La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1103 Culés

3

Drodzy Ramblowicze, mam do was pytanie. Czy czytacie książki?
No i ewentualnie, jak się ustosunkujecie do proponowanych przeze mnie poniżej powodów takiego stanu rzeczy.

Według wszelkich danych na ten temat, polskie społeczeństwo wypada bardzo blado pod tym względem (czytelnictwo).
Podaję specjalnie linki z dwóch zwalczających się ideologicznie telewizji i samej Biblioteki Narodowej.

https://www.tvp.info/41899541/ile-ksiazek-rocznie-czytaja-polacy-niepokojace-dane-biblioteki-narodowej

https://tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polacy-i-czytanie-ksiazek-raport-o-czytelnictwie-w-2018-roku,921439.html

https://www.bn.org.pl/tag-czytelnictwo

Czy powodem może być:
1- wrodzony wstręt do drukowanego
2- PRL i okres czasu kiedy wszystkie książki przechodziły przez sita cenzury
3- brak promocji czytelnictwa
4- zły zestaw lektur szkolnych
5- przemiana technologiczna
6- niezaznajomienie z książką na wstępnym etapie życia

konto usunięte

1

@Stoiczkow Ja czytam 2-3 książki na tydzien zależy też od ilości stron.Lektury były nudne i leciałem na streszczeniach a język w jakim były pisane też nie pomagał.Ja tam mimo wszystko wole fizyczne książki fajnie się na regale prezentują.A odnośnie tego co czytam to uwielbiam książki Tolkiena Riordana Dana Browna mam też sporo kryminałów i różne przygodowe.
Swego czasu też nie przepadałem za książkami dopóki nie dostałem pierwszej książki Tolkiena Hobbit potem był efekt kuli śnieżnej.

3

@Stoiczkow Ja czytam książki. Co jest powodem nieczytania? Mam wrażenie, że każdy polak ma rację. A ksiązki przedstawiają inną perspektywę. Dodatkowo lektury są strasznie nudne i odstraszają od czytania.

konto usunięte

1

@koksik2700 Może nie tyle nudne co strasznie cięzkie do czytania bo w większości są pisane archaicznym językiem co może odstraszyć ;p

3

@Stoiczkow przemiana technologiczna odgrywa dużą rolę tzn łatwy dostęp do świata ruszających sie obrazków.

konto usunięte

2

@Stoiczkow Przykre dane. :( Książki dają wiele możliwości. Szkoda, że według danych tak mało osób po nie sięga.

konto usunięte

1

@Student97r Rozwijają wyobraźnie ile ja to razy sobie wyobrażałem jak konkretna scena z książki by wyglądał w rzeczywistości coś cudownego:D

1

@Hushovt Gratuluję szczerze. Ja osobiście czytam bardzo wolno. Zdarza się, że aby ukończyć dana lekturę, muszę do niej wracać 2-3 razy. A w roku sam czytam maksymalnie paręnaście pozycji.

1

@Hushovt U mnie w klasie np. podstawowej jak pamiętam. Z znajomymi wymienialiśmy się np. wtedy doświadczeniami jeśli chodzi o Harrego Pottera czy Eragona. I mówiliśmy o tych ksiązkach z fascynacją. Fajnie, że lektury przedstawiają może historię i jakąś głębszą treść, ale każdy ma to gdzieś i tak na serio, to nic nie daje. System musi się zmienić. Lepiej zachęcić do czytania ciekawych rzeczy z perspektywy nastolatka itp. i szukania w nich przesłania, niż czytania ciężkich rzeczy i z marszu odstawiania ich.

konto usunięte

1

@Hushovt Dlatego, jeśli ktoś ma dylemat czy najpierw film, czy książka, to radziłbym zawsze wybierać książkę jako pierwszą. :)

konto usunięte

0

@Stoiczkow Zima jest fajnym okresem do czytania leżysz pod kocykiem bierzesz cos ciepłego do picia i czytasz lub jak nie masz ochoty to oglądasz np ekranizacje danej ksiązki polecam.
Zastanawiam się jak by to było gdyby lektury jak Krzyżacy napisać we współczesnym języku może by to trochę zachęciło ludzi do ich przeczytania.

konto usunięte

0

@student97r Z reguły tak się powinno robic ale czasami to własnie film potrafi zachęcic do przeczytania książki.Może ktoś powie,że to głupie ale np w przypadku Gwiezdnego Pyłu wole jednak film od książki nie wiem z czego to wynika ale po prostu książka była okej ale nie dała mi tyle satysfakcji co obejrzany film który notabene jest arcydziełem :P

