7

Obejrzę dzisiaj Wiadomości Tvp. Nie stać mnie na dopalacze.

5

@MesQueUnClub96 "Opozycja blokuje niezbędne zmiany w polskich mediach"

8

Mina Terleckiego bezcenna :D

6

Pis się nie cofnie. Ale dzisiaj "wyborczyni" pis-u w autobusie "jadę na widzenie a potem załatwić sobie bon turystyczny". I przez takich kroczymy w kierunku chrześcijańskiego komunizmu.
Bardzo boję się o ten kraj i poglądy, zapatrywania danej stacji telewizyjnej nie mają tu znaczenia.

Tak! Jako osoba o narodowych poglądach jestem murem za Tvn. Nie dla totalitaryzmu!

0

@Tomo_95 to nie jest śmieszne kolego...

2

Oby Kukiz nie okazał się jeszcze większym sprzedawczykiem niż jest.

5

Mocny wpis Leszka Żebrowskiego :
Dziś 77. rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. I jak zwykle banda wyjących w internecie farfocli (jeden to się nawet w wariatkowie zamknął, bo nie poradził sobie z samym sobą... i nie ma go już od pół roku) , "pożytecznych" i szkodliwych idiotów - wypróżnia się swą niewiedzą i skrajnie złą wolą. Ale tylko w internecie, bo na otwartą dyskusję (na argumenty) ich nie stać, tylko bełkoczą - mamroczą jak po tanim peerelowskim winie.

Dlatego niech mówi dokument. Dla US Army BŚ miała status wojsk alianckich. W dodatku, jest potwierdzenie, że US Army chciała dołączenia BŚ do nowo tworzonej 4. Dywizji Pancernej w składzie 2. Korpusu Polskiego.

Wyjcie SLD i Raziści, Wiośnici, WybGazietowcy i wszelcy inni - bardziej drastycznych określeń tu nie użyję!

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/235884356_382502613236537_148759701168464207_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-4&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=tCTNhSnCTAoAX9lSwon&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=45e8c7dee2126f5ff55c8ac4a8b499d4&oe=613A6DF2

5

Por. Julian Czerwiakowski „Jurek, „Jerzy Tarnowski"

"W czasie przesłuchań nie torturowano mnie ani nie bito, ale ciągle straszono, że będą bili, a później, że nie zobaczę nigdy swojego dziecka. Na szczęście nic prawie nie wiedziałam na temat pracy męża w NSZ i „Starcie”."

"1953 roku wykonano wyrok śmierci na moim mężu, o czym napisano w gazetach. Znowu usunięto mnie z pracy. Znowu nie mogłam znaleźć pracy zgodnej z moimi umiejętnościami. Musiałam zatrudnić się jako szwaczka, a następnie ubieraczka lalek."

"Julian Czerwiakowski (1911-1953) ps. „Jurek, „Jerzy Tarnowski", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Nie" i „Wolność i Niezawisłość".

Urodził się 12 lutego 1911 r. w Żurominie, pow. Sierpc, syn Ksawerego i Władysławy z d. Szelążek. W 1932 r. został powołany do służby wojskowej, którą pełnił w Batalionie Mostowym w Kazuniu k. Modlina.

Od 1942 r. był związany z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Podlegał Zygmuntowi Ojrzyńskiemu pseud. „Ostaszewski" – szefowi wywiadu Okręgu Warszawa NSZ. Jako kierownik wywiadu NSZ na obwód Warszawa – Śródmieście zorganizował komórkę obserwacyjno – wywiadowczą. W drugiej połowie 1943 r. (sierpień lub wrzesień) za pośrednictwem Ojrzyńskiego rozpoczął działalność w organizacji „Start" – Ekspozyturze Urzędu Śledczego m.st. Warszawy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, gdzie objął funkcję kierownika Placówki Śródmieście.

Od kwietnia do października 1945 r. działał w organizacji „NIE" oraz Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość".

Aresztowany przez UB 21 grudnia 1948 r. w swoim warszawskim mieszkaniu. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego z 22 kwietnia 1952 r. został skazany na karę śmierci. Rada Państwa decyzją z dnia 27 grudnia 1952 r. nie skorzystała z prawa łaski.

Wyrok wykonano 5 stycznia 1953 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Szczątki Juliana Czerwiakowskiego odnaleziono 24 maja 2013 r. w kwaterze „Ł" Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie."

29 II 2016 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika."

Źródło IPN

Fragmenty relacji Marii Czerwiakowskiej, żony "Jurka", z 23 lutego 1994 roku:

"Urodziłam się w Warszawie 22 sierpnia 1923 roku. W czasie okupacji poznałam Juliana Czerwiakowskiego, za którego wyszłam za mąż 25 października 1942 roku. Mąż mój już przed ślubem zaangażowany był w pracę podziemną. Niedługo po naszym ślubie zorganizował ucieczkę Stanisława Konopnickiego, członka wywiadu Komendy Głównej NSZ, z obozu w Oświęcimiu.

