6

@P33ck Przez sekundę myślałem, że mu naprawdę przy.... :D

50

Mam nadzieję, że Mikayil Faye zadebiutuje w pierwszej drużynie i w jakimś meczu będziemy mieć duet obrońców Kunde-Faja.

1

@Toretto tak, Niesamowite opowiastki. Kultowa bajka. Szkoda, że nigdzie jej nie ma, poza pojedynczymi odcinkami :(

2

Ta historia jest prawdziwa i przytrafiła się koleżance siostry mojej znajomej.

Marta była miłośniczką orzechów. Jadła je w każdej formie i praktycznie przy każdej okazji. Pewnego dnia wybrała się do sklepu, by uzupełnić zapasy wiadomego produktu.
I gdy stała już przy kasie, nagle dostrzegła schorowaną staruszkę. Kobieta ewidentnie miała problemy z poruszaniem się, a na dodatek próbowała dźwignąć dwie ciężkie siatki z zakupami. Empatia Marty nie pozwalała tego tak zostawić. Dziewczyna szybko zapłaciła za swoje produkty i zaoferowała pomoc w zaniesieniu rzeczy do domu.
Schorowana kobieta bez wahania się zgodziła. Po 30 minutach marszu obie dotarły do domu staruszki. Ta zaproponowała Marcie wejście do środka, by móc odwdzięczyć się jakoś za okazaną pomoc.
— Niestety, nie mam pieniędzy, by Ci zapłacić, ale możesz sobie wybrać coś z szafki i zjeść. Ta podróż na pewno cię zmęczyła — powiedziała staruszka i wyszła do łazienki.
Marta szybko zaczęła przeglądać kuchenne szafki, lecz większość z nich była pusta. W końcu, w jednej z nich, znalazła okrągłe pudełko, w którym znajdowały się orzechy. Dziewczyna nie mogła sobie odmówić i natychmiast rozpoczęła konsumpcję. Wtedy nagle w drzwiach kuchni pojawiła się staruszka i widząc Martę powiedziała:
— O, wzięłaś sobie orzechy w czekoladzie. Ja już nie mam zębów, dlatego mogę jedynie oblizywać je z czekolady, a same orzechy wkładam z powrotem do pudełka.
Ta historia jest prawdziwa i przytrafiła się koleżance siostry mojej znajomej. Wydarzenie to mocno wstrząsnęło Martą. To był ostatni raz, kiedy dziewczyna zjadła orzechy. Już nigdy nie sięgnęła po nie. Ciągle miała przed oczami obraz staruszki oblizującej orzechy z czekolady.

4

GUSTAW HOLOUBEK WIELKIM AKTOREM BYŁ

"Wielka Improwizacja", czyli najważniejsza i najcenniejsza scena trzeciej części "Dziadów". I w tym momencie pojawia się Gustaw Holoubek - mistrz, gigant, legenda. Człowiek, który w mistrzowski sposób odtwarza złożoność Gustawa/Konrada, wygłaszając słynny monolog.

Siłą tej recytacji są emocje, a siłą samego tekstu jego ponadczasowość. Chociaż "Dziady" zostały napisane przez Mickiewicza 191 lat temu, to wielokrotnie przekonaliśmy się, że chociażby słowa "Wielkiej Improwizacji" nieustannie zapętlają się w kolejnych latach.

Popatrzmy chociażby na fragment, gdy Konrad nieotrzymujący odpowiedz od Boga, wyzywa go na pojedynek i formułuje w jego kierunku szereg zarzutów.

Słowa "A Ty mądrze i wesoło zawsze rządzisz, zawsze sądzisz, i mówią, że Ty nie błądzisz" przeplatane scenami z obozów koncentracyjnych dobitnie pokazują ponadczasowość utworu. To już było i to znów się zdarzyło. To właśnie ta liryczna mowa udowadnia nam, że pomimo upływu lat, dramat nie traci niczego ze swojego przesłania. I w tym tkwi geniusz Mickiewicza!

A sam sposób recytacji Gustawa Holoubka? No cóż, przyprawia o dreszcze. Jest piękny, wbija w fotel, zagląda w głąb serca, wydobywa wszystko na zewnątrz i pokazuje geniusz aktorski tego człowieka.

Polecam obejrzeć całą scenę.


11

@Kitek1640 Skąd taka teza, że 1.5 mln głosów jest głównie dzięki Mentzenowi?

2

@MesQueUnClub_87 Tak, mam tak samo z tym filmem. Też widziałem dwa razy. Chciałbym kolejny, ale nie umiem. Źle się na to wszystko patrzy i człowieka zwyczajnie ogarnia bezradność. Szukasz pomocy na policji, ale wymiar sprawiedliwości nie daje ci go, więc musisz wziąć sprawy w swoje ręce.

7

"Dług" z 1999 roku to mistrzostwo. Świetne kino, które jednak trudno się ogląda, patrząc na to, że cały ten koszmar nie jest fikcją, a rozegrał się naprawdę.

