Cochise
Dołączył/a: wrzesień 2011
158 obserwujących
2 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
22
Jak się już dzisiaj rozpisałem, to też zahaczę o postać Lewandowskiego w ostatnich dwóch meczach w kadrze. Moim zdaniem Robert jest wielkim kapitanem. Nie chodzi mu tylko o indywidualne statystyki i strzelanie bramek. A przecież w poprzednich dwóch eliminacjach był najlepszy strzelcem w historii, lecz przede wszystkim w Reprezentacji Polski stał się ostoją, poniekąd planmakerem. Potrafi się cofnąć do drugiej linii, wraz z Krychowiakiem zapoczątkować akcję, uruchomić podaniem kolegę. Widać też, że walczy, przepycha się z obrońcami, nie odstępuję nogi. Po akcjach/bramkach zgłasza uwagi do zespołu, motywuje piłkarzy. O to chodzi. On ma niesamowity respekt w kadrze. Jest czołowym napastnikiem na świecie. Każdy liczy się z jego zdaniem. A do tego posiada spokojną, zrównoważoną osobowość. Pamiętam jak potrafił wytykać błędy po ważnych zwycięstwach za na Nawałki. Jemu chodzi o ciągły o rozwój, o poprawę. Bardzo się cieszę na jego współpracę z Piątkiem. Tego mu brakowało, killera, absorbującego uwagę rywali gościa, który przy wybiciach zgarnia na siebie piłkę i potrafi odegrać na pierwszy kontakt. Robert jest wielki i nie ma na ten temat dwóch zdań. Pogra jeszcze z 5-6 lat w kadrze, wyśrubuje kolejne rekordy i stanie się najlepszym polskim piłkarzem, czego mu serdecznie życzę, bo jest wspaniały.
38
Ostatnio na Rambli przewijały się tematy, że - kiedyś to było - napastnicy, obrońcy, pomocnicy wyróżniali się na przestrzeni dziejów piłki nożnej, a obecnie cierpimy na deficyt takich sążnistych grup. Trochę jest w tym racji, ale ogólnie się nie zgadzam z takim podejściem. Już wyjaśniam. Lata temu poziom futbolu był o wiele bardziej zróżnicowany. Istniały potężne ośrodki klubowe czy reprezentacyjne, charakteryzujące się talentami piłkarskimi lub zamożnością finansową i zderzały się z kopciuszkami. Wtedy te gwiazdy mogły pokazywać pełnię swoich umiejętności i świeciły najjaśniej. Obecnie pułap się wyrównał. W większości państw treningi poszły w górę, swoją rolę odgrywa przygotowanie fizyczne, pomeczowa regeneracja, analitycy. Przypominam sobie, jak przed mundialem i w trakcie eliminacji '74 Reprezentacja Polski jeździła i obserwowała rywali, zbierała o nich dane. To był ewenement, absolutna nowość. Dzisiaj - chleb powszedni. TŁO. Tło jest hasłem kluczem. Poziom podskoczył, rywale poszli w górę. Grając z niezorganizowaną grupą, gorzej przysposobioną, prościej jest błyszczeć. Wraz z rozwojem technologii i jakością futbolowego życia, ci, którzy stali na dnie, niewiarygodnie się podciągnęli, a ci, którzy szczytowali, obecnie muszą mierzyć się z taktyką, siłą fizyczną, wybieganiem, coraz lepszą techniką. Uważam, że van Basten, brazylijski Ronaldo, Stoiczkow, Platini, Boniek i inni, wciąż byliby wiodącymi postaciami w piłkarskim świecie, jednak już nie w takiej dysproporcji wobec reszty, jak to było w ich czasach. Dlatego fenomenem jest Messi, i Ronaldo. Obecnie liczą się ułamki sekund, decyzje, nagła kreatywność, wywodzenie w pole rywala ruchem do piłki i wiele, wiele innych. Poziom przygotowania fizycznego i taktycznego się wyrównał. Kiedyś istniały ogromne dziury między formacjami, przepaści większe niż teraz w budżetach, różnice medialne. Nie było telewizji, internetu. Z w połowie sprofesjonalizowanej piłki od xx lat przeszliśmy w futbol zaawansowany, stuprocentowo zawodowy, nawet na niższych szczeblach. Lepiej opłacany. Dlatego Geniusze mają o wiele ciężej niż w poprzednich latach. Dlatego potencjalnie jest ich mniej, i dlatego tym mocniej powinno się ich doceniać. Są to magicy tej dyscypliny.
