0

@koziar Bul był wspaniały co chcesz :D

5

1 czerwca 1895 roku urodził się Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, kawaler Orderu Virtuti Militari








Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc m.in. w słynnej kawaleryjskiej bitwie pod Komarowem. Został odznaczony VM i trzykrotnie KW.


Związany z kawalerią, w okresie międzywojennym brał udział w zawodach hippicznych, m.in. na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. kierowana przezeń ekipa zdobyła srebrny medal.


W 1938 r. został komendantem Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.





W czasie wojny obronnej był m.in. zastępcą płk. Adama Zakrzewskiego - dowódcy Brygady Kawalerii. Po kampanii wrześniowej przedostał się do Krakowa i tam podjął działalność konspiracyjną, będąc założycielem Organizacji Wojskowej. W styczniu 1940 r. nawiązał kontakt z ZWZ i wszedł w jego szeregi. Został mianowany generałem brygady, objął także dowodzenie Obszarem Kraków-Śląsk. Zatrzymany przez gestapo zdołał zbiec i ukrył się w Warszawie. Od lipca 1941 r. był zastępcą Komendanta Głównego ZWZ i komendantem Obszaru Zachodniego, który stanowiły Okręgi Poznań i Pomorze. Po aresztowaniu gen. Stefana Roweckiego "Grota" pod koniec czerwca 1943 r. Komorowski objął w lipcu tego roku dowództwo nad Armią Krajową. W listopadzie 1943 r. wydał rozkaz do akcji „Burza", a 31 lipca 1944 r. wraz z Delegatem Rządu na Kraj - Janem Stanisławem Jankowskim - wydał rozkaz rozpoczynający Powstanie Warszawskie. 30 września 1944 r. został mianowany Wodzem Naczelnym, jednakże po upadku Powstania trafił do niemieckiej niewoli, z której został uwolniony w maju 1945 r. Jego zadania jako NW przejął p.o. gen. Władysław Anders. Komorowski nie powrócił do okupowanej przez Sowietów Polski. Przebywał na emigracji w Londynie, udzielając się w Rządzie RP na Uchodźstwie i utrzymując się z założonego przez siebie zakładu tapicerskiego.

0

@Kajtek77 I to Tatar. W obozie narodowym przed wojną i po niej przebywało, uczestniczyło wielu ludzi o innym etnicznym pochodzeniu. Polskość wybrali.
Wojna polsko-bolszewicka? Owszem podpisuję się pod tym.

0

@Kajtek77 Nie nie jest to kontra. Wiadomo, że służył w Armii Czerwonej aczkolwiek warto jasno określać wszystko ;)

1

@Kajtek77
Podczas próby przedostania się do Francji został aresztowany przez bolszewików, ale uwolniono go pod warunkiem wstąpienia do lotnictwa sowieckiego. Wcielono go do zgrupowania Aleksjeja Szyrinkina. Po skierowaniu jego eskadry na front polski, 1 maja 1920 podczas lotu odłączył się od grupy i wylądował myśliwcem Nieuport 24bis na polskim lotnisku wojskowym w Żodzinie koło Borysowa[6]. 14 sierpnia 1920 zgłosił się do służby w Wojsku Polskim, 19 maja 1921 został oczyszczony z zarzutu zdrady przez Polski Oficerski Trybunał Orzekający, który przywrócił stopień.

7

1 czerwca 1948 roku w stalinowskim więzieniu we Wronkach, zmasakrowany przez czerwonych bandytów zmarł płk. pilot Piotr Abakanowicz "Barski", "Grey", "Grządziel". Oficjalna wersja komunistów to samobójstwo.



Polski Tatar, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, szef sztabu KG NSZ, członek Rady Inspektorów NSZ.



Został aresztowany 28 października 1945 r., po brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Po śmierci pochowany na cmentarzu we Wronkach.



Jego szczątki zostały ekshumowane w 1991 i powtórnie pochowane przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego na wojskowych Powązkach.

0

@takisobiektos aaa jeszcze antifa :)

0

@takisobiektos mówię o sytuacjach gdy zostaje zamordowany czarnoskóry przez policję. Martin Luther King nie byłby z nich dumny.