1

@Hushovt Ja przeczytałem Wiedźmina np. Po ograniu gry. :) i jestem fanem bardziej ksiązek jak samej gry, a i ogólnie to moje ukochane uniwersum. Gra w niczym mi nie przeszkodziła w wyorażeniu sobie swiata w inny sposób. A warto dodać, że jestem fanem fantasy i gier. A Wiedzmin III, to mój top. :D

1

@Hushovt Akurat Krzyżaków przeczytałem tom pierwszy jako gówniak. Tom drugi zacząłem i nigdy za młodych czasów nie skończyłem. Podobnie było z Heńkiem przy Ogniem i Mieczem.

1

@Hushovt Lubisz może stare, mroczne fantasy? Konkretnie np. "Czarna Kompania"?

konto usunięte

0

@Stoiczkow Ja tego nie ruszyłem w ogóle po prostu odstraszył mnie język w jakim zostało to napisane i częsci tego co przeczytałem nie rozumiałem i po prostu kupiłem streszczenie.

konto usunięte

1

@Stoiczkow Słyszałem i prawdopodobnie prędzej czy później zabiore się za to ale w tej chwili do kupienia mam Heros of Olympus Riordana i Inferno Dana Browna a jeszcze chce pakiet filmowy tolkiena ogarnąć.

1

@student97r Dokładnie tak. Obcowanie z książką pobudza mózg do wyobrażania sobie pewnych sytuacji, scenerii, a nawet charakterologicznego opisu postaci. W skrócie. Czytanie rozwija.

0

@Hushovt Akurat "Czarną Kompanię" mogę polecić. Jednak poleca ją raczej młodsza wersja mnie. Przeczytałem dosłownie wszystkie tomy, a było ich sporo! Ewidentnie czuć, że twórcy fantasy, czy też dark fantasy po wydaniu pierwszych tomów "Czarnej Kompanii" korzystali z niej garściami.

konto usunięte

2

@Stoiczkow Ja staram się czytać codziennie. Raz poczytam więcej, raz mniej. Zależy od dostępnego czasu.

Co do lektur, to uważam, że są zupełnie źle dobrane. Nastolatka wiele tych rzeczy nie zainteresuje. Przeważnie pisane są trudnym językiem i nie trafiają do uczniów. I to może zniechęcać do czytania na późniejszym etapie życia.
Dużo ludzi nie ma też po prostu czasu na książki.
Dużo ludzi nie stać na kupno (choć to akurat raczej wymówka, bo istnieją biblioteki)


W sumie to trudno mi powiedzieć, dlaczego aż tak wielki odsetek ludzi nie czyta książek. Wiem natomiast, że jest to widoczne. Choćby tu na LR.

1

@Odesseiron To super! Ja się cieszę zawsze kiedy ludzie czytają. Bo to oznacza, że się rozwijają. ;O rymuje się

konto usunięte

0

@Stoiczkow Swoja drogą ile kompletny zestaw książek o Geralcie kosztuje?

konto usunięte

1

0

@Colon W sumie odpowiadam Tobie najpóźniej, a Twoja odpowiedź do mnie bardzo trafia. Tylko jest niekompletna. Np. Czesi też są wystawieni na "przemianę technologiczną", a jednak o wiele większa część społeczeństwa nie ma wrodzonego wstrętu do drukowanego.

0

@Hushovt UUU ale zadałeś mi pytanie. Najbardziej szczera odpowiedź to - nie mam pojęcia. Bo kiedy kupiłem, a raczej moi rodzice kupili, pierwsze dzieła Sapkowskiego, to nawet pierwsza gra Wiedźmina nie była nawet w planach.

konto usunięte

0

@Stoiczkow Kolega juz dał fajny link jak będe miał kiedyś czas i szmal to kupie ten zestaw :D

0

@Hushovt Uniwersum Sapkowskiego jest niewątpliwie tego warte. życzę miłej lektury!

0

@Stoiczkow Czytam dość regularnie jednak nie zbyt długo. Tak mniej więcej 4 do 5 godzin w tygodniu. Książki czytam tylko jak je mam fizycznie. Na urządzeniach czytam jedynie komiksy. Sądzę że lektury mają spory wpływ na zniechęcenie do czytania. Sam zacząłem czytać dopiero jak skończyłem szkołę. No i jednak częściej ludzie wolą posiedzieć na choćby fejsie niż czytać książki.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?