12
Fabiański czy Szczęsny?
Moim zdaniem Wojtek ma nieco większe umiejętności, ale jednocześnie potrafi wykazać się babolem. Z kolei Łukasz jest bardziej doświadczony i ustabilizowany w formie. Jak często byłem za Szczęsnym, tak teraz uważam - na chwilę obecną, jeśli nic się nie zmieni - że pierwszym bramkarzem kadry powinien być Fabiański.
7
@norbi77 Był. Gra z biżuterią jest bezwzględnie zakazana i jest to akurat dobry przepis. Z tego co się orientuję, nie można występować nawet z obrączką na palcu, bo to może doprowadzić w sytuacjach stykowych do niepotrzebnych urazów.
18
@norbi77 Wolność wyznawania religii, w tym na boisku, nie powinna być kontrowersją. Wczoraj przed rozpoczęciem drugiej połowy, widziałem jak niektórzy piłkarze Izraela się modlili i czynili swoje wyznaniowe gesty. Mają do tego pełne prawo, tak jak i chrześcijanie czy muzułmanie. Jak dla mnie sprawa bezdyskusyjna. Szanujmy różnorodność i przekonania innych, szczególnie wtedy, gdy nikogo nie obrażają, nie prowokują.
16
@klemens100 Akurat problem stosunków polsko-izraelskich jest bardzo delikatny. Czarny humor lubię, i to bardzo, jednak w tym temacie, aby nie dawać do rąk oręża Żydom i wytrawnym tropicielom antysemityzmu, powinien on pozostawać w sferze prywatnej, czyli w domu, między kolegami, lub na witrynach nieoficjalnych jak np. FCBarca.com. Z drugiej strony nie można też dać się zwariować i ograniczać wolności słowa, kiedy wypowiedzi nie są jednoznacznie nacechowane nienawiścią. Trudny temat. W żaden sposób nie jest zero-jedynkowy.
P.S. Pogrom jest często używany w spotkaniach piłkarskich, a Piątek celowo nie użył swojej cieszynki, więc na kanwie oficjalnej, Polacy i tak zachowali się z klasą, czego nie można powiedzieć o kapitanie Reprezentacji Izraela, nawiązującym do zagłady i poniekąd chęci odegrania się na naszej ojczyźnie.
0
@Colon Myślę, że warto przyjrzeć się składowi Knesetu (ichni Parlament). Liczy on 120 członków. Partia Likud określana jako prawicowa, najconalistyczno-konserwatywna ma 35 reprezentantów. Szas - partia religijna ma 8. Zjednoczony Judaizm Tory - religijna ma 8. Nasz Dom Izrael - nacjonalistyczna partia - 5. Unia Partii Prawicowych - 5. W sumie daje to radykalnej narodowo-religijnej prawicy aż 62 głosy, więc ponad połowę. Jeśli się nie mylę, w Parlamencie zasiadają także rabini (kiedyś na pewno). To tak jakby w Polsce do izby dostali się księża. Chyba mamy odpowiedź na ich politykę historyczną.
18
Chciałbym zarzucić dwa tematy odnośnie wczorajszego meczu Polska - Izrael.
1) Na konferencji prasowej przed meczem kapitan Reprezentacji Izraela wypowiedział takie słowa: "Pochodzę z rodziny, która wie, co to zagłada. Jesteśmy świadomi przeszłości i będziemy starali się wygrać to spotkanie." Moim zdaniem niepotrzebny kontekst polityczny, a łącznik "i" już szczególnie był nie na miejscu.
2) Angielscy komentatorzy uważali, że podyktowanie rzutu karnego było niesłuszne i skrzywdziło piłkarzy Izraela. Co prawda, nie wiem, jak się wypowiadali w finale Ligi Mistrzów, ale czy tam nie było podobnej sytuacji? Piłka najpierw trafiła zawodnika Kogutów w pachę, a dopiero później w rękę? Tak tutaj pierwszy kontakt był w bok obrońcy, a następnie w rękę.
Co uważacie?
