La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1414 Culés

3

Kiedyś ten temat był poruszany, ale jeszcze raz

SuperLiga oraz pięć, sześć lig europejskich? Oczywiście liga mistrzów w ramach pucharu Superligi i mistrzów lig europejskich.

Liga Skandynawska ( Dania, Szwecja, Islandia, Finlandia
Liga Iberyjska ( Portugalia, Hiszpania, Andora, Giblartar)
Liga Brytyjska ( Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Irlandia Południowa)
Liga Apenińska ( Włochy, Grecja, Chorwacja, Serbia, Słowenia, BIH, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra)
Liga Środkowo - Europejska ( Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Luxemburg, Lichteinstain, Austria)
Liga Wschodnia ( Rosja, Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry)
No i liga południowo - wschodnia ( Bułgaria, Rumunia, Turcja, Gruzja, Mołdawia, Kazachstan)

Pomijając nazwy robocze, oraz rozmieszczenie krajów w danych grupach to sam pomysł jest dla mnie świetny. Uważam, że każda liga powinna mieć przynajmniej jednego reprezentanta TOP 5 ale geograficznie jest to niemożliwe, więc liga z Turcją, Rosją i Skandynawia były by bardziej poszkodowane. Jednak ten zabieg spowodowałby rozwój oraz stabilność dla klubów typu Ajax, PSV, Porto, Benfica, Rangers, Celtic, Gent, Genk, Anderlecht, Galatasaray, Zenit, Dynamo Moskva, Dynamo Zagrzeb, Shaktar Donieck, Cluj, YB Berno czy Lugodorec.
Oczywiście gra w swoim kraju nie była by sufitem bo potem byłby rozrost do walki z klubami z sąsiednich krajów. Umówmy się, Ajax wiecznie nie będzie trafiał z młodzieżą, Zenit bez regularnych awansów do LM, LE nie utrzyma poziomu i to się tyczy każdego mniejszego klubu. Bogatsi będą mogli zarabiać, mniejsi będą mieli szansę się rozwijać i rywalizować z to coraz lepszymi drużynami.
Kwestia spadków i awansów to będzie kwestia baraży i uważam że przy dobrej logistyce i organizacji futbol mógłby awansować na wyższy poziom.
Taka Legia nigdy wyżej nie podskoczy jak w sezonie dwa razy nie dostanie od Slavi Pragha i dzięki takiej lekcji nie będzie miała szans że CSKA Moscva.

Poza tym kwestią czasu jest skok jakościowy w Ameryce ( USA, Meksyk, Kanada) gdzie tez jest pomysł wspólnych rozgrywek. Oni kiedyś dosięgną Europy i rywalizacja będzie obowiązkowa;)

0

@jeyx77x Ciekawy pomysł. Choć chciałbym żeby został przynajmniej jeden turniej wewnątrz krajowy.
No i do ligi iberyjskiej trzeba jeszcze dodać Francję.

0

@Wossi61FCB Dlaczego Francje do ligi Iberyjskiej. Z tego co wiem to Francja nie mieści się na tym półwyspie. ( z resztą tak jak Grecja do ligi apenińskiej)

2

@Kgorecki2500 Wiem, że się nie mieści, ale ta liga ma najmniej krajów (Andora i Gibraltar mają może po dwie drużyny), więc to by było najrozsądniejsze wyjście.
Zresztą tak jak kolega wyżej napisał, nie ma co się przyzwyczajać do tych nazw, bo są one przejściowe.

0

@Wossi61FCB wewnątrz krajowe rozgrywki normalnie występują tylko do pewnego szczebla, w moim pomysle i w tym jak to widzę. Oczywiście taka Barcelona w pucharze króla udziału nie bierze ponieważ gra w Superlidze, gra Barcy, Realu i Atletico w pucharze króla było by oszustwem bo z rytmu ( PSG, Bayern, City) mierzyli by się z Levante, Bilbao czy Celtą a w takim wypadku było byla by to dla nich gra z pół amatorami ponieważ nastąpi ogromna różnica klas

1

@jeyx77x Dla mnie najlepiej jest tak jak. Z obecnym podziałem na ligi krajowe i z obecnym formatem ligi mistrzów. Nic w tej materii nie wymaga reform ( tak jak np. Reforma ligi mistrzów gdzie grało by się za zasługi z przeszłości, a nie za obecny poziom piłkarski). Choć pomysł ciekawy, choć np. do ligi Iberyjskiej nie dołączył by Gibraltar gdyż z tego co wiem Hiszpanie uznają je za swoje terytorium.

