0

@FcPortoFan1999 Były na lekcjach polskiego, ale niezbyt ja w szkole takie rzeczy miałem w poważaniu, jak to dzieciak.

1

Jan Kochanowski - Jacek Kaczmarski



"Jan Kochanowski (1530–1584) był jednym z najwybitniejszych poetów polskiego renesansu i pierwszym twórcą, który pisał po polsku na poziomie porównywalnym z największymi poetami europejskimi tamtego czasu. Urodził się w Sycynie koło Radomia, a wykształcenie zdobywał na Akademii Krakowskiej oraz w Padwie we Włoszech, gdzie zetknął się z kulturą antyczną i humanizmem, co miało duży wpływ na jego twórczość.

Po powrocie do Polski przez wiele lat przebywał na dworach możnowładców i królów. Pracował m.in. jako sekretarz królewski na dworze Zygmunta Augusta, a później także na dworze króla Stefana Batorego. Był związany z życiem publicznym i politycznym Rzeczypospolitej – jako humanista i obywatel szlachecki interesował się sprawami państwa, sejmu, prawa i wolności szlacheckiej. Uczestniczył w debatach i pisał utwory o charakterze politycznym, np. „Odprawę posłów greckich”, w której zawarł ostrą krytykę korupcji, prywatnych interesów i braku odpowiedzialności polityków za losy kraju.

Kochanowski miał pozytywny, ale jednocześnie rozsądny stosunek do władzy królewskiej – szanował króla, ale był też zwolennikiem równowagi między monarchią a sejmem. W jego utworach widać troskę o dobro wspólne, patriotyzm i przekonanie, że państwo powinno być rządzone mądrze i sprawiedliwie.

Ostatecznie osiadł w Czarnolesie, gdzie prowadził życie ziemianina i twórcy. Tam powstały jego najważniejsze dzieła: fraszki (krótkie, często żartobliwe utwory), pieśni (o charakterze filozoficznym) oraz "Treny" – cykl utworów poświęconych jego zmarłej córce Urszulce. „Treny” są wyjątkowym świadectwem bólu i rozterek człowieka renesansu, który musi zmierzyć się z osobistą tragedią.

Jan Kochanowski udowodnił, że język polski może być używany do tworzenia literatury na najwyższym poziomie. Dzięki niemu polska poezja stała się częścią kultury europejskiej. Zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku. Jego dorobek jest do dziś uznawany za fundament polskiej literatury narodowej, a on sam – za poetę, który łączył sztukę z odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej."

0

Christensena należy schować w szkatułce i wypuszczać jedyni na fazę pucharową LM.

2

Australia może i ma drastyczną faunę, ale za to my mamy swoich polityków.

0

Trochę ciekawostek z planu filmowego.

0

@Gronek Bardziej chodziło mi o dojrzałość i dorosłą ambicję zawodników będących na bardzo wysokim poziomie, mam wrażenie, że miało to swoje znaczenie w sukcesach Zidana.

1

@Gronek Trenerka Zidana i te sukcesy to jedna wielka tajemnica futbolu. Na pewno miał charyzmę i jakoś trzymał to stado w formie. Ale też ekipę miał dojrzałą jak pamiętam, samograj to oczywiście nie był, ale cudów trenerskich tam nie było potrzeba. Sędziowie też trochę pomogli w LM.

1

@LambiPL Coś w tym rodzaju, trzeba szukać w komisach i powypadkowe.

2

Trzeba przyznać, że obecnie lato transferowe mamy spokojniutkie. Na początku był wielki huk, coś się zawaliło, potem się ulepiło, a teraz mamy status quo - nie ma miejsca w FFP i nie ma co się napinać.

4

@Goldenretriever1899 Ja tam mam wrażenie, że widzę tych samych ludzi na spotkaniach KO. Może ludzie wyznający daną bańkę polityczną są jakoś do siebie podobni.

0

@Sebastian7 Niezmiennie polecam Trec Isolate 100, choć pewnie znajdą się też inne. Dobre białko nigdy nie jest z tych najtańszych.

12

Śmieszne.

1

Piękniutki.