3
@snoopdegie Zgadza się, Piotrek zagrał bardzo dobre zawody. Chyba dzisiejsze ustawienie zespołu miało dużo wpływ na jego dyspozycję. Mam nadzieję, że Brzęczek przekonał się do dwóch napastników i już więcej nie będzie wystawiał osamotnionego Lewandowskiego. Piątek oprócz skuteczności, również absorbuje uwagę obrońców, a Zieliński ma więcej opcji w rozegraniu w ofensywie.
27
Bardzo dobry mecz Polaków. I nie chodzi tylko o strzelone cztery bramki. Momentami pojawiały się mechanizmy w rozgrywaniu piłki na małej przestrzeni, kiedy było trzeba zawodnicy stosowali agresywny pressing, ale też potrafili inteligentnie ustawiać się na swojej połowie i podwajać krycie, przez co gdy nawet Izrael posiadał piłkę, nie mógł sobie poradzić w ataku pozycyjnym. Stoperzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, powoli z pary Glik-Bednarek tworzy się mur. Podobały mi się również skrzydła, Bereszyński ciekawie podłączał się do akcji. Kędziora podchodził wyżej, zanotował asystę i dwa kluczowe podania. Na początku Grosicki wyglądał jak jeździec bez głowy, jednak potem się z nawiązką zrehabilitował. Cichym bohaterem spotkania jak dla mnie był Krychowiak - wygrał sporo pojedynków, rozrzucał długie piłki, pracował w odbiorze, naciskał na rywali, brał na siebie ciężar wyprowadzania gry z obrony. Przed pierwszym gwizdkiem martwiliśmy się o styl i stan naszej kadry, raczej sceptycznie podchodziliśmy do meczu, ale zawodnicy podołali. Brawo Polska, awans coraz bliżej!
1
@JurnyGerwazy Takie tam dodatkowe trofeum, które zostało wprowadzone, aby urozmaicić spotkania towarzyskie. Ważniejsze od nich, dostaje się puchar, istnieje otoczka medialna, lecz w obecnej formule do rangi Mistrzostw Europy nie dorasta. Sam wielki Klopp zaznaczył, że Liga Narodów to jest żart.
1
@jeyx77x Dziękuję.
1
Nie rozumiem dyskusji o Złotej Piłce w czerwcu. Nagroda jest przyznawana praktycznie za rok kalendarzowy. Początek nowego sezonu będzie miał duże znaczenie, gdyż nie ma stuprocentowego faworyta. Mógłby być nim Messi (bo znowu wyśrubował niesamowite statystyki), gdyby wygrał LM. Jeśli ktoś uważa, że drugie półrocze nie ma znaczenia (w tym Copa America), przypominam, że w jednej z edycji przesunięto możliwość głosowania, później Cristiano Ronaldo strzelił hat-tricka w barażach, jego Portugalia awansowała, a sam zawodnik sięgnął po ZP. Jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby rozmawiać o tym, kto zdobędzie nagrodę.
5
@Danny Gaucho Niby wierci, wkręca, a tak naprawdę wszystko chwyta :D
5
@Danny Gaucho On nas próbuje wkręcić :)
7
@Odesseiron Jestem ciekaw, czy do Polski znowu zawita seryjny samobójca, czy może po raz kolejny depresja więzienna swoimi mocami psi powyłącza kamery w celi?
2
@Hawajczyk Akurat jest promocja na GOG. Baldur's Gate EE za 8-9 zł oraz Baldur's Gate 2 EE za 17-18 zł. Wczoraj kupiłem :)
0
@Chwytliwy Pod koniec sezonu nie oglądałem już Milanu, bo brakowało mi czasu. Natomiast w tych meczach, które widziałem, Piątek z niczego potrafił zdobyć im 3 punkty, a Paqueta napędzał akcje. Donnarumma faktycznie świetnie bronił. Do reszty się nie odniosę, bo to Ty tu jesteś specem od Seria A :)
2
@MrArthur8 Wartość określana jako poziom piłkarskiego rzemiosła - nie. Wartość jako kwota, za którą transferuje się piłkarza - tak.
1
@BykFCB Milan grał toporną piłkę, śmiało można nazwać ją piachem. Gdyby nie Piątek i Paqueta zajęliby miejsce w środku tabeli, a tak chociaż mają Ligę Europejską.