W 1947 roku rozpoczęłam naukę w I Miejskim Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych w Warszawie, gdzie ukończyłam dwie klasy licealne. Na kilka dni przed maturą aresztowano mojego męża, a 9 stycznia 1949 roku mnie.

W naszym mieszkaniu dwukrotnie przeprowadzano rewizję. Rewizja była tak ostra, że nawet częściowo rozebrano piec w jednym z pokoi, a sztychy były powyjmowane z ram i poprzedzierane. Podczas mego aresztowania była w domu czteroletnia córka, którą płaczącą ubecy oddali pod opiekę sąsiadom przez ścianę. Sąsiedzi ci nie znali adresów naszej rodziny, nie mogli więc nikogo zawiadomić o naszym aresztowaniu. Mama zaniepokojona naszą długą nieobecnością wybrała się do nas, ale drzwi zastała zamknięte. Po kilku godzinach wrócili sąsiedzi i dopiero powiedzieli, co się stało. Zrozpaczona matka zabrała ze sobą [naszą córkę] Elżunię.

Mnie zawieziono najpierw do aresztu Ministerstwa Bezpieczeństwa [Publicznego] przy ul. Koszykowej, skąd po kilku dniach przewieziono mnie do więzienia przy ul. Rakowieckiej. W czasie przesłuchań nie torturowano mnie ani nie bito, ale ciągle straszono, że będą bili, a później, że nie zobaczę nigdy swojego dziecka. Na szczęście nic prawie nie wiedziałam na temat pracy męża w NSZ i „Starcie”. 19 maja 1949 roku zostałam wypuszczona z więzienia bez postępowania sądowego, przez umorzenie sprawy.

W 1952 roku zapadł wyrok na członków organizacji „Start”, w tym również [wyrok śmierci] na mojego męża. Po ukazaniu się w prasie oszczerczych artykułów zostałam natychmiast usunięta z pracy, mimo dotychczasowej bardzo dobrej opinii.

Trudno mi było znaleźć nową pracę. W 1953 roku wykonano wyrok śmierci na moim mężu, o czym napisano w gazetach. Znowu usunięto mnie z pracy. Znowu nie mogłam znaleźć pracy zgodnej z moimi umiejętnościami. Musiałam zatrudnić się jako szwaczka, a następnie ubieraczka lalek."

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/222838229_10158495861768237_2048411542203976438_n.png?_nc_cat=111&ccb=1-4&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=Tw3CUkufWGkAX9rQ3It&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=6f83afa6068ea22af5432e34478ed803&oe=613749DA

4

9 sierpnia 1943 r pod Borowem oddział NSZ pod komendą rtm. Leonarda Zub -Zdanowicza ps."Dor" ,"Ząb" zlikwidował groźną bandę rabunkową GL im. J. Kilińskiego . Bandą dowodził Stefan Skrzypek "Słowik"

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/226819855_10158524135838237_8422518310365551082_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-4&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=8JtcAP75GrEAX8ht-ea&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=8695571622942c71adbd8aeff8b6bd60&oe=61379944


Tu wstawiam ciekawy artykuł o "osiągnięciach" "bohaterskiej" AL-GL
https://parezja.pl/armia-ludowa-zlodzieje-gwalciciele-mordercy/

0

@Jakchcesz chodzi mi o merytoryczną dyskusję. Niech ktoś podważy przykładowo fakty historyczne, które przedstawiam. Czekam :D

10

Dziś 97 lat kończy kapitan Leszek Zabłocki ps."Jola" - harcerz września 1939 roku, aresztowany przez gestapo w dniu 18.09.1942 roku. Brutalnie bity w czasie śledztwa w siedzibie gestapo przy ul. Szucha. W więzieniu na Pawiaku spędził 4 miesiące w odosobnieniu w pojedynczej celi. Nie przyznał się do działalności konspiracyjnej. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w latach 1943-1945: KL Majdanek, KL Gross-Rosen, KL Flossenbürg w Leitmeritz, w których spędził prawie 3 lata swojego życia, żołnierz Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Kapitan jest członkiem zarządu Okręgu Mazowieckiego oraz Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Odznaczony m.in Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/234025252_10158524832693237_5392732607603756667_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-4&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=tUbjuEwaQE4AX8tCNd2&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=2b773a21e994df569ae07eff4daaeb1f&oe=6137E12C

2

Jak ktoś o lewicowych poglądach mnie zagnie to usuwam konto.

12

Dziś mija 157. rocznica urodzin Romana Dmowskiego, sternika polityki polskiej, jednego z jakże nielicznych polityków - dżentelmenów. Całe życie pracował dla Polski.


"Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne."

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/230215882_380985403388258_3473152245844830738_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-4&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=GXbt7CvjArIAX9vhBZC&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=50f96e4b1bbf5b35b1e0a4fb96c58c02&oe=61362423

2

Dziwnie przeżyłem odejście Messiego. Nie rozpłakałem się wcale a myślałem, że zapłaczę się na kilka dni. Wypieram to trochę.