0

Po dobrym sezonie i przy braku kasy wcale się nie zdziwię kolejnym rokiem Lewego w Barcelonie. Nie bardzo sobie jednak wyobrażam Robercika bez pełnego rytmu meczowego, on musi dużo grać, żeby utrzymać snajperską formę.

1

@Astad Jeden z najlepiej wspominanych momentów w boksie.

0

@Kondziubarca KO i PiS pewnie koło 30% z hakiem.
Lewica, Razem i PL2050 w życiu nie będą mieć 17% dodając do siebie ich procenty.
Brauna trudno oszacować, bo to partia widmo na ten moment. Równie dobrze może zniknąć jak i zebrać 7%.


0

@Arkon Jajka wiejskie jem hurtowo zamiast mięsa, polecam.
Jak się trafi padlina to oczywiście chwycę, ale z lenistwa nie chce mi się przyrządzać na co dzień. Jajka dużo lżejsze od mięsa, jedna z lepszych decyzji żywieniowych, do tego wyłoniła się samoistnie, bo jestem leń kuchenny.

0

@Commando Przecież on to w żart zamieni jak przyjdzie co do czego.

0

@NeroTFP1 No tak, to było konkretne filmidło, szczególnie jak się miało z 14 lat.

0

@maroon Obecnie chyba ludzie czują pismo nosem, że nasz kraj nie będzie przygotowany na wojnę nowej generacji, więc chyba nawet tego złudnego poczucia nie ma, przynajmniej nie u tych którzy używają internetu.

Można było się spodziewać, że szału nie będzie, ale takiej indolencji u rządzących się nie spodziewałem. Opcja polityczna jest tu bez znaczenia, nikt tam nie ma realnych zamiarów zmierzenia się z takim wyzwaniem.
Dodatkowo nie będziemy nawet mieć pełnej obrony przeciwrakietowej, a co dopiero mamy mówić o odpieraniu ataku systemami dronowymi.
2 lata zmarnowane i nie znosi się na konstruktywne zmiany w tym temacie.
Bartosiaków i tym podobnych najchętniej by uciszyli, żeby nie informowali społeczeństwa w jakiej du..e jesteśmy.

1

Raczej nie poczujecie się bezpieczniej po przeczytaniu tego tekstu.
W krajowym grajdołku nadal funkcjonują eksperci lansujący teorię, że przeceniamy drony, decydenci polityczno-wojskowi też nie do końca rozumieją.



"Każdemu polecam to przemówienie znanego ukraińskiego specjalisty z zakresu dronów, Magyara, które wygłosił na konferencji w Wiesbaden.
Czytajcie uważnie - myślcie o Polsce...

„W armii ukraińskiej nazywają mnie Magyarem. Jestem dowódcą polowym pilotów dronów bojowych w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Propaganda Putina twierdzi, że jestem jednym z najbardziej poszukiwanych wrogów Rosji, więc nie mogę obiecać, że się jeszcze spotkamy, ale będę mówił w jasnych, czarno-białych słowach.

Dzisiaj dowodzę 12 jednostkami pilotów. Dziewięćdziesiąt pięć procent z nich stanowili przed wojną cywile – biznesmeni, sportowcy, prawnicy, piosenkarze, wszyscy poza personelem wojskowym. Stanowimy zaledwie 2% całej armii Ukrainy. A jednak niszczymy co trzeci wrogi personel i co trzeci wrogi cel. Putin, który obiecał nas pojmać w ciągu trzech dni, zamiast tego uczył nas przez ponad trzy i pół roku bronić naszej ojczyzny, naszych dzieci i naszej ziemi.
Jest absolutnie jasne, że nie widzimy końca tej wojny – ani jutro, ani za miesiąc, ani prawdopodobnie w tym roku. Dlatego pragmatycznie kalkulujemy naszą przyszłość i dostrzegamy największe zagrożenia, które… Jeśli ta wojna nie zostanie zatrzymana, dotknie wiele krajów, które nieuchronnie zostaną w nią wciągnięte.

Pierwszym zagrożeniem jest to, że Putin wysyła na wojnę więcej piechoty, niż jesteśmy w stanie zniszczyć każdego miesiąca. To jest główne wyzwanie.

