1

@Muszynianka Spoko, sam się F1 na poważnie interesuje teoretycznie od niedawana. Wcześniej kątem oka oglądałem, ale nie mogłem się zajawić, ale już mi kilka sezonów zleciało jak w sumie mógłbym oglądać więcej wyścigów niż meczów.

0

@SinMistico Dlaczego? Który nie wygra będzie zajebiście, ja wolę Red Bulla niż Ferrari, ale Ferrari też lubię i jeżeli oni mają wygrać zamiast Maxa to świetnie byle walka była na torze. Ważne, żeby Hamilton nigdy nie pobił Schumachera a Mercedes upadł i sobie ten głupi ryj rozwalił bo obrzydzają ten sport od prawie dekady.

1

@Muszynianka Na start należy się zapoznać z technicznymi zagadnieniami. Co to jest DRS, kiedy się go stosuje i co on daje. Trzeba zrozumieć co oznaczają kolory opon, czym się różnią od siebie i czemu, czemu niektóre czasy są fioletowe, inne zielone a inne żółte.
Zrozumienie strategii przyjdzie z czasem oglądania, ale najszybszą drogą jest zaangażowanie się, pogranie w gry z serii F1, dobrze też działa serial Drive to Survive tylko jego nie można brać zbytnio na poważnie, bo Netflix mocno mataczy i dramatyzuje sytuacje które takie rzeczywiście nie są, ale dzięki serialowi wkręciła się moja dziewczyna, która w ogóle sportem się nie interesowała a teraz ma swoich ulubieńców czy ogląda ze mną wyścigi.

Następnym krokiem jest wejście głębiej w świat techniczny formuły i zrozumienie czemu w ogóle bolidy jeżdżą, do tego najlepiej sprawdza się youtube i takie kanały jak WTF1 czy Driver61

0

@DSDaniels Bottas jest bardzo dobrym kierowcą. Nie jest materiałem na mistrza, ale nie bez przyczyny Mercedes trzymał go na krótkiej smyczy, bo mógłby zaszkodzić Hamiltonowi z którym przecież powinien nie mieć szans.
To jest ścisła czołówka kierowców.
A Kubica? Kierowca bez większego doświadczenia, przez ostatnią dekadę jeździł jeden sezon i to na poziomie na którym lepiej w ogóle nie jeździć w Williamsie. Jego status weterana jest taki, że praktycznie nie zna ery hybrydowej a na koncie ma tyle wyścigów, że w wieku 37 lat ma na koncie tyle wyścigów ile będzie miał Leclerc który ma 24 lata i 2x mniej niż Verstappen który też ma 24 lata.
No i najprostsza rzecz którą próbuje się pomijać, ale nie można: Jego ręka jest po prostu niesprawna.
W F1 o wyniku decyduje najmniejszy ruch kierownicą, różnice między kierowcami idą w setne sekundy i nie ma tam miejsca na gościa który nie ma pełnej władzy nad ręką. Sam się do tego przyznał, że nigdy nie wystartuje w IndyCars bo tam nie mają wspomagania kierownicy a on ze swoją ręką nie da rady bez tego.

0

@Chaoss Hamilton pokazał ile jest warty w zeszłym sezonie. Tytuł przegrał głównie własną głową, nie wiem czy zatracił umiejętności czy ich po prostu nie miał, ale w momencie gdy nie posiada bardzo dużej przewagi auta, to nie potrafi wygrać wyścigu bo sobie nie radzi z walką. A Russel to na jakiej podstawie miałbym cokolwiek o nim sądzić? Jak na razie jedyne co pokazał, to to że nie ma kompletnie racecraftu.

4

@Muszynianka Dla każdego, tylko próg wejścia jest dużo wyższy niż piłka nożna. Jak zaczniesz rozumieć co się dzieje na torze to wpadasz w taki wir, że trudno z niego później wyjść.

0

@DSDaniels Kubica byłby na dnie koło Zhou. On jest niesprawny a z tymi bolidami trzeba bardzo mocno walczyć.

