kartki. Serce rośnie, gdy patrzy się na tego chłopaka.
Ale zaczyna krwawić, gdy ogląda się Ferrana. Chłop wygląda jak oferma na boisku. Zresztą, nie ma co się pastwić LOlom?
Trochę szkoda niewykorzystanej szansy Kounde z początku meczu.
1
Nie pierwszy już raz czekam na mecz, a tu po meczu. Cóż, trzeba sobie zobaczyć z odtworzenia.