La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1481 Culés

4

Retro-nostalgiczna dysputa. Jesteśmy już prawie na mecie. Pozostały dwie reprezentacje. Zostawiłem je na sam koniec, bo są najbliższe mojemu sercu.

Reprezentacja Polski.

Jacek Krzynówek, Bracia Żewłakow, Jacek Bąk, Tomasz Wałdoch, Maciej Żurawski, Piotr Świerczewski, Roman Kosecki, Tomasz Kłos, Mariusz Lewandowski, Dariusz Dudka, Artur Boruc*, Tomasz Hajto, Marcin Wasilewski*, Jacek Zieliński, Jerzy Dudek, Kamil Kosowski, Krzysztof Warzycha, Marek Koźmiński, Rafał Murawski, Ebi Smolarek, Józef Młynarczyk, Tomasz Iwan, Radosław Kałużny, Andrzej Juskowiak, Sebastian Mila, Grzegorz Rasiak, Tomasz Rząsa, Marek Saganowski, Marcin Baszczyński, Ludovic Obraniak, Stefan Majewski, Adam Matysek, Paweł Kryszałowicz, Mirosław Szymkowiak, Radosław Sobolewski, Ireneusz Jeleń*, Arkadiusz Głowacki, Mariusz Jop, Roger Guerreiro, Emmanuel Olisadebe, Tomasz Frankowski, Bartosz Karwan, Mariusz Kukiełka, Bartosz Bosacki, Andrzej Niedzielan, Artur Wichniarek, Tomasz Kuszczak, Wojciech Kowalewski, Marek Citko, Radosław Gilewicz, Tomasz Kiełbowicz, Radosław Majdan, Paweł Brożek, Łukasz Surma, Piotr Reiss, Grzegorz Lato, Kazimierz Deyna, Władysław Żmuda, Antoni Szymanowski, Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Dariusz Dziekanowski, Jan Tomaszewski, Robert Gadocha, Henryk Kasperczak, Włodzimierz Smolarek, Paweł Janas, Jerzy Gorgoń, Andrzej Szarmach, Andrzej Buncol, Dariusz Wdowczyk, Wojciech Kowalczyk, Mirosław Trzeciak, Cezary Kucharski.


Tutaj wyjątkowo nagiąłem reguły. Jest tutaj spora grupa zawodników, która w samej reprezentacji nie pograła zbyt dużo i bardziej może być kojarzona np: z Ekstraklasy (Paweł Brożek, Piotr Reiss, Łukasz Surma) czy z innych boiskowych, czy mniej boiskowych epizodów, ale są to tak znane nazwiska, że musiałem ich tutaj umieścić. Tak samo, jak widać są też piłkarze, którzy kopali w piłkę, jak mnie nie było jeszcze na świecie, więc nostalgii tutaj żadnej. Żałuję, że nie mogłem widzieć, gdy Polska była trzecią reprezentacją świata. Przez całe swoje życie czekałem, aż Polska reprezentacja wstanie z kolan, że każdy mecz z jakimkolwiek rywalem nie będzie drżeniem o wynik. Myślałem, że ten moment nadejdzie na EURO2012 - jak bardzo się pomyliłem.

Jednak EURO2016 zrekompensowało wszystko. Tam naprawdę była szansa na zostanie Mistrzem Europy. MŚ w Rosji były jednak kubłem zimnej wody. Przed oczami pojawiła się znowu ta reprezentacja, która towarzyszyła nam wszystkim przez poprzednie lata(z wyłączeniem EURO2016). Ponownie była to reprezentacja toporna, apatyczna, bez pomysłu na grę, za wolna i bez tego przysłowiowego żaru.

@Hiacynk @JimMorrisonFCB @kerouac @Kajtek77 @emeu @Geble @Colon
@NeroTFP @Arkon

3

@Danny Gaucho Krzynówek jak kopytnął ze swojej lewej nóżki to nie było czego zbierać.

2

@Danny Gaucho Powstanmy do hymnu.

konto usunięte

3

@Danny Gaucho Najpiękniejsza reprezentacja pod słońcem. Euro 2016 to byla poezja w naszym wykonaniu. Brzęczkowi nie ufam, ale trzeba dać mu szansę.

Co do piłkarzy, to odnoszę wrażenie, że spora część zawodników nie wykorzystała swojego potencjału tak jak powinna. Jeleń się trochę zasiedział w Auxerre, a pamiętam, że po fajnym sezonie we Francji 14 goli w 26 meczach miał propozycje z Bundesligi. W kadrze też nie za bardzo zaistniał. Ogólnie Ci piłkarze, to mieli taki problem, że nigdy nie byli pewnymi zawodnikami. To znaczy, trenerzy reprezentacji Polski starali się znaleźć złoty środek i złoty skład, dlatego raz był Jeleń powoływany, raz nie i tak z większością piłkarzy. Dopiero późniejsza generacja zawodników z mocniejszych lig, Piszczek Glik, Krycha, Zielu, Lewy, dali pewność każdemu trenerowi, że to oni są podstawowymi graczami.

Mam wrażenie, że ćwierćfinał Euro, to na ten moment nasz, zawyżony sufit. Oprócz Lewego, to już nikt tej formy nie trzyma, a zastępczej generacji nie widać.

konto usunięte

5

@Danny Gaucho Dla mnie na pewno Artur Boruc - jako człowiek, który rozgrywał fenomenalne turnieje i jako jedyny ratował nas przed kompromitacją. Szkoda, że grał ze słabymi zawodnikami. Jak na ironię, gdy reprezentacja osiągnęła sukces na EURO2016, to Boruc wtedy siedział na ławce. Brutalny jest futbol, chociaż uważam, że Nawałka mógł go wpuścić na rzuty karne z Portugalia. Doświadczenie Artura mogłoby zaprocentować.

Krzynówek - ta jego lewa noga stała się symbolem i postrachem rywali.

Deyna - za niesamowitą inteligencję boiskową.

I wreszcie moja czołówka. Piłkarz o którym przekopałem cały internet i rozmawiałem z Andrzejem Gowarzewskim - Ernest Wilimowski. Tragiczna, ale dla mnie najlepsza postać tej reprezentacji. Piłkarz, który w swoich czasach robił naprawdę magię i sprawiał, że mając go w drużynie, zyskiwałeś wiele. Cztery gole przeciwko Brazylii na MŚ w 1938. Hattrick przeciwko reprezentacji Węgier, która była ówczesnym wicemistrzem świata. A Wilimowski miał wtedy dopiero 23 lata i wydawało się, że dopiero zaczyna się rozkręcać. Zresztą, ogromne umiejętności pokazał również w Niemczech.

Kto wie.... Czy gdyby nie wojna, a w 1942 roku zostałyby rozegrane MŚ, to może to Polska zdobyłaby medal, a Wilimowski stałby się gwiazdą światowego formatu, skoro na boisku robił prawdziwe cuda. Zachwycał się nim Cieślik, zachwycał się nim Kazimierz Górski, który twierdził, że takie piłkarza to on przez całe życie nie widział.

konto usunięte

1

@Danny Gaucho Dziwnie mi się patrzyło na Rogera w kadrze.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?