0

@Chaoss Ich strata do czołówki jest tak drastyczna, że jeżeli nawet ogarną problemy, to nie będą szybsi. Będą się bić gdzieś między Ferrari a Red Bullem a tam czeka na nich piekło.
Oni mając bolid na poziomie RBR w zeszłym sezonie w dwóch kierowców nie byli w stanie radzić sobie z samotnym Verstappenem, jak wejdą między 4 silne maszyny to ich tam zajadą.

0

@Xxxbarca4ever Haas rzeźbi ten bolid od 2 lat, mają silnik Ferrari który jest dużo mocniejszy niż przez ostatnie lata a do tego wywalili ogóra Mazepina który nigdy nie powinien wyjść dalej niż poza formułę regionalną.
Schumacher nie ma jaj ale to dalej krew ojca i jeździć umie, Magnussen natomiast to przeciętny ale porządny kierowca i sądzę, że gdyby on był w zeszłym roku, to Haas miałby na koncie przynajmniej jeden punkt.

0

@mekston Wczoraj warunki były gorsze do jazdy, asfalt był o 10 stopni zimniejszy a Hamilton zrobił czas o 00.00,02s lepszy niż wczoraj. Verstappen dziś pobił ich rekord popełniając ogromny błąd w pierwszym sektorze.

1

@Bykunn Ten serial nigdy nie był za dużo warty, ale fajnie zachęcał do oglądania ludzi o F1 nie mających pojęcia. Dzięki temu serialowi moja dziewczyna się wkręciła i razem oglądamy wyścigi.
Ale ten sezon to już przegięcie pały totalne, wiedziałem że będzie mocno promowany Hamilton i Mercedes, ale nie myślałem, że Netflix dopuści się do tego, żeby wykreować Red Bulla na zło wcielone, kompletnie wycinając całe stanowisko drugiej strony.
Jak Hamilton w 100% ze swojej winy i nieuważnej jazdy wywalił Verstappena w ścianę przy 300 km/h to kompletny brak przejęcia, pokazali kłamstwa jakie Hamilton wygadywał, pokazali Buxtona który mówi o tym jak czysto Lewis jeździ a Max jak agresywnie (Max w tamtym momencie 0 punktów karnych, Lewis miał kilka i to za... uderzenie w tylną oponę bolidu Red Bulla i posłanie go bokiem poza tor w sezonie 2020) a na końcu wstawili jakiegoś debila z Mercedesa, który mówił, że Max zasłużył na wysłanie w bandę przy takiej prędkości.
Ale jak na Monzie Max przejechał się po czole Hamiltona to zrobili odcinek pełen dramatyzmu i ło jezu jakie niebezpieczne o jezu jakie niebezpieczne, Max morderca. Oczywiście słowem się nie zająknęli, że nawet Buxton uważał to za incydent wyścigowy i zarówno Max jak i Hamilton byli tak samo winni sytuacji a do wypadku doprowadziła kiełbasa która podbiła bolid Red Bulla (a Hamilton tak mocno ucierpiał na tym wypadku, że jeszcze chciał wyjechać i szarpał bolidem gdy Verstappen wysiadał).

14

Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał Drive to Survive a szczególnie ludzie którzy dopiero zaczynają się interesować F1, to sezon 4 można a raczej powinno się pominąć.
Poprzednie 3 sezony był mocno barwione, że nie da się ich w żaden sposób nazwać "dokumentem" ale ostatni sezon to po prostu wierutne kłamstwa i manipulację na każdej płaszczyźnie.
Znowu wymyślili sobie konflikt, tym razem Lando z Riccardo.
Nazmyślali historii o Mazepinie, gdzie zrobili z niego dobrego kierowcę w gównianym bolidzie, który dostał lepszy bolid i nagle odżył podczas GP Rosji co jest kłamstwem, Mazepin był najgorszym kierowcą stawki, gorszym nawet od Kubicy, w GP Rosji powiedzieli, że pokonał Schumachera i Latifiego choć oni po prostu odpadli przez awarie, pokazywali ujęcia jak Nikita zapieprza i wyprzedza kolejne auta - nie wyprzedził nikogo przez cały wyścig a nagranie jest gdy się oddublowywał choć i tak dojechał do mety jako jedyny dwukrotnie zdublowany.

