2

Ciekawostka na dziś. Efekt Dżanibekowa, zwany też twierdzeniem rakiety tenisowej.


Dla ciał sztywnych mających trzy osie obrotu pierwsza oraz trzecia z nich będą w próżni (lub przy swobodnym spadku) stabilne, natomiast druga nie.
Efekt ten został po raz pierwszy zaobserwowany w próżni przez rosyjskiego astronautę Władimira Dżanibekowa podczas odkręcania śruby motylkowej w 1985, ale co ciekawe był w teorii znany conajmniej 150 lat wcześniej, gdyż w 1834 roku opisał go Louis Poinsot, w oparciu o matematyczne wyliczenia.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tennis_racket_theorem

0

@TheNekro94 zmienili strony w wojnie, żeby "wygrać" rzutem na taśmę, więc wszystko się zgadza.

0

@Cule1234 szkoda ich.

1

Państwa osi zamierzają dziś frajerzyć?

1

@Walker Ciekawostka. W dzisiejszej Japonii mało kto żegna się tym zwrotem.

0

@Gronek krok 1. musisz mieć gotówkę.

0

@PIWOSZ89 zaczyna się.

3

@TankerHunter idź się zajmij swoim hobby.

1

@RoberDzik psychiczny zjazd do bazy w kluczowych momentach.

0

@Azi psycha zjechana.

0

Oby się włosi teraz posypali.

1

@NeroTFP1 Niestety, może tak być.

1

Ten japoński libero to jakiś kosmita.

1

@MesQueUnClub96 Grbić zastosował taktyczny master-class.

2

Japonia 2:0, więc dorzucam "Haikyū" na watchlistę. Nie przepadam za takim gatunkiem, ale trudno.

1

@tristan87 Coś się nie zgadza, bo do góry idzie nie tylko metraż sześcienny, ale i opłaty stałe/przesyłowe.

5

Japonia wygrywa, trener noszony na rękach za taktyczną przegraną i robimy złoto. Dobra karuzela xD, a ja jej częścią.

1

@Ojciec5tkidzieci czyli z Twoich wypowiedzi wychodzi, że sekta, którą uważasz za bardziej odklejoną, nie jest bardziej odklejona, tylko bardziej podstępna w przekazie.

Edit. Z takim stwierdzeniem pewnie nawet bym się zgodził, bo ciężko być mniej sprytnym od gaśniczek.

1

@Colon Pod względem czystej melodii świetny, ale sylaby są tak poprzeciągane, że nienaturalnie się tego słucha.

1

@Ojciec5tkidzieci czyli standardowo w jednej frakcji odklejenców zamiatamy pod dywan i "podchodzimy z dystansem", a w innej eksponujemy. Oczywiście zawsze według swojego subiektywnego światopoglądu.

2

@Ojciec5tkidzieci Nie rozumiem jak to, że ktoś kogoś skreśla za przeciwne poglądy jest bardziej odklejone od wiary w tymianek, który leczy raka, śmiercionośną planetę Nibiru czy lewoskrętną witaminę. Uplastycznisz?

1

@tristan87 istnieje przemotywowanie, to czemu nie...

1

@pt9 oby zdążyli przed sesją popołudniową.

0

Oby tylko Bieńkowi nic nie było, bo to duże osłabienie.

0

Co Leon teraz serwuje...

0

Pięknie się to zaczęło, oby tak do końca.

2

@MarFan postawiłeś hipotezę, że brak aktywnego sportu uprawianego przez dzieciaki i siedzenie przed komputerem wpływa na brak sukcesów sportowych. Dostałeś dwa kontrargumenty, które pominąłeś, bo nie umiesz i nie możesz obiektywnie patrząc się do nich odnieść:
1) skoro sukcesy zależą od ilości dzieciaków co uprawiają sport, gdzie są sukcesy dzieciaków lat 90' w piłce nożnej z Polski,
2) dlaczego w krajach Europy Zachodniej, gdzie dzieciaki też siedzą na telefonach są sukcesy.
To ja się wyłączam z dyskusji, bo ona nie ma sensu. Możesz sobie żyć w świecie, że problemem jest siedzenie na kompie, a nie mierność szkolnictwa, selekcji, czy słabe finansowanie.

7

@MarFan W 90' latach dzieciaki były na boisku jak mówisz, wymień sukcesy w piłce nożnej Polskiej kadry od lat 90.

Problemów jest wiele, bo rzadko kiedy czynnik jest jeden, ale komputery czy telefony, to nie jest żaden z nich.

0

@MiloszFCB1899 ten mecz paradoksalnie opłaca się przegrać, a część ze stulejką to ciężko inaczej skomentować niż iks-de.

7

@MarFan ciągle próbuje zrozumieć jak powiązałeś siedzenie przed komputerem i telefonem ze słabym stanem polskiej lekkiej atletyki. To jest jakiś endemiczny problem?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?