NeroTFP1
Dołączył/a: listopad 2023
Gliwice
20 obserwujących
4 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
12
@Bartula Może Robert Lewandowski nie ma Złotej Piłki, ale przynajmniej nie potrzebuje krzesła, by kupić coca-colę z automatu.
7
Jesienią 1938 roku Ernest Wilimowski trafił na okładkę prestiżowego magazynu "Kicker" "Kicker" z Ezim na okladce zapowiadał mecz reprezentacji III Rzeszy z Polską, zaplanowany na 18 września 1938 roku.
Niemieccy dziennikarze pisali o nim "Der beste polnische Stuermer", a wiele lat po zakończeniu kariery przez Wilimowskiego, Werner Schilling z "Kickera" podsumował go krótko: "Pele i Best w jednej osobie".
https://ibb.co/3r2GVPL
@Danny Gaucho @Ojciec5tkidzieci @escarabajo @JimMorrisonFCB
1
@MesQueUnClub96 Szczególnie na ostatnim EURO widać było ten fart, gdy mieli w grupie Niemców, Węgrów i Francję.
0
No to już wiemy, kto upokorzy Ronalda Koemana.
0
No to Sylvinho nie będzie miał łatwo.
0
Mocna ta grupa 1.
7
Ernesto Valverde na śpiocha w rezerwowym składzie wygrywa na San Siro z grającym o wszystko Interem.
Kiedyś to było.
2
Już 10 grudnia Mateusz Masternak w Bournemouth stanie do walki o mistrzostwo świata kategorii junior ciężkiej organizacji WBO. Jego przeciwnikiem będzie broniący pasa - Chris Billam-Smith.
Master czekał 17 lat na tę walkę. W tym czasie wiele się działo, zarówno dobrego, jak i złego, ale jednego Masternakowi odmówić nie można - ogromnego uporu, cierpliwości i ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że Masternak spełni swoje marzenie, chociaż trzeba przyznać, że będzie trudno. Zawsze źle się walczy na terenie aktualnego mistrza świata. Jeżeli wynik będzie na styku, to pewnie sędziowie będą punktować za Brytyjczykiem.
Mateusz Masternak będzie miał szansę zostać szóstym polskim zawodowym mistrzem świata. Wcześniej tej sztuki dokonali Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Krzysztof Głowacki i Łukasz Różański.
0
@kamilop To była w ogóle dziwna znajomość... Malcom potrafił siedzieć przez wiele meczów na trybunach lub ławce, by nagle wyjść w pierwszym składzie na Real.
W sumie w "El Clasico" ma tyle goli, co Zlatan :D
1
@escarabajo Al Hilal zyskuje tym, że oprócz dobrych zagranicznych zawodników, którym się chce i którzy nie są emerytami, mają też dobrą krajówkę. Al Dawsari to chyba najlepszy arabski piłkarz.
2
Malcom był, jaki był, ale mam jakąś sympatię do niego. Odkąd trafił do Barcelony, to mu kibicowałem, a potem śledziłem jego losy i w zasadzie zawsze jakoś wywołało uśmiech u mnie to, gdy strzelał lub asystował.
Niech chłopina sobie wygra tytuł w Arabii, bo w Rosji, od czasu, gdy wyleczył kontuzję, wyglądał świetnie :D
27
KĄCIK JĘZYKOWY #008
MATKA
Dziś słowo "matka" nacechowane jest oficjalnie. Nosi w sobie znamiona urzędowości i nie wyraża tylu emocji, co mama, mamusia czy mamcia. Jednak nie zawsze tak było. Pierwotnie "matka" była zdrobnieniem. W XV wieku zaczęło upowszechniać się zdrobnienie formy "mać", czyli właśnie "matka". W polszczyźnie formant -ka przeznaczony jest przede wszystkim dla zdrobnień. Mamy przecież takie pieszczotliwe określenia jak: gąska, kotka, myszka, miseczka i chatka. Warto wspomnieć, że zwrot "wy miłe i drogie matki" zaczął zastępować wyrażenie "wy miłe i żądne maciory", które można spotkać chociażby w "Lamencie świętokrzyskim". Słowo "maciora" aż do XV wieku odnosiło się do matki, a dopiero później zaczęło określać samicę świni.
