10

Kończy się pewna era internetu, AOL jeden z liderów rynku dostawców internetu z lat 90' wraz z końcem września wyłączy po 35 latach wsparcie dla protokołu dial-up.


Młodsi internauci mogą zapewne nie pamiętać, ale kiedyś, aby uzyskać dostęp do internetu należało się do niego wdzwonić, stąd technologia internetu wdzwanianego (ang. dial-up). Za początek powszechnego dostępu do internetu w Polsce przyjmuje się rok 1996, w którym TPSA uruchomiła numer 0202122 umożliwiający dostęp do internetu. Usługa dostępu do sieci w tamtym okresie była raczej dobrem luksusowym, ale ten, kto z niej korzystał, na pewno kojarzy charakterystyczną sekwencję dźwięków podczas łączenia. Każdy z nich miał swoje przeznaczenie w protokole nawiązującym połączenie i jest to dość dobrze objaśnione tutaj.

Technologia ta miała szereg ograniczeń jak choćby limit 56 kb/s, wynikający z prędkości łącza telefonicznego, czy zajęcie linii na czas połączenia z internetem. Była to jednak i tak zawrotna prędkość, bo warto przypomnieć, że wtedy cały kraj ze światem był podpięty na łączu o przepustowości 2 Mb/s. Natknąłem się też na ciekawy eksperyment, pokazujący jak w dalszym ciągu można lokalnie zestawić połączenie w ten sposób:

1

@Comentateiro Masz rację, coś mi się pomyliło, bo awansowali w 2023/2024.

0

@Herato Z tej kamery wygląda trochę jak Etoo, ale faktycznie przypomniałem sobie, że Ronaldinho nie urodził się z dredami.

1

@Rastafarnianin Spokojnie, graliśmy na beniaminka serie A. Na wnioski przyjdzie jeszcze czas.

1

@Jakchcesz Patrz Halinko, zaraz luty, faza pucharowa LM, potem finał Pucharu Króla, rozdanie nagród na zakończenie Ligi i wakacje.

4

Może kogoś zainteresuje, że podjęto decyzję o zwiększeniu liczby sezonów LotM do 6 + filmu kinowego adaptującego ostatni tom w 2035. W sumie decyzja nie dziwi, materiał źródłowy to blisko 1400 rozdziałów na ponad 6000 stron. Upchnięcie tego nawet w 6 sezonach wydaje się zadaniem niemożliwym, bez pominięcia część pobocznych wątków.


2

To Monaco rok temu lepiej świętowało...

4

Como wygląda, jakby miało dość, a trzeba rozegrać drugą połowę.

2

@Nhyz Zadajesz bardzo niewygodne pytania.

3

@Bocheno1 Większość osób w komunikacji miejskiej.

1

@Esteban_ Dobrze gra nogami, wyprowadza piłkę, słabo się rzuca, jest to jakaś myśl.

1

@Eklerek 60-75 wygląda jak Di Caprio po roku w Polsce.

2

@JimMorrisonFCB czy hasło reklamowe brzmi: "nie chodź blady jak truposz?". Biznes marketingowo chwytliwy i uzasadniony.

1

@Sau_Ron Anchor.

9

Dziś 94. urodziny obchodzi Sir Roger Penrose, fizyk teoretyk, który na podstawie Ogólnej Teorii Względności Einsteina pokazał to, w co nie wierzył nawet sam twórca, że w istocie takie obiekty jak czarne dziury mogą powstawać oraz opisał ich własności. W roku 2020 odebrał współdzieloną Nagrodę Nobla z fizyki za swoją pracę z roku 1965, gdyż dopiero w 2019 udało się zobrazować taki obiekt, a nie przewiduje się Nagrody Nobla za nieważne jak piękną, ale niepotwierdzoną teorię.


Choć można mieć odmienne poglądy na wiele spraw (choćby sztucznej inteligencji), szacunek się należy. Jedno jest pewne jeżeli miałbym dożyć takiego wieku, chciałby zachować jasność umysłu, chociaż w takim stopniu.

2

@macio_944 Te wnioski wyglądają tak, jakby miały po 100 stron i ktoś od 50 walił "Lorem Ipsum". Chciałem tak kiedyś zrobić w jakiś sprawozdaniach itp. żeby zobaczyć, czy ktoś to w ogóle czyta, ale finalnie się nie odważyłem.

4

@Prorokk Dobra już się tak nie wywyższaj, tylko podaj sprawdzone tipy.

21

Jak złożyć wniosek do KPO. Koloryzowane.


0

@Zieliniak po to jak zauważyłeś, że jest to problem dla innych ludzi – czyli w tym wypadku też sponsorów/inwestorów. Jak piłkarz będzie kuśtykał, to nie będziesz myślał, czy nim grać, czy nie – postawisz na 100% sprawnego.

0

@JohnKennedy Jak się patrzy na rękę Kubicy, to chyba tylko Curt Connors coś by tu zdziałał.

1

@mmaciass W sumie są artykuły o tym z lat 2018-2024, najstarszy, jaki znalazłem, że to na potrzeby policji: https://www.swissinfo.ch/eng/society/no-guarantees_anti-drone-eagles-being-trained-to-serve-on-geneva-police-force/43927044
Więc raczej chodzi o to, żeby pewnie unieszkodliwiać "cywilnych rozmiarów" drony, które dostają się nad jakieś placówki wojskowe, czy kiedy jakaś osobistość odwiedza kraj i np. jest zakaz ruchu powietrznego w danej strefie, itd. Wątpię, że to mogłoby wejść na skalę wojenną.

1

@MesQueUnClub_87 Ja natomiast sądzę, że nie ma to szans. Nie jestem po żadnej ze stron, ale jako że w TVP musieli dostroić propagandę na poziom +10 IQ, bo malowanie Kaczyńskiemu twarzy na czerwono by nie przeszło, tak w 2020 musieli podmienić Małgorzatę Kidawę-Błońska na Trzaskowskiego, bo na nią nawet wyborcy KO nie chcieli głosować z powodu resztek RiGCz-u. W drugą stronę nie ma takich "moralnych" dylematów, tam wyborcy robią dokładnie to, co powie Kaczyński, więc można wystawić kibola, a i pewnie wyrokowiec z pobiciami, wymuszeniami i udziałem w grupie przestępczej zebrałby głosy.

3

Szwajcaria zamiast w technologię inwestuje w druidów. Można i tak.


0

@michal26 Sądzisz, że po 3 meczach w fazie grupowej znowu będziemy fantazjować o 2 i 3 miejscu za jakimś Chelsea? Ale tak wyolbrzymiam jakby co.

2

Poprzedni sezon w europie? To se ne vrati...

8

@DIPENSE Ok, niech będzie ten maks, jakoś przeboleje.

1

@JimMorrisonFCB Nie mniej jest to dziwnie na ręke Laporcie. W FFP robi się miejsce, a 4 niezarejestrowanych. Pewnie mocno do końca go przekonywali, żeby został, oferując lepszy kontrakt – tak było.

1

@ShawnC Ja sądzę, że ma coś wspólnego z brakiem rejestracji kilku piłkarzy.

1

@barcuśl Tak, masz rację, LK – jedno myślałem, drugie napisałem.

0

Taki klimat, trzeba zawijać się do LK, bo to póki co poziom Ekstraklasy.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?