Po drugie, Putin znalazł bardzo wygodną, tanią i skuteczną broń do zastraszania ludności cywilnej Ukrainy i niszczenia naszej infrastruktury. Nazywa się Szahed (rosyjsko-irańskie drony kamikaze).

Po trzecie, wszyscy na Ukrainie, którzy chcieli walczyć, już walczą. Nie oczekujemy cudów, ale wiemy, co robić, opierając się na własnym doświadczeniu, własnej krwi i wsparciu naszych partnerów.

Nie ma na świecie czołgu, którego nie mógłby zatrzymać dron za 300-400 dolarów. Taki czołg nie istnieje. Założę się o każdą kwotę, że niezależnie od tego, jak dobrze chroniony jest czołg, zostanie zatrzymany przez drona zbudowanego z ukraińskich komponentów. Dlatego twierdzę, że ukraińskie drony są najlepsze na świecie. dziś.
Drony tworzą strefę rażenia, rozciągającą się obecnie na około 20 km wokół linii frontu na Ukrainie. Kolejnym wyzwaniem jest zastąpienie ukraińskiej piechoty naziemnymi systemami robotycznymi, które zajmą się całą logistyką frontu.


Po czwarte, budujemy wielowarstwowy, wielopoziomowy mur – znacznie potężniejszy niż Wielki Mur Chiński – który powstrzyma wszystko, co leci w naszym kierunku, od dronów szturmowych po drony rozpoznawcze. Budujemy ten mur dzisiaj.
Kiedy Putin wystrzelił 100 szahidów na Ukrainę, obiecał 500. Wtedy nie traktowaliśmy tego poważnie. Teraz nie ma się z czego śmiać, bo przekroczyliśmy już granicę 400. Nasze doświadczenie będzie nieocenione dla cywilizowanego świata, ponieważ każdy kraj może stanąć w obliczu takiej samej perspektywy. Nie wiem, które państwo członkowskie NATO mogłoby chronić jedno miasto, stawiając czoła 200-300 szahidom każdego dnia przez tydzień bez przerwy.
Twoje bezpieczeństwo narodowe wymaga pilnej ponownej oceny.
Rzadko podróżuję za granicę. To moja druga podróż. Jutro o tej porze będę z powrotem na froncie. Ale w zeszłym roku odwiedziłem bazę wojskową jednego z członków NATO w Europie. Pokazali mi dobrze zorganizowany obiekt z mnóstwem sprzętu, wszystko w idealnym stanie.

Zapytali, co o tym myślę. Moja odpowiedź ich nie zadowoliła. Nie podchodząc bliżej niż 10 km, cztery zespoły ukraińskich pilotów mogłyby w 15 minut zamienić to miejsce w Pearl Harbor.
Nie mówię tego, żeby kogokolwiek straszyć. Mówię, że te technologie są tak łatwo dostępne i tanie, że gdyby wpadły w ręce terrorystów, 100 terrorystów mogłoby zburzyć porządek w każdym kraju. Nasza walka, nasza wspólna walka z naszymi partnerami, leży w naszym wspólnym interesie. Płacimy życiem; Wy skorzystacie z naszego doświadczenia, którym podzielimy się z sumiennymi narodami świata, które w dobrej wierze wspierają Ukrainę."

0

Spróbuj złapać takiego koziołka.

1

Drony albo raczej ich brak.

3

Roberta Lewandowskiego zastąpi Robert Lewandowski albo nikt. Bajki o transferze za 100mln są nieetyczne. Może Rashford zalepi tymczasowo.

0

Zawsze się zastanawiam przy takich filmach, czemu oni gogli jakiś nie zakładają w razie gdyby kocisko miało jakieś skrajnie mordercze zapędy.

0

Widać hajcu w kasie brakuje. Roma raczej wielkich pieniędzy nie zapłaci, nie ma się co łudzić. Dadzą z 15mln i bye bye.

0

@Walpiano Był jakiś typ w Szwecji, który zrobił na ten temat większe badania, to go Szwedziki do pierdla chciały zapakować w nagrodę.

0

@macio_944 Tutaj przydałaby się kreatywna księgowość, jakieś wypożyczenie z przymusem wykupu lub coś w tym rodzaju.

5

@Kgorecki2500 Konkretny debil.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?