Rola Andrzeja Chyry znakomita. Chociaż to tylko kreacja aktorska, to gość jest tak przekonujący, że autentycznie go nienawidzisz...

@MesQueUnClub_87

2

@Kengo Najgorzej, gdy ktoś ma w głowie nasrane i niepomieszane.

5

Ernest Wilimowski jesienią 1937 roku dostał propozycję gry w Racingu Paryż. Wówczas jego partnerem zostałby legendarny Raoul Diagne, pierwszy zawodnik z Afryki subsaharyjskiej, który wystąpił na mundialu.

Zacznijmy tę historię od ...końca. 4 listopada 1937 roku tłumy kibiców czekały na dworcu w Katowicach, nerwowo wypatrując czy śląscy piłkarze wrócą w komplecie z tournee po Francji. Gdy pociąg wjechał na stację, a w jednym z okien zobaczyli słynny szelmowski uśmiech Ernesta Wilimowskiego, naturalnie odetchnęli z ulgą...

Kilka dni wcześniej Ślązacy (oprócz Eziego także m.in. Wilhelm Góra, Leonard Piątek i Gerard Wodarz) oczarowali menedżerów piłkarskich nad Sekwaną. W barwach reprezentacji Ligi Polskiej pokonali min. kadrę Francji Północnej 2:1, co było nie lada osiągnięciem. I jak można się było domyślać działacze Racingu Paryż robili wszystko by skaperować ich do swojego klubu.

Na celownik obrali sobie Górę i Wilimowskiego, któremu za podpis pod kontraktem oferowano 15 tysięcy franków, a miesięcznie miał zarabiać ok. 700 złotych. To była wówczas góra pieniędzy. Potrzebny był jednak fortel, bo Eziego jak oka w głowie pilnowali usłużni działacze PZPN-u. Od czego jest jednak Paryż nocą...

Gdy Góra z Ezim wypuścili się w miasto, ludzie z Racingu szybko ich namierzyli. Zaczęli stawiać dobry alkohol, a że problemów z komunikacją nie było (Góra i Wilimowski świetnie znali niemiecki) sytuacja wymknęła się spod kontroli. Nad ranem podsunęli piłkarzom kontrakty do podpisu, ci odmówili złożenia autografów, wiec ludzie z Racingu postraszyli ich Policją. Wilimowski z Górą podpisali się niechlujnie (lub w innej wersji nabazgrali coś co tylko miało przypominać ich podpisy) i wrócili do hotelu. Nad ranem donieśli o wszystkim polskiej ekipie, ta z kolei powiadomiła MSZ, więc „nocny wypad" z miejsca stal się sprawą rangi państwowej. W efekcie, obaj piłkarze spokojnie wrócili do kraju.

@Danny Gaucho @JimMorrisonFCB @escarabajo @Ojciec5tkidzieci

2

@ToWinaSedziego Messi jest wspaniałym piłkarzem, najlepszym w historii, któremu Barcelona sporo zawdzięcza, ale jako człowiek wydaje się być ciężki.

Podejrzewam, że Pep miał w pamięci okres w Barcelonie, gdy Messi zaczął marudzić, że nie gra na środku ataku, tylko biega tam Zlatan. Wtedy też było narzekanie, mówienie, że już nie jest potrzebny w zespole, a po wszystkim Guardiola zmienił system tak, by pasował pod Messiego, a Argentyńczyk był zadowolony. Zresztą, z Lucho Messi też miał na pieńku.

5

@Rl9k1nG Wiesz, jeżeli wizyta u psychologa nie pomogła, od razu nie znaczy, że ogólnie psycholog nie pomoże. To może być kwestia danego fachowca.

Polecam skorzystać ze znanegolekarza i poczytać opinie o danym psychologu, a przede wszystkim wybrać takiego, który specjalizuje się w tej dziedzinie. To naprawdę wiele zmienia. Są tacy, którzy znają się niby na wszystkim, ale to tak nie działa.

1

@Pedri16Future Dżekiego chyba :D

30

Pamiętajcie, by raz dziennie wejść na OLX i kliknąć. Właśnie ruszyła kolejna edycją Nakarm Psa. Jedna z fajniejszych akcji.

2

Ostatnie trzynaście goli dla Arsenalu w Premier League:

Rice ⚽️
Jesus ⚽️
Martinelli ⚽️
Ødegaard ⚽️
Saka ⚽️
Havertz ⚽️⚽️
Zinchenko ⚽️
Saliba ⚽️
Trossard ⚽️
Tomiyasu ⚽️
Vieira ⚽️
Nketiah ⚽️

Drużyna.

