- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1570 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
4
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
52 odpowiedzi
doc
5
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
CLS63AMG
15
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
29 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1570 Culés
3
Słowo o El Clasico, czyli jak dobrze wykorzystać słabości rywala.
Istotnym zagrożeniem dla Barcelony były skrzydła Realu Madryt, na co na pierwszy rzut oka znaleziono rozwiązanie. Gavi z głębi pola częstokrotnie atakował środkowych obrońców Realu bądź walczył z pomocnikami Królewskich, podczas gdy Dest oraz Depay cofnęli się do boków. Razem z Albą (Depay) lub Minguezą (Dest) teoretycznie postawili twarde, podwójne zasieki. Ponadto jeszcze głębsze cofnięcie się Amerykanina umożliwiało płynne przejścia z formacji z dwoma środkowymi obrońcami na ustawienie z trójką. Na papierze wygląda stabilnie.
https://tactical-board.com/animation/76df54ac78624f_bfuk
Tutaj jednak pojawia się geniusz Carlo, który z zimną krwią wykorzystał dwa główne mankamenty naszego zespołu: 1) nie w pełni wyćwiczone manewry pozycyjne naszych bocznych obrońców na prawej stronie 2) Mingueza szybkościowo wypadał blado przy Vinim. Ale po kolei.
Kluczowe było wycofanie Toniego Kroosa, ten momentami grał wręcz jak boczny obrońca, ale to pozwoliło mu uzyskać świetną swobodę ruchów i opcji. Przede wszystkim Real uzyskał w ten sposób przewagę zarówno na swojej lewej stronie (Mendy, Vini, Kroos vs. Mingueza oraz Dest), jak i mógł spokojniej wyprowadzić piłkę z bloku defensywnego, ponieważ obrońcy mogli łatwo uciec spod pressingu zakładanego przez Ansu i Gaviego. Zaznaczyłem te dwie strefy przewagi Realu.
Zauważmy przy tym, że tak naprawdę jedynym mogącym podejść do Kroosa jest Dest, ponieważ Busi i de Jong muszą zostać przy Modriciu oraz Casemiro. Ale ten ruch Amerykanina zostawia przecież ogromną lukę, którą jeszcze lepiej może wykorzystać Vini ściągający Minguezę do głębi pola. Mendy ma wtedy autostradę do katalońskiego pola karnego.
https://tactical-board.com/animation/65cfb4a65df854_bfuk
Oczywiście w międzyczasie możecie zauważyć, że Dest miał tragiczną sytuację. Gdyby zostawił Toniego Kroosa, to ten miał mnóstwo możliwości rozegrania akcji, Real wychodził spod pressingu, mogąc spokojnie rozegrać akcję. Ponadto kurczowe trzymanie się Mendy’ego zostawiało Mingueze sam na sam z Viniciusem, co Brazylijczyk skwapliwie wykorzystywał. Długa piłka do młodego talentu ze stajni Królewskich była dość częstym zagraniem podczas tego El Clasico. Zresztą widać to w statystykach ( http://prntscr.com/1xywmco - zobaczcie jak mało zaangażowano w atakach środek, jednocześnie jaką ogromną przewagę miała lewa strona) i tak również straciliśmy pierwszego gola. Wystarczy spojrzeć, jak ogromne problemy miał nasz hiszpański obrońca, żeby dogonić rywala. Owszem, Depay zawalił, ale w tej sytuacji po raz kolei też brutalnie wykorzystano gorsze warunki szybkościowe Minguezy: https://streamable.com/b10ugw .
Słowem zakończenia, tak wygląda doskonałe przygotowanie taktyczne Carlo Ancelottiego. Znał on nasze słabe punkty i umiał na nie zagrać. Przyszły trener Barcelony musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie w stanie umiał takie szczegóły jakoś zminimalizować. W końcu wyłuszczona tutaj sytuacja nie jest jedynym mankamentem naszego składu.
0
@sebasek99 Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to struktura. Nie jesteśmy w stanie wrócić z akcją, a raczej nie byliśmy w tym meczu w ciągu pierwszych 2 podań. Zamiast kasować drugie piłki, to przez złą strukturę Real je kasował i atakował. Do czego z tą strukturą nawiązuje. Piłkarze byli źle rozstawiani, nie było tworzenia przewagi z tyłu i w środku, tylko w linii obrony rywala, co było bezsensowne. Real przy każdym odbiorze miał 2 sekundy na wyprowadzenie akcji. Do tego ta przewaga Realu po stronie Mendy'ego. Można było przestawić lekko zespół do prawej i umożliwić im tylko i wyłącznie przerzuty, ale tego nie wykonano.
0
@sebasek99 Ale trzeba tez przyznać, ze taktyka na ten mecz Barcelony tez była jakoś przygotowane. Zmasowane ataki lewa strona, na słabiutkiego Łukasza Wrzutqueza niosły za sobą sporo zagrożenia i tak naprawdę tylko tam atakowano
0
@JohnA Jak przygotowana? Przecież u nas nikt nie robił zagrań na obieg (overlap), nie wbiegał między stopera, a bocznego (underlap), nie było wchodzącego De Jonga, w polu karnym nasi stali przeważnie, nie było ruchu, a do tego nikt nie wbiegał na 16 metr. E. Tak, były ataki na Lucasa, ale na tym plan się skończył.
0
@Rewolucja123 @JohnA W drugiej połowie wszedł Cou, co dało nam też przewagę w linii środkowej, stworzył się diament, dlatego też te statystyki ze strony Realu wyglądały, tak jak na screenie, jaki dałem ze WhoScored.
Warto też przy tej okazji wskazać na naszą bramkę, bo autostrada dla Desta wzięła się właśnie z naszego skupienia graczy Realu w centrum. Stąd ja bym nie przesadzał, że ta taktyka czy tam struktura rzeczywiście była taka zła, no i nie można odmówić Koemanowi, iż wtedy nie reagował na wydarzenia boiskowe, ponieważ Brazylijczyk wszedł za cieniującego w defensywie oraz ofensywie Minguezy.
0
@sebasek99 struktura była dobre pod względem budowy ataków, ale pod względem zabezpieczenia się, odpowiedniej asekuracji już było na opak.