1

@Kapitan hawk Sasin bezdyskusyjnie.

12

ZAMORDOWANE W RZEZI WOLI.


77 lat temu - 5 sierpnia 1944 roku - rozpoczęła się Rzeź Woli.


W ciągu trzech dni Niemcy zamordowali od 30 do 60 tysięcy cywilów...


Tego dnia, w grupie 1200 rannych i personelu szpitala św. Łazarza, zamordowane zostały młodziutkie sanitariuszki Armii Krajowej i ich instruktorka.


Dziewczynki miały od 15 do 17 lat. Przed wojną chodziły do jednej szkoły.

Janina Jamiołkowska "Sława" (lat 16)


Krysia Gadomska "Granit" (lat 17)


Irena Matysiak "Ita" (lat 17)


Alina Gralewska "Alma" (lat 16)


Zdzisława Kempska "Strumyk" (lat 16)


Leokadia Wysocka "Giewont" (lat 15)


Zofia Riedel "Ster" (lat 15)


Janina Sławińska "Szczyt" (lat 16)


Adriana Wodnicka "Grażyna” (lat 16)


Danuta Bobik "Wisła" (lat 16)


Emilia Czechowska "Teresa" (lat 29)

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/233090934_4614040078619931_7047228828130759612_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=4xJiQxaD-pgAX-dwFVO&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=13152a713be3ad1d7ca837035e2de280&oe=6111D30B

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

0

Leon jak natchniony !

4



Linda o Powstaniu. Dużo prawdy.

2

Zmarły 12 czerwca br. kpr.pchor/mjr Witold Kieżun, podoficer a od października 1944 oficer NOW-AK. W powstaniu warszawskim żołnierz oddziału do zadań specjalnych "Harnaś" batalionu "Gustaw" wywodzącego się głównie ze struktur SN.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/229930609_10158512445663237_5847243966470509881_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=a2WCoX5BkboAX-MjcCL&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=64d518863b58a87f227b78a0511e68b7&oe=612BD1BE

57

@Bobo25 nie byłoby tak. Niemcy uważali Słowian za podludzi. W planach co do nas był holokaust razy 10.

18

1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie warszawskie. Kierownictwo AK nie powiadomiło NSZ, drugiej liczebnie po AK organizacji wojskowej, o wyznaczonym przez siebie terminie powstania. Pomimo tego, w momencie jego wybuchu, wszystkie oddziały NSZ, jakie udało się sformować, i wszyscy pojedynczy żołnierze NSZ, którzy znaleźli się w jego zasięgu, wzięli w nim udział.

3

Jeden z ostatnich dwóch żyjących żołnierzy Kompanii NSZ "Warszawianka"

Por. Mieczysław Wroczyński ps. "Stary" urodził się 11 października 1919 w Łowiczu. Podczas wojny obronnej 1939 roku walczył w szeregach 110. pułku ułanów. Uczestnik obrony Grodna we wrześniu 1939 roku przed Armią Czerwoną. Podczas powstania warszawskiego był szefem plutonu łączności w Kompanii "Warszawianka" NSZ.

Za męstwo wykazane w walkach odznaczony został m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/228085423_10158509655253237_8118282287398354944_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=evQ5klaVngsAX9Cb-oo&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=75992510dedf3e37de0ebb3dd9f564ba&oe=612AFE3D

0

@Jackazz ja mam w takim razie :D

2

Już jutro mój mały jubileusz. 2000 dni na stronie. Dziękuję Wam, ta strona to pewna część mojego życia.

Wasze zdrowie!

8

2

@DonMatteo901 najbardziej bekowe jest to, że PIS im dał możliwość wyjścia z podziemi. Tym antifom, post-komunistom, anarchistom itp.

7

@Karzel i jeszcze są dzieci albo dorośli ludzie mający poważne problemy za sobą, którzy obrażają tych pomordowanych bohaterów...

20

Nie żyje komunistyczny zbrodniarz Stefan Michnik – brat redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Adama Michnika.


Stefan Michnik na początku lat 50-tych pracował jako przewodniczący składów sędziowskich. Sądził on schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej. Odpowiedzialny m.in. za śmierć majora Andrzeja Czaykowskiego cichociemnego i uczestnika Powstania Warszawskiego (uczestniczył w egzekucji), pułkownika Stanisława Weckiego czy majora Karola Sęka, artylerzysty, przedwojennego oficera, potem oficera Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.


“W niniejszej sprawie zgromadzono obszerny i wyczerpujący materiał dowodowy, który pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu Stefanowi Michnikowi łącznie 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kar długoletniego więzienia oraz bezprawnych postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego” – informuje pion śledczy IPN.


Zbrodniarz komunistyczny za swoje zbrodnie nigdy nie został osądzony.

Źródło - Związek Żołnierzy NSZ.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/227635942_10158507735003237_593504265471939246_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=DtrbHfyIShAAX-ixUFg&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=2f1e6d3eb765b839f023bc58dc386397&oe=612A5393

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?