0

@MESSIah16 W Los Angeles - wbrew powszechnym opiniom rządzą właśnie meksykanie.

1

Oprócz tego, że zamiast protestować w sposób pokojowy czarni plądrują, palą i niszczą to zauważyłem u nich jeszcze jedną rzecz. Wiele widziałem filmików gdy czarny zaczyna się bić z białym i zaczyna dostawać przysłowiowy "łomot". Zawsze gdy to się dzieje wkraczają jego koledzy. Nie wiem skąd się to bierze.

0

@Kajtek77 Sowiecki. "Radziecki" to określenie stosowane po wojnie, by zatrzeć pamięć o latach 39-41 chociażby. Mów po polsku.

3

Prof. Bogdan Musiał naukowo opisał rzecz szczególną - niemiecki aparat terroru przeciwko Żydom i wszystkim osobom, które im w jakikolwiek sposób pomagały. Tytuł książki jest niedokończony: "Kto dopomoże Żydowi...", bo jest to cytat z przepisów niemieckich. Kto dopomoże, winien jest śmierci...



To była istota niemieckiej zagłady na ziemiach polskich. Niemcy stworzyli profesjonalną obudowę instytucjonalną i prawną do swych poczynań. W tym sensie było to niemieckie "państwo prawa", albowiem wszystko było regulowane szczegółowymi przepisami.



Dlaczego nie było tak restrykcyjnych przepisów na terenie innych okupowanych krajów? Bo Niemcy nie ukrywali, że to właśnie na terenie okupowanej Polski Żydzi spotkają się z bezprzykładną pomocą. Dlatego chcieli ją ograniczyć do minimum a posłuszeństwo wymusić drakońskimi karami. Ponadto stworzyli do pomocy profesjonalne "policje żydowskie" w gettach, które były o wiele bardziej liczne, niż policja granatowa.



Książka prof. Musiała zawiera bogaty aneks w postaci podstawowych dokumentów niemieckich. Bez ich znajomości nie sposób zrozumieć, co się wówczas stało i dlaczego. Ale pseudo badacze zagłady wolą propagandę i ideologię zamiast gruntownych badań.

1

28 maja-2 czerwca 1945 r.

Bitwa, złożona z serii potyczek z grupami operacyjnymi UB i NKWD pod Kotkami i Palonkami w pow. Busko-Zdrój, była jednym z większych sukcesów NSZ w walce z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa.

Pod dowództwem por. Stanisława Alojzego Sikorskiego "Jaremy”, byłego adiutanta d-dcy Brygady Świętokrzyskiej płk."Bohuna", żołnierze NSZ odnieśli sukces. Ceną zwycięstwa była jednak śmierć por. "Jaremy", który będąc ciężko rannym podczas bitwy dostał się w ręce komunistycznych oprawców. Zakatowany na śmierć...

Prawdopodobnie "Jarema" zmarł 1 czerwca.

0

@patry295 Ja po kawie to mam trening ale na toalecie.

0

@jeyx77x Owszem zjazd po Dark Energy jest mocny ale przyjemny. Zaśniesz jak dziecko.

2

Polecam najnowszą książkę Ireneusza Lisiaka "Skazani na zapomnienie. Żydowski Związek Wojskowy" - Wydawnictwo Capital, Warszawa 2020. To ulubieniec salonów Marek Edelman powiedział o nich, że to byli... faszyści. Ci żołnierze i oficerowie WP założyli profesjonalną konspirację wojskową w getcie i to na nich spoczywał główny ciężar walk. Mieli broń i umieli się nią posługiwać.


Poniżej przytaczam fragment wstępu do tej książki:


"Obowiązuje utarty schemat. Wojna rozpoczyna się w zasadzie od niemieckiej polityki eksterminacyjnej wobec Żydów, innym ofiarom poświęca się coraz mniej uwagi. Aksjomatem stał się "polski antysemityzm", reprezentowany przez warstwy przywódcze i przede wszystkim "polski kościół", który coraz częściej przedstawiany jest w jeszcze gorszym świetle niż... Niemcy.