2

@Wossi61FCB @Kgorecki2500 oczywiście,że Francja musi grać w zmyślonej lidze ziberyjskiej, jest najbliżej i musi mieć to ręce i nogi. To ciężki temat to ugryzienia, ale taka opcja wydaje się najlepsza bo to sąsiedzi

1

@Kgorecki2500 jest dobrze na teraz, ale najlepsi chcą więcej pieniędzy a mniejsi po gorszym sezonie mogą przepaść, piłka musi się rozwinąć, lepsi muszą grać więcej z lepszymi a mniejsi muszą mieć z kim grać, żeby osiągnąć większy poziom. To musi się i finansowo i sportowo nakręcać, obecnie się coraz bardziej zatrzymuję. Weźmy taki Celtic ( skąd pewność, że teraz nie pójdą w dół?) Szkocja nie jest miejscem docelowym, gorsze zarobki z uwagi na prawa i zainteresowanie sponsorów. Wyobraź sobie Celtic i Rangers jakby grali z United, City co tydzień. Musieli by się rozwinąć, a jeżeli by tego nie zrobiły to szansę na rozwój dostałby Livingston albo Dundalk;D

2

@Wossi61FCB najbardziej martwiło by mnie to że Skandynawia Np musiała by obyć się bez drużyn z lepszych lig, nie było by się z kim porównywać za bardzo, to samo południowy wschód, do rozwoju potrzebny jest silniejszy kolega, żeby z nim rywalizować, dlatego Taka Holandia, Belgia to zyskały by najwięcej moim zdaniem

1

@jeyx77x Ciekawa by była taka liga iberyjska:
1. Barcelona
2. Real Madryt
3. Atlético Madryt
4. Sevilla
5. Valencia
6. Villarreal
7. Benfica
8. Porto
9. Sporting Lizbona
10. Braga
11. PSG
12. Monaco
13. Marsylia
14. Lyon
15. Lille
16. FC Andora
17. Jakaś ekipa z Gibraltaru
18. Ktoś z Portugalii jeszcze

0

@jeyx77x To fakt, liga skandynawska byłaby najsłabsza z tych wszystkich.

0

@jeyx77x No dobra, po głębszej analizie tego wszystkiego ma to nawet sens, a napewno jest lepsze niż SuperLiga ( która raczej wykluczałaby ligi krajowe, oraz LM po reformie). Gdyby coś takiego powstało do tego Liga Mistrzów, Europy i ta nowa Liga Konfederacji była by zrobiona po prawnie wtedy mogłoby to być całkiem dobre.

1

@Wossi61FCB tak to jest że zawsze jest ktoś najlepszy i najsłabszy.

0

@jeyx77x Trzeba by to skondensować i zrobić 4 takie ligi.
1.Zachodnia(Hiszpania,Francja,Portugalia,Andora,Gibraltar,
Luksemburg,Szwajcaria,Belgia,Liechtenstein,Malta)-10 federacji
2.Północna(Anglia,Walia,Szkocja,Irlandia,Irlandia Płn., Islandia, Szkocja,Norwegia,Dania,Szwecja, Holandia,) - 11 federacji
3.Wschodnia(Niemcy,Polska,Węgry,Czechy,Słowacja,Austria,
Litwa,Łotwa,Estonia,Finlandia,Białoruś,Rosja, Kazachstan, Armenia,
Słowenia,Chorwacja,Kazachstan)-17 federacji
4.Południowa(Włochy,Grecja,BiH,Izrael,Kosowo,Bułgaria,Gruzja,
Azerbejdżan,Macedonia,Kosowo,Serbia,Albania,Cypr,
Rumunia,Mołdawia,Turcja)-17 federacji
Uwzględniłem zawirowania polityczne, i dlatego Rosja jest w innej grupie niż Ukraina i podobnie na linii Azerbejdżan-Armenia czy Chorwacja-Serbia.
W każdej z lig mamy jedną z 4 najlepszych i to główne kryterium podziału. Każda z nich miałaby powiedzmy 3 dywizje po 20 drużyn. Byłby system spadków i awansów, aczkolwiek tylko między poszczególnymi dywizjami. Z kolei nowe drużyny mogły by dostać się do rozgrywek wygrywając baraż z najgorszą z danego kraju. Oczywiście wymaganiem byłoby zdobycie mistrzostwa lub pucharu. Następnie na bazie tabel ligowych wyłaniano by Superligę. Bezpośredni awans do rozgrywek miałyby 2 najlepsze drużyny z każdej z konferencji, a kolejne 3-4(w zależności od lokat zwycięzców rozgrywek europejskich) grałyby baraż eliminacyjny( z zasadą, że kluby z jednej konferencji nie mogą na siebie trafić, a miejsca 3 i 4 byłby rozstawione).Po eliminacjach następowałaby faza grupowa - 4 grupy po 4 drużyny( z zasadami, że mistrzowie w 1 koszyku, wicemistrzowie w 2, a w jednej grupie mogą występować maksymalnie 2 drużyny z jednej konferencji). Potem faza pucharowa, jak w LM.. Analogicznie można by zrobić jakiś puchar na kształt Ligi Europy(miejsca 7-10, odpadnięcia z eliminacji SL,a w fazie pucharowej również 3 miejsca grup SL). Natomiast dla klubów występujących poza rozgrywkami europejskimi PZP i PMK dla zdobywców pucharów krajowych i mistrzów krajowych. Zwycięzcy mogliby dostać udział w barażach do SL i Superpucharze Europy, który rozgrywany byłby na zasadzie Final 4.

