Azi

0

Samper kończy kontrakt a Oriol już sporo się nagrał w rezerwach. Zasłużył na szansę w pierwszym zespole a jego dalszy pobyt w rezerwach będzie tylko blokował rozwój młodzieży. Jeżeli nie da rady w pierwszej drużynie to zwyczajnie odejdzie albo się go wypożyczy ale szansę dostać powinien nawet jeżeli jest mała szansa na to że się sprawdzi.

Busiego może zastępować również de Jong ale w takim wypadku nadal Rakitic/Arthur zostają bez wartościowego zmiennika (hierarchia zawodników może być oczywiście inna). Będzie 4 pomocników na 3 miejsca + zadaniowcy (Vida i Alena) a to jednak trochę za mało przy tej liczbie spotkań. Przydałby się ten piąty, który pogodzi się z małą liczbą minut (docelowo chciałbym aby za kilka sezonów taką rolę rezerwowego sprawował Rakitic).

Rafa ma umowę do końca kolejnego sezonu. Nie zakładam też jego pozostania w klubie w jakiejś znaczącej roli. Podobnie zawodnicy wypożyczeni.

Azi

0

A, to ok.

Azi

0

Miranda już zupełnie przegrał rywalizację? Nie obraziłbym się też, gdyby w takim towarzyskim meczu zagrał Todibo.

Azi

4

Sport wyraźnie nie ma o czym pisać. Rakitic ma kontrakt do 2021 roku i powinien go wypełnić. O przedłużeniu można rozmawiać w 2020 ale nie na początku 2019 roku. Rozumiem jednak, że dla agenta i zawodnika dzisiejszy termin byłby dużo wygodniejszy (po MŚ i w związku z dużym znaczeniem dla pierwszej 11 zespołu).

W lecie przyjdzie de Jong i wreszcie będzie ktoś do rotacji w środku pola. Być może Riqui Puig zrobi na tyle postępy aby zacząć grać w pierwszej drużynie. Może Oriol awansuje w miejsce Sampera, choć na dziś wydaje mi się, że nie dostanie więcej minut niż starszy kolega.

Azi

0

Chłopie jak nie rozumiesz tak prostej rzeczy to niestety musisz poszukać rozwiązania tej "mega zagadki" w innych miejscach, bo mnie szkoda marnować czasu.

Mam prośbę: nie pisz już do mnie. Tego typu prośby o wytłumaczenia czegoś co jest zwyczajnie proste i oczywiste powodują, że zwyczajnie tracę wiarę w ludzi. Jeżeli nie rozumiesz że zwyczajnie istnieją tacy ludzie, których organizm nie pozwala na tak intensywny wysiłek w tak krótkich odstępach czasu, co wcale nie znaczy, że mają jakieś problemy czy braki fizyczne, to naprawdę nie mamy o czym rozmawiać.

Azi

0

Sorry ale po przeczytaniu tego co napisałeś nasuwa mi się tylko jeden wniosek: zmarnowałem te kilkanaście sekund życia.

Wyciągasz jakieś dziwne i sprzeczne ze sobą wnioski. Piszesz teksty sugerujące jakoby Cou był totalnym amatorem a nie zawodnikiem ogranym w LL, PL i reprezentacji Brazylii - jakby trafił do nas z przypadku, z ulicy a remedium na słabszą formę było kokszenie jakoby wydolność była dla niego najważniejsza.

W efekcie nie wiem już czy się zgadzasz z pierwszym moim postem, nie zgadzasz się czy zwyczajnie tego nie rozumiesz. Ale to bez różnicy.

Może przesadziłeś z tą "pracą i jeszcze raz pracą" na siłowni? Nie wiem i nie interesuje mnie to. Marnujesz mój czas swoimi dziwnymi dziwnymi teoriami i jeszcze dziwniejszym światopoglądem, które/y - wybacz - w ogóle mnie nie interesują. Idę więc spać - dobranoc koledze.

Azi

3

Spodziewali się że ManUtd wygra. Nawet chałupy stawiali ;)

Dziś będzie tłok w noclegowniach. Nie dość że mróz to jeszcze PSG wygrywa.

Azi

0

Jaką widzisz tutaj sprzeczność?

Co ma monitorowanie do zwyczajnie kiepskiej wydolności zawodnika? Myślisz że skoro sztab monitoruje formę fizyczną zawodnika to automatycznie jego wydolność wzrasta? Życie tak nie działa. Owszem można przez trening poprawić wytrzymałość ale mięśnie mają swoje ograniczenia.

Wyobraź to sobie tak: jeżeli będziesz nawet bardzo intensywnie ćwiczył bieganie na jakiś długi dystans to i tak nie zostaniesz mistrzem świata na tym dystansie jeżeli nie masz predyspozycji w tym zakresie.

Azi

40

Szkoda że autor nie pomyślał o jednym: gdyby Cou faktycznie grał zawsze tak samo to już w PL nauczyliby się go blokować. Jeszcze zabawniejsze jest to, że przyszedł z ligi o wiele bardziej fizycznej niż LL.

