La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 699 Culés

8

Mount Rainier
https://149799271.v2.pressablecdn.com/wp-content/uploads/2014/08/Mount-Rainier-as-seen-from-White-Pass-Scenic-Byway-e1664384351851.jpg

Jest to uspiony stratowulkan położony w stanie Waszyngton tuz obo miasta Seattle. Jest to najwyższy szczyt gór kaskadowych o wysokosci 4392m i jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów z tego pasma.
Wulkan jest tak niebezpieczny ze wzgledu na liczne lodowce króre podczas erupcji stopia sie tworzac potezne spływy błotne nazywane Laharami. Rainier podobnie jak inne wulkany z Kaskad jest czescia pacyficznego pierscienia ognia. Powstał w wyniku subdukcji płyty juan de fuca i ameryki północnej.
https://d9-wret.s3.us-west-2.amazonaws.com/assets/palladium/production/s3fs-public/thumbnails/image/4%20subduction%20zone.jpg

Obecny stożek Rainier ma ok 500 tys lat a sam wulkan jak na stratowulkan przystało zbudowany jest z andezytu. W szczycie wulkanu znajduja sie 2 kratery a przez system geotermalny obszar 2 kraterow jest pozbawiony lodu.
Kiedys wulkan był duzo wyższy prawdopodobnie miał nawet 4900m wysokosci a utracił ja w efekcie poteznego Laharu który zszedł ok 5000 lat temu. Lahar ten nosi nazwe Osceola Mudflow. Zasieg tego laharu był ogromny ok 500-550km2 a predkosc dochodziła do ok 70km/h


Rainier to piekny stratowulkan ale jest bardzo niebezpieczny własnie przez wysokie ryzyko poteznych laharów które prawdopodobnie wystapia gdy wulkan wybuchnie. Rainier uwazany jest za wulkan z duzym ryzykiem wybuchu w przyszłosci i jest duzo bardziej niebezpieczy od St Helens

@barcelonaLM @Comentateiro @NeKenI @AssisMoreira @Kessie @Kidd @Lucerfi @Kim Kallstrom @kamyk_23

0

@Sulimo Tak mnie ostatnio naszło na te wulkany więc zapytam. Czy jest jakiś mega - super wulkan, który może się na dniach przebudzić i zniszczyć naszą cywilizację?

1

@fart Jesli juz to wulkan Yellowstone lub inny superwulkan mógłby posrednio doprowadzic do zagłady cywilizacji

W wyniku głodu spowodowanego przez super erupcje mogłyby zaczac sie wojny o surowce w tym wojna atomowa która zakonczyłaby nasza cywilizacje jaka znamy

Bezposrednio żaden wulkan by nie unicestwił naszej cywilizacji

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?