Bolton
Dołączył/a: październik 2024
Dreadfort
6 obserwujących
2 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
2
@Nazio_87 Statystyki nie kłamią:
https://zapodaj.net/plik-7ZyfaJMEUm
0
@cchesterr43 Krótko z tulipanami.
2
@Kessie Czasy się zmieniły, rozwiązania problemów również. Trzeba krótko trzymać.
0
Komentarz usunięty przez użytkownika
1
@mekston Tego nie wiem i nie chcę się wypowiadać, bo musiałbym sprawdzić choćby liczby. Wydawałoby mi się, że w przeszłości piłka była bardziej otwarta, ale to właśnie może być ten psikus mózgu, oraz brak specyficznej wiedzy w moim przypadku.
Na pewno faktem jest, że nie doceniamy teraźniejszości i skupiamy się na pozytywnych cechach przeszłości, zapominając o dawnych bolączkach.
Bo nie wiem jak wy, ale ja bardziej pamiętam spektakularne akcje piłkarzy z przeszłości, niż mecze w których przeszli obok meczu, a takie przecież były.
0
@Kgorecki2500 Co ciekawe Francja po 1 września zaatakowała Niemcy i chyba nawet przejęli jakieś tam wioski, ale dość szybko się wycofali.
3
@ViscaelBarca2007 Też po prostu mózg robi psikusa i między innymi sentyment powoduje, że możemy przeceniać zawodników.
I nie chodzi mi tutaj teraz o to, że Van Persie jest gorszy od Depaya, ale jednak w umysłach wielu, ci piłkarze z poprzedniej epoki mają w pewnym sensie aurę mistycyzmu.
5
@macio_944 Codzienne przypomnienie o zbrodniach podczas 2 Wojny Światowej. Dobrze że istnieją takie pokolorowane fotografie z tamtych czasów.
Zmuszanie do grania w Liverpoolu, obrzydliwe.
2
@Kessie Jedyna reakcja na taki widok:
https://zapodaj.net/plik-gMDFA2X4jq
1
@Kgorecki2500 Wybierz swoją własną drogę:
https://zapodaj.net/plik-jRz14DbSmX
1
@Bzyczekk Świetna sprawa.
Miłość do drugiego mężczyzny jest ratunkiem dla tego narodu. Oby więcej takich akcji.
5
@BorzyKrzys Uspokój się.
https://zapodaj.net/plik-Jo5VBDwF1q
5
@CLS63AMG Nienawidzę gdy to się dzieje.
https://zapodaj.net/plik-yZNAl25DlQ
2
Nie wiem z czego się śmiejecie, ale mnie też to bawi.
0
@Kgorecki2500 No to niech im rodzice dadzą pieniądze? W czym problem?
Ja też w życiu nie mam i nie miałem lekko, wszystko musiałem sam odziedziczyć.
Weźcie się w garść, bo ciężko się tych smętów słucha
0
@Uukasz_93 Rugby.
Nieźle jak na Afrykański Kalifat Francuski.
1
@Lucerfi Bywa.
https://zapodaj.net/plik-NTDtSTwFwJ
1
@marcin62 Zasady.
https://zapodaj.net/plik-ZlMOzz6ESS
2
@directedbyfcb Wiadomo, że byłoby inne postrzeganie. Żyjąc w tamtych czasach mogła być odmienna opinia o ludziach, którzy teraz są co do zasady pokazywani w pozytywnym świetle.
Pamiętajmy także, że historia jest pisana przez zwycięzców i na przestrzeni lat dochodziło najprawdopodobniej do wielu manipulacji. Zostając w Rzymie, to taki Neron mógł być w rzeczywistości lepszym władcą, niż jest to przedstawiane.
Kolejna kwestia to perspektywa. Choćby podejście do potęgi i dostatku może być bardzo subiektywne, bo czy kraj jest "rozwinięty", jeżeli jakaś mała część ludzi żyje dobrze, ale lwia część społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie?
Jeszcze można powiedzieć, że my w pewnym sensie uczymy się uproszczonej historii, bo na przykład mamy ładnie w książkach oznaczone granice Imperium Rzymskiego kolorkami i wszystko jest ukazywane w dla nas w zrozumiały i znany sposób, ale samo w sobie pojęcie państwa narodowego (w naszym sensie) jest relatywnie nową rzeczą.
Przykłady można mnożyć.
Historia i podejście do przeszłości jest zabawną rzeczą.
1
@jacobFCB Nikt nie jest idealny i nie zawsze wszystko przemyślisz. Na przykład po Marku Aureliuszu, o którym wspomniałeś nadszedł Kommodus, który plasuje się na szczycie najgorszych cesarzy. Wiadomo, że to nie do końca była wina Mareczka, no ale jego spuścizna na tym na pewno straciła.
Po Trajanie przyszedł Hadrian, który bodajże oddał te mniej cenne terytoria i skonsolidował całą resztę. Trzeba także przyznać, że Trajan radził sobie bardzo dobrze w kwestiach administracyjnych i łączył to w kompetentny sposób z wojskiem.
Tak czy inaczej, nie sądzę że można wybrać TOP 1, bo jest to kwestia perspektywy i tego, że historię piszą zwycięzcy.
@tbas Wiadomo, że do przeszłości należy podchodzić z dużą dozą ostrożności i nawet te powszechnie "wielbione" postacie w rzeczywistości mogą być/ są problematyczne.
1
@Kgorecki2500 No i nie podobasz mi się
4
@tbas Tylko, że nie był cesarzem, a koledze o cesarzy chodziło. Dopiero po nim Oktawian August stał się cesarzem, co dodatkowo pokazuje kunszt Cezara, że wybrał jego na swojego następcę, bo przecież Oktawian był topowym gościem.
1
Pij wojanka do białego ranka, pij wojanka do białego ranka, pij wojanka do białego ranka.
1
@CLS63AMG "Optimus Princeps", czyli rzecz jasna Trajan.
Ale na miejsce honorowe zasługuje Heliogabal
1
@misterio Dość dawno nie jadłem, ale zawsze mi smakowało.
2
@draxidox Jest to krótkowzroczność. Teraz jest wiele płaczu i narzekań, że jesteśmy w ogromnym stopniu zależni od Chin w wielu sprawach, więc rozsądek podpowiada, że przenoszenie całej produkcji do innych miejsc nie jest dobre. W szczególności rzeczy tak kluczowej jak żywność.
Na dodatek mamy w Europie regulacje, które mają niby dbać o nasze zdrowie, a tutaj mamy sprowadzać rzeczy z miejsc w których te regulacje są mniejsze.
Wolałbym, żeby politycy myśleli o tym jak zmniejszyć cenę produkcji u nas, a nie przenosić wszystko gdzie indziej, bo tak jest łatwiej i szybciej.
Chciałbym, żeby istniała długoterminowa strategia, a nie pogoń za szybkimi efektami.
1
@tomek8756 Sądzę, że w tym momencie ciężko cokolwiek zrobić, żeby ktoś się nie płakał, dlatego wywalone. W zdecydowanej większości punktów nie ma tam nic złego.
0
@Roobo Zwrot fabuły: teściowa znalazła książkę, ale w szufladzie obok.
0
@Encore Dał po linii, mówisz?
1
@Kessie Miałeś tylko te wymioty z tylnego siedzenia posprzątać.