3
@kerouac Barrios chyba doznał kontuzji przed drugim sezonem, wtedy Lewy wskoczył w jego miejsce. Na początku za bardzo mu nie szło, ale potem strzelił hat-tricka z Augsburgiem i na dobre wywalczył sobie pozycję nr. 1 w ataku.
13
@MrArthur8 Przypominam, że saga z Coutinho ciągnęła się przez kilka okienek transferowych i zdecydowana większość kibiców Barcelony wręcz domagała się jego transferu. Wyśmiewano zarząd, że nie potrafią go sprowadzić. Pierwsze pół sezonu zagrał bardzo dobrze. Poprzednia kampania w wykonaniu Brazylijczyka była słaba, ale to nie znaczy, że nie może się w kolejnej odbudować. Poza tym jak to łatwo po czasie krytykować pracę zarządu i jednocześnie wychwalać Real, kiedy ci piłkarze nie zagrali jeszcze u nich ani minuty. Super sprawa!
29
Zwróciliście wczoraj uwagę na występ Piątka? Nie chodzi mi tutaj o zdobytą w kuriozalnej sytuacji bramkę, lecz o to jak się rozwinął pod względem ogłady piłkarskiej. Przynajmniej kilka razy dokładnie odgrywał z pierwszej piłki, dobrze się ustawiał przy długich wybiciach i wygrywał pojedynki główkowe, nieźle pokazywał się na wolne pola i nabrał trochę cwaniactwa, dając się sfaulować, kiedy nie było innej opcji na kontynuowanie akcji. Widać, że on się bardzo szybko rozwija i nabywa nowych umiejętności. Z Lewandowskim w BVB było podobnie. Przysłużyło się mu drugie półrocze po kontuzji Kagawy, kiedy operował na pozycji ofensywnego pomocnika. Jestem ciekaw, co dalej będzie z Piątkiem, gdyż treningi w Milanie mu ewidentnie służą. Z czasem może stać się klasowym napastnikiem, a nie tylko typowym killerem.
1
@kempnou Skoro tak napisałeś, nie było tematu. Wątek do skasowania.
3
@kempnou To jedź na prawosławną wioskę, usiądź z tubylcami przy stole i zwracaj się do nich per "kacapy".
2
@22_LR Widzisz, poprawność polityczna to nie tylko same zwroty, lecz też konkretna "polityka" np. w oderwaniu od rzeczywistości historycznej wymóg, aby w serialu "Czarnobyl" występowały osoby innego koloru skóry. Czym innym jest obrażanie, a czym innym natrętne promowanie w sytuacjach, kiedy nie trzyma się to logiki.
4
@22_LR W jeden wieczór nie zdołałbym przeczytać tylu książek, w których wytłumaczony był kontekst tego zwrotu. Tak, tak uważam. Trzeba pisać homoseksualista, a nie pedał. Hindus, a nie ciapaty. Teraz rozumiesz?
14
@22_LR Człowieku, czy nic do Ciebie nie trafia? Mówimy o konkretnej sprawie, a Ty zamiast przyznać, że zwrot "Polaczki" jest niedopuszczalny, odwracasz kota ogonem. Tamte określenia też są okropne. I też je potępiamy, rozumiesz? Zachowujesz się jak zwolennik którejś z dwóch największych partii politycznych w naszym kraju. Zaczynasz gadkę, że PO zrobiła coś źle, pojawia się ping-pong w stronę PiSu. Nadajesz na PiS, idzie uderzenie w PO. Wystarczy przyznać, że i jedno i drugie zachowanie jest ZŁE.
17
@22_LR Polecam poczytać trochę historii. Gdzie w ogóle odniosłem się do mniejszości seksualnych lub narodowych? Gdzie pochwaliłem zastosowanie takich zwrotów? Piękna próba zmiany tematu - jak trafienie kulą w płot.
@Qlewer "Polaczki" to wyraz mający jednoznaczne konotacje historyczne. Obraza. Cebule, Janusze, Grażyny - nie posiadają takiego ładunku, który wiązałby się z prześladowaniami, torturami. Są to sformułowania bardziej humorystyczne. Nic do nich nie mam.
8
@22_LR Nie można. Jedno i drugie to: antypolonizm i antysemityzm. Przedstawiłem pewną analogię.