A Creme de la Creme jest walka o mistrzostwo gdzie ponownie zrobili złego Verstappena i nadludzkiego Lewisa, bez oporu pompowali nawet kłamstwa jakie wypowiadał Mercedes choćby o zdarzeniu na Silverstone, przy czym ani razu nie pokazali perspektywy Red Bulla czy nawet werdyktu sędziów napędzając narrację, że Hamilton jest najczyściej jeżdżącym kierowcą świata.
Toto Wolffa pokazali jako człowieka z najwyższą klasą, spokojem i opanowaniem, unikając jego kolejnych wybuchów gniewu i rozpieprzania biurka, za to z Hornera zrobili chama i prostaka który w każdym zdaniu klnie choć ludzie którzy oglądają wyścigi doskonale wiedzą, że np. w kontaktach z dyrekcją wyścigu rozmowy Red Bulla wyglądały jak z królewskiego dworu a Toto darł japę.

Poza tym z serialu się niewiele dowiecie, zmarnowali cały odcinek na ogóra Riccardo, cały odcinek na paydrivera Mazepina którego nigdy w F1 być nie powinno, cały odcinek rzewnych historii o Russelu a przez cały sezon ani słowa nie usłyszycie o Aston Martinie, nie dowiecie się że Kubica wziął udział w 2 wyścigach, nie dowiecie się że jedna z legend tego sportu, niejaki Raikkonen zakończył karierę. W sumie nic się nie dowiecie o najważniejszym i najbardziej emocjonującym sezonie F1 od kilkunastu lat.
Za to dowiecie się, że Bottas nigdy nie miał lepszej formy i że mu smutno ale kawka dobra.

4

@kaamil1910 Czyli gdyby to Polska miała wojnę z Rosją a Ukraina była niezależnym państwem na zachodzie? xD Takie dywagacje to można sobie wsadzić co by było gdyby, bo musiałbyś sobie najpierw przemodelować cały świat i historię. Klimat społeczno-polityczny na Ukrainie mocno się zmienił a zarzewiem tej wojny jest to, że nowe pokolenia Ukrainy nie chciały żyć w radzieckiej biedzie i skierowały się w stronę zachodu co doprowadziło do majdanu a w rezultacie do dzisiejszej wojny, więc pieprzenie dziadków kojarzących Ukrainę tylko jako państwo podległe kacapom i wypełnione po brzegi ruskimi agentami nie ma żadnego sensu.
Twoje pytanie jest tak abstrakcyjne, że nie da się na nie odpowiedzieć.

9

@kaamil1910 Jak niby ruscy mieliby się dogadać z Ukrainą i umieścić wojska na ich terenie, skoro oni prowadzą wojnę od 8 lat ze sobą?

2

@Bykunn Możesz podrzucić komuś podczas kłótni ten link
https://inwestor.lotos.pl/2730/strefa_inwestora/dzienna_modelowa_marza_rafineryjna
Dokładnie na wykresie widać, jak jesteśmy jeb**i, po ujemnej marży w grudniu 2021 nastąpił spory wzrost od lutego, bo weszła tarcza antyinflacyjna i spadł VAT i akcyza więc koncerny sobie zaczęły zarabiać podwyższając marżę, dzięki czemu na stacjach cena paliwa wzrosła mimo obniżki (przeciętny kowalski nie zauważył, bo płaci VAT i dla niego było kilka groszy taniej, ale dla osób rozliczających się z VATu cena netto paliwa wzrosła od 1 lutego).
Potem nastąpiła wojna i marża wystrzeliła w kosmos, dlatego mimo że dolar podrożał o 8%, baryłka ropy o 17% to cena na stacjach miesiąc do miesiąca urosła o 40%.

To jest prawdopodobnie największy wał finansowy PiSu na którym zarobili kilka miliardów w kilka dni.

11

@EsteBlanco Tylko po co był ten gwizdek, skoro piłka odbita od ręki spadła prosto pod nogi napastnika? Marciniakowi znudziło się już sędziowanie w Lidze Mistrzów?