Poprzednia część: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13843214#comment-13843214
@Seneka @Mario96w @JimMorrisonFCB @Stinger_ @mekston @Joe_Barbaro @Tomaszekkkkk @Culer9002
5
@Danny Gaucho Z serii 'słowa sławnych ludzi':
"Co za żałosna manipulacja poparta barakiem wiedzy doinformuj się"
8
15 grudnia 2021 roku
Stephen Curry bije rekord wszech czasów Raya Allena (2973) w rzutach za 3 punkty.
Niespełna 2 lata później Curry ma już na koncie aż o 504 więcej trafionych trójek niż Allen. Po dzisiejszej nocy licznik zatrzymał się na liczbie 3477. Z aktywnych graczy najwyżej jest James Harden - 2786 trafionych rzutów.
Patrząc na to, że Steph jest ciągle w świetnej formie i nie zamierza na razie kończyć kariery, to szykuje się jeszcze bardziej kosmiczny wynik. Wątpię, czy ktokolwiek się do tego zbliży. Wybitny zawodnik.
5
@Cotutajsiedzieje Osobiście więcej emocji dostarczyły mi wygrane finały Ligi Mistrzów przez Barcelonę, słynna La Manita czy zwycięstwo Polski z Portugalią. Dla mnie to te momenty były piękniejsze.
1
@FcPortoFan1999 Niewątpliwie szkoda. Już na MŚ w 1938 roku pokazaliśmy się z dobrej strony. W 39 udowodniliśmy, że potrafimy wygrać z wicemistrzami świata. Na mundialu w 1942 mielibyśmy naprawdę mocny skład. 26-letni Wilimowski, Wodarz 29 lat i inni. To byłaby naprawdę silna ekipa.
6
W grudniu 1934 roku Ruch Chorzów udał się do Niemiec na gwiazdkowe tournée, gdzie zmierzył się z niemieckimi klubami.
Podczas tournée w Niemczech ekipa Ruchu pokonała 1:0 słynny Bayern Monachium. Mecz rozegrano 30 grudnia 1934 roku, jedyną bramkę wbił monachijczykom Teodor Peterek, a bramkarz Eryk Tatuś obronił karnego, którego egzekwował Schneider.
To było niesamowite tournée, bo Ruch rozprawił się jeszcze z równie utytułowanym VfB Stuttgart. Po zaciętym spotkaniu wygrał 5:4. Hattricka zaliczył Wilimowski, a dwa trafienia dorzucił Gerard Wodarz.
Zwycięstwa Ruchu nie umknęły także uwadze czynnikom państwowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nagrodziło klub za najlepsze wyniki na arenie międzynarodowej. Pozostaje sobie wyobrazić, co byłoby, gdyby w sezonie 1934/35 istniały europejskie puchary. Kto wie... może Ruch podbiłby Europę? Niewątpliwie był silną polską ekipą.
@escarabajo @Danny Gaucho @Ojciec5tkidzieci @JimMorrisonFCB
6
Paryskie korty to chyba najlepsze miejsce na przełamanie olimpijskiej klątwy polskiego tenisa.
9
Najsympatyczniejszy z wszystkich Argentyńczyków.
3
@PatrychoO Co jest złego w kibicowaniu polskim drużynom w europejskich pucharach?
1
To już chyba wiadomo, skąd Garnacho wziął pomysł na idiotyczne cieszynki. Jego rodak wykonywał kiedyś podobne gesty i też dostał rykoszetem kilkanaście minut później.
https://zapodaj.net/plik-dCqDlV1f4n
1
@Lionel_Messi10 O szacunku do kogoś mówi gość, który prowokował kibiców na Camp Nou i wykonywał jakieś idiotyczne gesty, za co słusznie został skarcony kilkanaście minut później.