Ordynarne manipulacje dotyczą liczb, wydarzeń, dat, okoliczności. Zafałszować można praktycznie wszystko, bo przecież absolutnie nic za to nie grozi....


A teraz wyobraźmy sobie wiedzę o tej części naszej historii bez pasjonatów - takich jak Ireneusz Lisiak. Pozostałaby wyłącznie schematyczna, turpistyczna narracja o złych Polakach i nieszczęśliwych ofiarach. A przecież bywało różnie: ci jakoby zawsze "źli" stawali na wyżynach człowieczeństwa, stając w obliczu przeraźliwego zagrożenia na wysokości zadania i udzielali pomocy nieszczęśnikom, jakże często za cenę życia własnego, swych rodzin, sąsiadów. A życie jest bardziej skomplikowane niż w topornych schematach. Była zatem agentura żydowska, policja, instytucje żydowskie w gettach, które współdziałały z Niemcami w gnębieniu własnej społeczności. I było "żydowskie gestapo", jak choćby w przypadku osławionej "Trzynastki" w warszawskim getcie, na czele którego stał rabin Abram Gancwajch... Była również zbrodnicza "Żagiew", zajmująca się m.in. szmalcownictwem, czyli wyłapywaniem i wydawaniem Niemcom ukrywających się rodaków. Jej członkowie mieli nie tylko niemieckie przepustki, ale nawet pozwolenia na posiadanie broni!


Opracowanie Ireneusza Lesiaka to systematyczny przegląd stosunków polsko-żydowskich, poczynając od II RP, przez okres wojny i okupacji aż po powojenne spory i fałszerstwa".

0

Dla trenujących na siłowni - jaką najlepszą przedtreningówkę jedliście? Dla mnie Dark Energy wymiata wszystko.

0

@Nigaki Dwójka była serio o odkupieniu. Jedynka o ratowaniu swojej rodziny.

0

Arthur Morgan czy John Marston?

0

@pax Wiem ale ostatnio zrobiłem się "bezbekiem" wyśmiewającym tę logikę Pis-u. Nie ja jeden oczywiście :)

0

@Drozdu7 "Beneficjentów" - wiadomo o jakich mówię, nie generalizuję i starych kobiet z kółek gospodyń wiejskich na Podlasiu, Podkarpaciu czy moim rodzimym Świętokrzyskim jest dużo. A na dodatek 50 procent najeżdżających w internecie na Pis nie pójdzie na wybory. To jest kłopot.

0

@pax A ZA PEŁO TEŻ TAK BYŁO!!! Przepraszam musiałem.

0

@Azi Nikogo nie chcę ograniczyć. Sprecyzuje chodzi mi o tych banksterow biznesmenów. Nie ufają nawet samym sobie. Zakładają, że drugi chce ich oszukać automatycznie więc planem kolesia jest wycyckanie go szybciej i mocniej niż delokwent planuje. Dla mnie nie są to ludzie godni zaufania. I robi to z uśmiechem na ustach! A jak jesteś klientem uuuuuu. Wtedy uśmiech jest wielki, w tym samym czasie byznesmen z korpo prosi Cię byś się wychylil, gdy on układa się tuż za Tobą. Resztę sobie dopowiedz.
Pozdrawiam.

0

@Azi Dla mnie biznesmen i krętacz to synonimy.

1

@justfootball Z charakteru musi być "zwyczajna". Pod żadnym pozorem leżąca i pachnąca księżniczka, oczywiście dobrze się "prowadząca". Uroda? Ciemne włosy ciemne oczy. Zawsze do takich miałem słabość.

0

@Bobo25 Miałem napisać przez straż marszałkowską na początku. A tak brak jedn ego przecinka i klops. Sorry :) !

0

@ProMILs Wybacz.Nie chciałem.

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

2

@DaPi A za peło miałem dziewczynę... przegryw :D

2

A za Peło ...
Może powinniśmy zrobić taki ramblowy konkurs na najkreatywniejsze "A za peło". Bez "spiny" tylko dla ludzi z dystansem ? Hm?
Edit - chodzi o to jak to za peło było gorzej ! :D

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?