1

Byłyby jaja, jakby Marciniak gwizdnął karnego a VAR stwierdził, że czysto. Zabrałby Villarrealowi bramkę xD

1

@Rhaan Przy kulturze pracy Lewego i jego rozwoju można jednak zakładać, że pogra dużo dłużej. Alves w wieku 38 lat daje rade a ma dużo gorszą rolę dla jego wieku. Lewy nigdy nie operował na dynamice, jego atutami jest siła fizyczna, intuicja, inteligencja i zabójcza skuteczność a tych walorów szybko nie zatracisz co z resztą widać, bo Lewy w wieku 34 lat jest kilka poziomów wyżej niż Lewy w wieku 28 lat.
Kwestią tylko jest cena i wysoki kontrakt bo od strony sportowej ściągnięcie Roberta nie ma wad.

2

@MeMyselfAndI Mam wystarczającą wiedze, by wiedzieć, że Ajax, Lyon czy Porto to są kompletni outsiderzy i sobie możesz wspominać Porto z 2004 roku. Odpadnięcie z LM to odpadnięcie z LM, wolę z Bayernem niż Lyonem.

4

@MeMyselfAndI No to masz dziwną wagę dla wyników, skoro dla ciebie przegrać z Liverpoolem który wygrał LM czy z Bayernem który wygrał LM to gorsze upokorzenie bo wysokie wyniki niż odpaść jako drużyna pretendująca do wygrania LM z totalnymi outsiderami, drużynami o których nikt nigdy nie powiedział, że mają choćby szansę wygrać puchar.

1

@marcin62 Juventus po przyjściu Ronaldo wymienił tylko napastników i Buffona, z marszu strzelili 20 bramek mniej w lidze, ale Ronaldo został królem strzelców więc nikt nie zwracał uwagi a krzywe spojrzenia na gównianą grę Juve zaczęto rzucać na wszystko oprócz Crisa który rozwalił im motywacje i zespół (dostał większy hajs niż 3 najlepiej zarabiających zawodników Juve razem wziętych + wszystkie karne + wszystkie wolne choć ich nie potrafi wykonywać).
Nagle w ciągu 2 miesięcy Juve zamieniło się z dominatora Serii A na drużynę przeciskającą się fartem a w LM z drużyny która toczyła zażarte boje z przyszłym mistrzem zamienili się w chłopca do bicia dla ogórków. Oczywiście potem zaczęła się seria gównianych ruchów i tak dziś mamy rozwalony klub.
United też zaczęło wychodzić na prostą, zeszły sezon mieli dobry a szczególnie końcówkę i co? Przyszedł Ronaldo i jak zaczarowaną różdżką wszystko się wysypało. Cris jest wychwalany za bramki a nikt nie patrzy na jego wkład w grę, którego po prostu nie ma. Jako podstawy napastnik strzela głównie mało znaczące bramki, jego gole i asysty miały udział przy zdobyciu raptem 13 punktów a teraz po dwóch kompletnie obrzydliwych meczach w których NIC nie zrobił dla drużyny odpadają z LM w 1/8 z Atletico które ponoć ma spory kryzys.
Do tego w lidze wirtualnie są poza europejskimi pucharami (Tottenham jak wygra zaległe mecze to zepchnie MU poza Ligę Europy) a średnią bramek mają najgorszą od sezonu 16/17, a w zeszłym sezonie zrobili wicemistrza.

5

@Cule1234 Chwila, jakim cudem ktokolwiek może złożyć Araujo czy Gaviemu propozycję, jak oni mają jeszcze ponad rok kontraktu? Nie powinni najpierw z Barcą się ugadać co do sprzedaży i dopiero później cokolwiek proponować piłkarzom?

0

@michal26 Napisałeś, że ewidentnie marże musza być podniesione, tryb przypuszczalny a warto informować ludzi, że to nie jest przypuszczenie randomka ze strony o kopaniu dmuchanego balona tylko po prosty i potwierdzony fakt, że jesteśmy - nie boje się bana w tym przypadku - ruchani jak prostytutki w holenderskich burdelach. Inaczej nie da się określić co nam robią wielmożni władcy.