Jest jeszcze prostsze rozwiązanie jak zmusić Cou aby nie schodził do środka i nie oddawał strzału - przenieść go na prawą stronę.

Niewątpliwie Cou ma kryzys formy. Nie doszukiwałbym się jednak powodów fizycznych - jest przecież dokładnie monitorowany. Problem zapewne leży gdzieś w głowie zawodnika. Z tym też klub powinien sobie poradzić, tym bardziej, że zawodnik ma duże wsparcie kolegów. Nie ma co robić problemów ponad miarę. Teraz wrócił Dembele, więc Cou dostanie więcej odpoczynku a nie jest to zawodnik gotowy na 90 minut ciężkiej walki co 3 dni

Azi

0

Prześledziłem - oglądając przy tym heatmapy z tych spotkań. Jest tak jak napisałem - Cou może grać jako ten "pseudo" środkowy pomocnik ale nie ma takich zadań w obronie jak pozostali "środkowi pomocnicy".

Mówiąc wprost: to jest ofensywny pomocnik i też tylko pod warunkami jakie wymieniłem wyżej.

Valverde ostatnio na konferencji mówił, że Alena jest zbyt ofensywny aby grać jako środkowy pomocnik a co dopiero Cou. Oczywiście sytuacja czasem wymusza grę zawodników na pozycjach na jakich nie czują się za dobrze. I tak ustawianie Cou na pozycji np. Arthura to tak jakbyś wbijał gwoździe mikroskopem. Niby się da tylko jaki głupek tak robi?

Azi

148

"Nie jestem rasistą, po prostu nienawidzę czarnych". Mniej więcej ta sama logika.

Azi

0

Cou ma rozegranych równe 0 spotkań jako środkowy pomocnik - we wszystkich sezonach we wszystkich klubach.

https://www.transfermarkt.pl/philippe-coutinho/leistungsdatendetails/spieler/80444

Cou nie jest środkowym pomocnikiem. Owszem mógłby zagrać, prawdopodobnie z nawet dobrym skutkiem na pozycji środkowego pomocnika (np. za Arthura lub Rakitica) ale tylko pod jednym warunkiem - rywal musiałby totalnie oddać nam środkową strefę. A zespoły, które odpuściły tak walkę (w tym sezonie) możemy policzyć na palcach jednej ręki - nie używając nawet wszystkich palców...

Cou nie radzi sobie z zadaniami defensywnymi, więc w większości spotkań wyrządziłby dużo większą krzywdę niż przyniósł korzyści. I jego gra fatalnie wpłynęłaby również na Busiego i Rakitica (patrz gra środka pola za Lucho) oraz stoperów, bo ciągle musiałby być asekurowany. To nie ma żadnego sensu.

Nie mówiąc już o tym, że nie jest to zawodnik bazujący na wytrzymałości fizycznej, więc aby brać czynny udział w grze ofensywnej zespołu musiałby pokonywać na większej intensywności dużo większe dystanse niż obecnie.

Azi

0

Wydaje mi się że były dwa takie mecze:
1:2 z PSV i 3:0 z Levante
W obu Leo strzelał bramki i w obu zaliczył asystę. Tego drugiego nie widziałem, więc się nie będę wypowiadał. Ale ten pierwszy był bardzo dobry w naszym wykonaniu.

Nie mówię żeby robić takie zmiany na stałe ale Suareze nie powinien grać tylu kolejnych spotkań.

Azi

0

Przyzwyczajenia z treningów ;)

Suarez jakiś kulawy się zrobił. Odnoszę wrażenie, że to kolano jednak mu dokucza, choć w wywiadach mówi coś innego. Zastanawiam się czemu Valverde nie da mu odpocząć stawiając na fałszywej 9 Leo. Ale widać ma swoje powody.

Messi dużo traci cofając się tak głęboko. Dla niego naturalna strefa to przestrzeń między obrońcami a pomocnikami rywali (podobnie jak Cou). Schodząc głębiej traci wyraźniej na efektywności. Kiedy dostaje piłkę pod polem karnym rywali to praktycznie zawsze stanowi zagrożenie. W środkowej strefie w wielu przypadkach rywalom udaje mu się odebrać piłkę - mogę też atakować bardziej agresywnie nie obawiając się rzutów wolnych - co zresztą robią.

Azi

3

Barcelona nie gra dwoma DP. Wystarczy otworzyć kilka heatmap żeby zobaczyć, że Rakitic gra wyżej niż Busi i ma mniej zadań defensywnych (co ciekawe był taki mecz w którym jakby się zamienili rolami). Poszedłeś na straszne uproszczenie.

Azi

0

Formę trzeba mieć w kwietniu i maju a nie w lutym. Dla nas normą zwykle były kryzysy zimowe i dobra gra wiosną.

Azi

0

Może 3-5-2?
MatS - S. Roberto, Pique, Lenglet, Vermaelen, Miranda - Rakitic, Vidal, Busi - Messi, Suarez

Przy akcjach S. Roberto ma całą prawą stronę tylko dla siebie. Miranda ma dodatkowego zawodnika do asekuracji, więc może odważniej wyjść do przodu a jednocześnie mieć mniej obaw w obronie. Rakitic tym razem bliżej lewej stony miałby więcej luzu do bardziej ofensywnej gry i wspierania Mirandy. To idealny zawodnik do łączenia zadań defensywnych z ofensywnymi. Vidal z kolei może grać to co lubi - box to box.