0

@Wossi61FCB oczywiście z czasem by się to pomieszało, w barażach drużyna z Portugalii gra z hiszpańską np:)

0

@Wossi61FCB nie mam za bardzo pomysłu co na to poradzić, po prostu te drużyny musiały by w barażach o Superligę popisać się i dostać by pieniądze uzbierać

2

@Pressinho masz dużo racji, bardzo podoba mi się ten pomysł i zamysł, uważam, że przyszłość futbolu musi się skończyć na internalizacji. Europę goni Ameryka i wszyscy dobrze wiemy że kiedyś dogonią Chiny, może nawet wcześniej niż Ameryka, wszystko zależy od młodzieży która musi zainteresować się piłka i federacja która musi zainwestować w to wszystko. Na świecie są jeszcze potęgi jak Australia, która też jak zobaczy pieniądz w piłce to przestawi ster na tą dyscyplinę, za 20-50 lat zacznie się robić ciasno.
Piłka to młody sport, zobaczcie na. Mistrzostwa z 84' umówmy się, każdy z nas mógłby zostać gwiazdą tego turnieju, grali tam piłkarze, którzy często mieli mniej wspólnego z piłką niż dzisiejszy Kopacz orlikowy, jak widziałem jak piłka się odbija od piłkarzy Holandii, Polski czy Rosji to dopiero zrozumiałem jak to wszystko poszło potem do przodu.
Za 50 lat? O Leo, Cristiano nikt nie będzie pamiętał a od nich będzie masa lepszych, głównie przez rozwój.
@Kgorecki2500 napisał sentymentalnie, i też się z tym w pełni zgadzam, ale swiat nam każe iść do przodu i musimy iść cały czas z nim. Kiedyś 16 latek grający na wielkim poziomie to była niedorzeczna sprawa, to samo 35 latek grający na najwyższym poziomie - to było prawie niemożliwe. Zaraz się okaże, że 40 latek to prime piłkarski i takie przykłady będą się mnożyć.
Kiedyś jak piłkarz zbliżał się do 30 to już mówiło się o pewnym końcu, dziś 31-33 to najlepszy czas dla piłkarza, który jest profesjonalista i dba o siebie na najwyższym poziomie, za kolejne dziesięć lat granica będzie wyżej.
Oby piłka rozwinęła się jak najszybciej, sternicy takiego Bilbao na pewno wiedzą, że stać ich na Superligę, sportowo absolutnie nie, ale gra w takiej lidze pozwoliła by im zebrać tyle pieniędzy, żeby jeszcze bardziej rozwijać młodzież, to samo jeżeli zostawali by regularnie top 3- 5 w lidze iberyjskiej, jest to możliwe bo PSG, Real, Barca, Atletico by grały w super lidze.
Taka wizja bardzo mnie elektryzuje i chętnie bym coś takiego jak najszybciej zobaczył.

Jedyny minus to brak większej ilości trofeum, ale niestety wszystkiego mieć nie można;)

0

@jeyx77x Wszystko co napisałeś brzmi bardzo fajnie. Zamieniłbym tylko Superligę na Ligę Mistrzów, tylko reformę UEFA zamieniłbym na obecną ligę mistrzów z większą liczbą awansów do LM, Ligi Europy i Ligi Konfederacji :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?