La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1103 Culés

konto usunięte

7

Wczoraj oglądając Monaco naszła mnie pewna refleksja. Przy ogłoszeniu zakontraktowania Nico Kovaca, dookoła było słuchać głosy krytyki w stronę zarządu klubu z księstwa i do argumentów przeciw niemu były wykorzystywane takie argumenty jak słabe wyniki w Bayernie, pragmatyczny styl gry i złe podejście do młodzieży, która w Bayernie miała robiła za tło. Jak ta drużyna wygląda po półrocznym okresie?
- Mające podchodzić do przeciwnika ostrożnie Monaco, obecnie zajmuje czwartą pozycję w lidze i jest trzecim najlepszym zespołem pod względem strzelonych bramek. Ich gra obronna za to nie zachwyca i są obecnie siłą numer 8-10.
- Fundamentem czteroosobowej pomocy są Diop (2000), Fofana (1999) i Tchouameni (2000), którzy grają praktycznie wszystko. W zimę doszło do transferu największej gwiazdy Jupiler Pro League, Krepina Diatty (1999), który ma odgrywać ważną rolę w zespole Chorwata i umożliwiać mu lepsze zastosowanie taktyki 343/3412. Podobnie sprawa wygląda w linii defensywnej, gdzie parę stoperów tworzą Badiashile (2001) i Disasi (1998), natomiast po lewej stronie obrony Kovac żongluje dwoma zawodnikami z rocznika 1997.
- Mówiło się też, że za Kovaca, młodzież jest tłamszona i nie rozwija się. Już nawet nie będę zgłębiał was w jego historię i opisywał choćby jego wpływ na Daviesa. W aktualnym Monaco trzeba bić mu brawa na stojąco za eksplozję talentu Diopa, który z chodzącej tragedii, stał się u niego zawodnikiem wybieranym do grona najlepszej jedenastki pierwszej rundy. Wskoczenie na wyższy poziom Henrique, Tchouameniego i Disasiego również zasługuje na wyróżnienie.
Chorwat robi kawał dobrej roboty. Nie dość, że spełnił oczekiwania i zapewnił pewną stabilność na boisku, to jeszcze pozytywnie zaskoczył wszystkich, bo jego Monaco jest bardziej Monacowe, aniżeli przez kilka ostatnich lat było u innych trenerów.

2

@Khajio Monaco to w ogóle instytucja bardzo ciekawa.
Świetne, bogate miejsce do pracy. Mają parę talentów i mam nadzieję, że wpłyną trochę na rozwój ten pozornie dobrej ligi.

konto usunięte

3

@Khajio Jestem sympatykiem zespołu z Księstwa. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się aż takiego progresu i rozwoju zarówno całej drużyny, jak i poszczególnych graczy.

Sporo do poprawy w obronie, dużo niewymuszonych błędów, ale zdaję sobie sprawę, że jest to związane właśnie z młodymi zawodnikami, którym czasami brakuje takiego doświadczenia. Myślę, że z czasem będzie lepiej.

W ataku natomiast widzę polot, finezję, werwę, taką chęć zdobywania kolejnych bramek. Volland to strzał w dziesiątkę - 11 goli i 6 asyst w 20 meczach w samej lidze. Nawet statystyki ma lepsze na ten moment od Ben Yeddera, ale obaj są kluczowi w ataku Monaco.

Tych piłkarzy, co powinienem pochwalić już wymieniłeś. Trochę szkoda, że Onyekuru nie został w kadrze. Liczyłem, że Kovac będzie na niego stawiał, jednak został wypożyczony do Galatasaray (świetny powrót do Turcji - ostatnio wszedł w drugiej połowie i strzelił dwa gole dla swojej ekipy - jak się później okazało, były one zwycięskie).