Jedyny minus tp brak trzeciego zawodnika z przodu ale sporą część poprzedniego sezonu graliśmy 442 i jakoś to funkcjonowało - szczególnie gdy na boisku był Paulinho. Zawsze w razie potrzeby można zdjąć Mirande i któregoś pomocnika i wprowadzić Dembele i Cou.

Bilbao raczej nie stawia w tym sezonie na grę w piłkę. Raczej stawiają na szybkie kontrataki. Nie mam więc nic przeciwko dodatkowemu wzmocnieniu obrony.

Azi

0

Kogoś nieźle fantazja roznosi bo Cou ma dołek formy...

"Halyna sprzedajem puki coś warty!"
"Umyjemy, wyszorujemy i somsiady pomyślą że to nówka!"

Azi

0

Czyli tak: piszesz mi że Cou jak mało kto nadaje się do gry w środku pola tylko połowę zadań środkowego pomocnika musi odwalać za niego ktoś inny...
Trochę bez sensu jest to co piszesz.

Ta pozycja to ofensywny pomocnik. Owszem Cou zapewne świetnie poradziłby sobie na tej pozycji. Ale u nas takiej pozycji nie ma, chyba że rywal totalnie oddaje nam środek pola i nie stosuje pressingu (bardzo rzadki przypadek, kiedy dwóch zawodników totalnie kontroluje całą środkową strefę) albo gramy tak, kiedy musimy gonić wynik i zwyczajnie ryzykujemy odkrywając tyły (częstszy przypadek).

Nie ma żadnego logicznego sensu wystawiania dwóch zawodników (Cou i Vidal), którzy będą wykonywali zadania jednego środkowego pomocnika. Samo założenie jest wyjątkowo abstrakcyjne (pisałem już o tym wcześniej). A Cou nikt z zadań defensywnych nie zwolni, bo rywale zwyczajnie będą w nas wchodzili jak w masło.

Cou nie jest na tyle dobry w pracy w defensywie (a zarazem często dużego wysiłku fizycznego) aby być choćby realną zmianą dla Busiego czy Rakitica. O tym, żeby był podstawowym zawodnikiem - jako typowy środkowy pomocnik - nie ma nawet sensu myśleć.

Azi

2

A ja coś czuję, że w tym roku Liverpool wreszcie wygra ligę :)

Azi

0

Zapomniałeś jeszcze o Leo. Messi grał jako 4 środkowy pomocnik...

Azi

0

Tym bardziej że sporo drużyn LL ma co sezon takie sytuacje, że ciężko im zebrać 18-kę meczową. A u nas jeszcze ludzie na trybuny zawsze wędrują.

Azi

0

Nawet transfermarkt, który często podaje mylnie pozycje, nie podaje ŻADNEGO przykładu meczu, w którym Cou gra jako typowy środkowy pomocnik. Bywały mecze (w różnych drużynach) gdzie grywał jako ofensywny pomocnik ale nie miał zadań typowych dla środkowego pomocnika. To jest zawodnik typowo ofensywny i ustawianie go w środku pola z takimi zadaniami jak ma u nas np. Rakitic jest absurdalne. Jak można oczekiwać, że Cou sprawdzi się w takiej roli?

Azi

0

Musiałbym obejrzeć mecz żeby Ci powiedzieć dokładnie gdzie grał. Ale z całą pewnością nie grał jak nasz typowy środkowy pomocnik. Z heatmapy wynika, że miał zadania zbliżone do Leo, tylko z lewej strony. Ale bez obejrzenia meczu wiele nie powiem. Teraz pewni mi napiszesz, że Messi tez gra jako środkowy pomocnik :D

Azi

0

Co Ty do mnie piszesz? Sam sobie wyciągasz jakieś dziwne wnioski jeszcze za to dziękujesz? Ty normalny jesteś? O.o

Azi

0

Nie. Nie grał w środku. Zdarzyło mu się grywać jako boczny pomocnik w 442 ale w jako typowy środkowy pomocnik nie grał i grać nie będzie. Proponuję się z tym pogodzić.

Azi

5

Jaki powrót skoro on nigdy tam nie grał?

Azi

1

A Ty będąc dziennikarzem kogo byś pytał czy dobrze się pracuje z trenerem? Zawodników tworzących kręgosłup zespołu czy może tych, którzy nie łapią się do składu?

Nasi rodacy za granicą mieli taką powszechną teorię, że nie grają bo ich trenerzy nie lubią. Ale już tak nie gadają, bo to było po prostu głupie.

Azi

8

Facepalm

Tak. Zawodnicy w ogóle nie dają do zrozumienia, że jakiś trener im nie pasuje. Szczególnie Alba ;)
Strzeliłeś jak łysy z grzywy...

Azi

0

Ostatnio nawet LR mniej płacze na Valverde :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?