2
@P33ck Bielsa to typ, który był zawsze wierny swojej filozofii, czasami nawet za bardzo, bo gdyby w pewnych sytuacjach odpuścił, to ugrałby więcej (prowadzisz 2-0 i zamiast szanować piłkę, to jedziesz z atakami dalej).
W Leeds go jednak kochają, ma chyba nawet ulicę swojego imienia. Po 16 latach powrót do Premier League i 9 miejsce w lidze, z zaledwie 3 punktami straty do europejskich pucharów. Porównując do potencjału finansowego innych drużyn, to wynik był kapitalny.
Tak jak mówisz, plusik za wpływ na wielu trenerów, bo Pep to się o nim w samych superlatywach wypowiada zawsze. Jeszcze dorzuciłbym do tego fakt, że wskrzesił Mateusza Klicha.
No i do tego ciągle w poszanowaniu pewnych zasad. Pamiętam, gdy Leeds strzeliło gola, gdy jeden z zawodników rywali leżał na murawie. Reakcja Bielsy? Kazał natychmiast oddać tego gola rywalom.
2
Żywię ogromną sympatię do Bielsy. Trzymam kciuki za niego i za cały Urugwaj podczas Copa America. Wygranie tego turnieju byłoby piękną nagrodą dla jednego z ostatnich romantyków w futbolu.
1
Najlepsze ligi świata i Ekstraklasa? Dobre.
4
@HighestInTheRoom Żadnego.
2
@TheNekro94 W punkt.
Znakomicie pamiętam Mistrzostwa Świata 2002 czy te z 2006 roku. Potrafię wymienić składy, strzelców bramek, wyniki, natomiast ostatnie turnieje, chociaż były niedawno, dla mnie są totalnie anonimowe. W żaden sposób nie utkwiły w pamięci. Co więcej, ostatnio zdałem sobie sprawę, że już praktycznie z żadnymi piłkarzami nie mam zbudowanej jakiejkolwiek relacji. Kiedyś takich zawodników była cała masa. Obecnie? Dla mnie Mbappe, Haaland czy ktokolwiek inny - totalnie nijacy.
2
@Culer9002 Jasne!
27
KĄCIK JĘZYKOWY #007
ŻALUZJE
Żaluzje to słowo wywodzące się z języka francuskiego. Francuski wyraz "jalousie" należy tłumaczyć jako 'zazdrość'. Nie ma w tym przypadku. To właśnie po to zostały stworzone żaluzje, czyli początkowo okienne kraty, aby zasłaniały okna przed zazdrosnymi spojrzeniami ciekawskich osobników. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zazdrostek, czyli powieszonych w połowie okien zasłoneczek. Trzeba pamiętać, że zazdrostka, czyli mała firanka, to nic innego jak zdrobnienie słowa zazdrość. Jeszcze piękniejsze jest określenie "dyskretka" (od dyskrecji), które jednak jest obecnie bardzo rzadko stosowane. I tutaj widać pewną analogię, bo chcąc zachować dyskrecję, zasłaniamy okna.
Poprzednia część: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13840208#comment-13840208
@Seneka @Mario96w @JimMorrisonFCB @Stinger_ @mekston @Joe_Barbaro @Tomaszekkkkk
7
"Moja mama opowiadała, że w latach 30. jechała pociągiem ze Lwowa do Paryża z polską drużyną piłkarską. Była wtedy ładną panienką z dobrego domu. Jechała pierwszą klasą i przyczepił się do niej jakiś chudy rudzielec. Nie wiedziała, kto to jest. Był tak natarczywy, że dała mu w twarz i wezwała konduktora. Wtedy powiedział, że nazywa się Wilimowski".
To wspomnienie sąsiadki Ernesta Wilimowskiego, która przed wybuchem wojny mieszkała na ulicy Barbary w Katowicach, czyli tam, gdzie dorastał Wilimowski. Zresztą, sam "Ezi" kiedyś przyznał, że gdy w 1934 roku trafił do Ruchu, to strzelał bramki, chcąc m.in. przypodobać się córce ówczesnego trenera Ruchu, Gustawa Wiesera.
@escarabajo @JimMorrisonFCB @Danny Gaucho @Ojciec5tkidzieci