0

@michal26 Doszukiwanie się zawyżenia marży nie ma sensu, bo to jest po prostu fakt, Lotos sam się tym chwali. Cały grudzień mieli ujemną marżę a od początku lutego zaczęli ją podwyższać co miało związek z obniżeniem VATu, dla Kowalskiego cena spadła o kilka groszy przez ten ruch rządu ale jak ktoś nie płaci VATu albo się z niego rozlicza to w momencie spadku VAT cena paliwa netto wzrosła.
Wybuch wojny spotęgował efekt, zasłaniając bandyterkę rządową wydarzeniami na świecie a taki LOTOS wywindował marżę rafineryjną do 40 USD/bbl gdzie średnia z grudzień 2021 wynosiła -2 USD/bbl. Wzrost m/m o 700% i już UOKiK zażądał wyjaśnień ale jak wiemy doskonale nic z tego nie wyniknie.
To byłoby tyle w temacie dobrych działań rządu. Obywatele sami muszą sobie radzić z falą Ukraińców bo państwo się praktycznie nie dokłada choć bardzo chętnie się podpisuje pod tym co robią charytatywnie ludzie, z drugiej strony idą miliardowe wały i kolejne próby ugrania na tragedii jak PiS który dodał do ustawy o Ukraińcach przepis który ma ich uniewinnić z defraudowania pieniędzy.

0

@Criss18Barca Jeszcze ze 3 lata temu bym rozważał przy bardzo niskiej pensji, dziś to on nam potrzebny jak świni siodło.

0

Mam mecz na drugim monitorze więc bardziej słucham niż oglądam. Z relacji komentatorów wynika jakby Real tam cuda robił, ten rerający komentator już coś po hiszpańsku się spuszcza a zajrzałem w statystyki i 2 celne strzały przez całą połowę.

1

@DaPidejpi Ale on się dobrze prezentował. Miał sporo jakości i profilem pasuje do gry Barcy, trafił natomiast do gówno drużyn technicznych drwali i jego rozwój całkowicie się zatrzymał.

1

Miodem dla oczu jest oglądać Kubo brodzącego po ogórkowych zespołach bez debiutu w punktowanym meczu Realu. Mógł grać w pierwszym zespole Barcy bo byłby potrzebny, to wybrał pieniążki a teraz nie ma ani składu ani pieniążków. Jego wartość drastycznie spadła, pensje ma niższą niż młody Pedri a Real nawet nie ma dla niego miejsca. Pięknie zniszczona kariera pazernego gówniarza.

1

@barcowy1899 Trudno mi się zgodzić co do Forzy, jak dla mnie ta gra jest strasznie przeciętna i wtórna względem poprzedniej części.
Inna sprawa, że wszystko wychodzi też na PC i nie trzeba potężnej maszyny bo Xboxa dusi ten gówniany Series S który ma kartę graficzną gorszą od Xbox One X, więc skoro gry mają działać na tym kastracie to i PC nie będzie potrzebny mocarny.
Dlatego najlepszym zestawem jest PS5 + PC, wtedy masz dostęp do 95% gier na rynku (zostaje Nintendo, ale to specyficzna kategoria).

0

@elprawak 1. 25% było do innego okresu, pisałem o tym kilka dni temu ale nie chce mi się wracać i szukać jakich terminów się to dotyczyło.
2. Owszem, USA od 7 lat gra na mocną walutę i to odbija się na złotówce, ale niestabilność PLN i jej znaczne zawyżenie to efekt działań monetarnych Polski
3. Nie powiedziałem, że nie wpływa, powiedziałem że jest to obecnie pomijalny temat bo wzrost cen nieadekwatny do wzrostu walut czy ceny surowca jest efektem ostatnich 3 tygodni. Chyba nie powiedz, że nagle podniesiono płace, dlatego w ciągu 3 tygodni ceny urosły o 40% gdy ani ropa ani dolar tak nie podrożały?
O tym jest cały temat, jesteśmy ru***ni przez rząd na kosztach paliw na fali niepokoi społecznych.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?