Co do samego Kovaca, to cóż. Widać, że czasami jeszcze niektórzy - umówmy się, lepsi trenerzy z ligi umieją go pokonać, jak np, Garcia czy Galtier. Jednak Chorwat ciągle się rozwija pod każdym względem. Umiejętnie wyciąga wnioski z każdego meczu. Wydaję mi się, że Bayern to na ten moment trochę za wysokie progi, zbyt duża presja dla tego trenera. W Monaco mu się aż tak nie patrzą na ręce - i aż tyle osób tego nie robi. Mniejszy klub, mniejsze oczekiwania, mniejsza presja. Byłem trochę wkurzony, jak tak szybko skreślili Moreno i postawili na Kovaca, ale teraz w sumie muszę uderzyć się w pierś, że był to przyszłościowy ruch.

Co do moich oczekiwań. Oczywiście... Chciałbym bardzo powrotu do Ligi Mistrzów jak najszybciej. Dobrze by było wywalczyć to już w tym sezonie, ale to nie jest moim zdaniem priorytet. Priorytetem jest po prostu powrót do Europy i powolne odbudowywanie marki. Nawet z Ligi Europy będę zadowolony, ale przyznam szczerze, że kolejnego sezonu bez europejskich pucharów mogę nie wytrzymać... Serce pękało, jak widziałem momentami Monaco w strefie spadkowej jeszcze nie tak dawno. Teraz ten zespół jest bardzo pewny siebie i wie, co chce grać. Na dodatek ich mecze są naprawdę przyjemne do oglądania, bo jest taka młodzieńcza finezja w tym wszystkim, taka pociecha z grania.

konto usunięte

2

@Yosemite Volland świetnie zaadaptował się w Monaco, ale czasami przez te ustawienie z dwoma napastnikami, brakuje mi częstszej gry poprzez skrzydła. Wczorajszy mecz nie był jakiś niesamowity z ich strony, ale fajnie pokazał się Diatta, mimo że miał sporo niecelnych zagrań i był dość nerwowy. Mając dwójkę klasycznych napastników, to gracz z taką szybkością, dryblingiem i ciągle starający przeć do przodu, jest na wagę złota, zwłaszcza na wahadle. Kto wie, może stanie się on kimś pokroju Angelinio i tak jak on, przypadkowo okaże się brakującym ogniwem.
Ta nerwowość? Zawsze uważam, że nerwowość jest spowodowana złym ustawieniem zespołu. Czasami brakuje opcji do rozegrania przez złe wychodzenie do piłek i wtedy zaczyna się nerwowa gra, z czym młodzi sobie nie zawsze radzą. Tutaj na pewno Niko ma nad czym popracować.

Najbardziej jestem ciekaw, czy Kovac będzie w stanie zrobić coś z chodzącymi przykładami złego zarządzania po sukcesie w Lidze Mistrzów. Pewnie był jakiś powód za sprowadzeniem Geubbelsa i Pellegriego, ale cały czas nie mogę uwierzyć w wydaną kwotę na nich i co po tylu latach pokazali.

Myślę, że dla Monaco w takiej formie, zdobycie tylko Ligi Europejskiej byłoby jednak małą porażką. PSG nie jest w najlepszej dyspozycji, a Lille na pozycji lidera wcale nie ma bardziej przekonującej kadry. David ciągle nie spełnia zakładanych oczekiwań, natomiast Ikonę wygląda fatalnie i muszą ratować się Andrem. Nie ma co się rozpędzać o mistrzostwie, ale wicemistrzostwo? Myślę, że jest to jak najbardziej realne. W Bayernie Kovac się spalił, ale mało się mówi o pewnych wydarzeniach z tego klubu. Zabrzmi do absurdalnie (choć Fark i Kicker są dobrymi źródłami), Kovac pierwszego dnia w Monachium przedstawił swój plan na drużynę, ale dzień później został wezwany przez władze i te zabroniły mu zmiany systemu na 3412. W lato ponownie nie miał całkowitej władzy nad zespołem i zarząd odmówił mu sprowadzenia Rebicia, Vogta, Perisicia, Kosticia i Thorgana Hazarda. Nie miał tam łatwo.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?