23

KĄCIK JĘZYKOWY #011

LUTY

Dawniej luty uchodził za najmroźniejszy miesiąc w roku, stąd też wzięła się jego nazwa. W języki prasłowiańskim "luty" był bowiem przymiotnikiem, który oznaczał 'srogi, okrutny, dziki', a potem też 'zimny, mroźny'. Dlatego też, jeżeli na zewnątrz było naprawdę bardzo zimno, to mówiono o lutej zimie i lutych mrozach. Przymiotnik ten odnosił się też do zwierząt czy rycerzy. Już Henryk Sienkiewicz pisał: "Nie czyńże tego, luty rycerzu, lepiej od razu mnie zetnij". Właśnie z przekonania o niezwykle mroźnym lutym wzięło się przysłowie: "idzie luty, podkuj buty". Jeżeli bowiem chciano przetrwać trudny i mroźny okres srogiej zimy, to posiadanej ciepłych butów, odpornych na ową pogodę, okazywało się być warunkiem koniecznym.

Poprzednia część: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13856709#comment-13856709

@Seneka @Mario96w @JimMorrisonFCB @Stinger_ @mekston @Joe_Barbaro @Tomaszekkkkk @Culer9002 @Culers @Szalik

Niestety, mam komplet oznaczeń i nie jestem już w stanie nikogo dopisać do listy.

5

Raków Częstochowa:

Trener: 33 lata
Dyrektor sportowy: 28 lat
Przewodniczący rady nadzorczej: 40 lat
Prezes: 41 lat
Właściciel: 45 lat

Ale jak to tak?! To tak można? A gdzie działacze pamiętający rok 74 i dawne polskie sukcesy?

0

Zobaczymy, co ten ruch da mistrzom Polski.


7

@P33ck Ależ to było meczycho Ivana. Rakitić był w tym spotkaniu doskonały pod każdym względem.

4

@Zoker Franz Kafka - Proces
Adam Mickiewicz - Dziady cz. III

15

A to wszystko to jedna osoba.


7

Spokojny trening Roberta Lewandowskiego w Ramsau i nasz napastnik powinien wrócić do wysokiej formy.

6

@escarabajo ? Ekspert. Miłośnik egzotycznych lig. Fachowiec.

Dziękuję, jak zawsze.

13

Przeprowadzanie transmisji z pogrzebu 14-letniej Natalii, która zamarzła w Andrychowie, to dla mnie jakiś wyższy poziom zidiocenia. To obrzydlistwo.

TVN24 GO, co Ty robisz?!

1

Benitezowi już odjechał poważny futbol. Mam nadzieję, że w Celcie zatrudnią w końcu jakiegoś ogarniętego trenera, bo aż szkoda byłoby Aspasa w drugiej lidze. Od lat ten człowiek trzyma Celtę w La Liga i pomimo 36 lat ciągle jest w dobrej formie.

Iago Aspas, jeden z tych ostatnich.

1

@Rl9k1nG I szybkość wysyłki. Raz zamówiłem o 15:00, a o 8:00 kolejnego dnia było już w maszynie.

Osobiście też teraz sporo wysyłam, więc też z nich korzystam. W aplikacji człowiek sobie ustali wszystkie szczegóły nadania, a potem tylko cyk do maszyny i paczka wysłana.

3

@HighestInTheRoom Wiedziałem, że ktoś to napisze. Skojarzyłem sobie z "13 posterunkiem" i ze sceną o parzeniu kawy, gdy Cezary spisywał gościa o nazwisku Jacobs.

Cezary: Pana nazwisko?
Kasia: Jaką chcesz kawę, Czarku?
Petent: Jacobs
Kasia: Nie pana pytałam :D

28

KĄCIK JĘZYKOWY #010

PRYSZNIC

Prysznic to słowo wywodzące się z języka niemieckiego. Zostało utworzone od nazwiska wynalazcy urządzenia i twórcy nowoczesnego wodolecznictwa, niemieckiego lekarza, Vincenza Priessnitza (1799-1851). Jego pierwszy prysznic był zlokalizowaną na wolnym powietrzu rynną, z której woda kapała na głowy pacjentów. Sam zakład wodolecznictwa był zlokalizowany w gospodarstwie mężczyzny w Grafenbergu, a Vincenz Priessnitz swoim wynalazkiem zdobył niemałą sławę. Prysznic jest jednocześnie eponimem, czyli wyrazem pochodzącym od nazwy własnej.

Poprzednia część: https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13851167#comment-13851167

@Seneka @Mario96w @JimMorrisonFCB @Stinger_ @mekston @Joe_Barbaro @Tomaszekkkkk @Culer9002 @Culers @Szalik

1

@P33ck Ten zawodnik miał w sobie coś wyjątkowego. Coś, co sprawiało, że człowiek na niego patrzył i zakochiwał się w jego grze. I jeszcze ten powrót po kontuzji i rozegranie kapitalnego mundialu w 2002 roku. Po prostu "El Fenomeno"! Dla mnie najlepsza "9" w historii. No i ta fryzura!

25

Jose Mourinho:
"Jeśli powiem ci, że uważam zajęcie drugiego miejsca z Manchesterem United jako jedno z moich najlepszych osiągnięć, to pewnie pomyślisz: ten facet jest szalony. Powtarzam to, ponieważ ludzie nie wiedzą, co dzieje się w tym klubie za kulisami".

Tak, wiem, że te słowa już się tutaj przewijały, ale tak mocno w punkt :D

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?