- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1268 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
51 odpowiedzi
gumaz
1
Jak macie do wyboru to zimno czy komary ?
20 odpowiedzi
Marcelinho99
3
Nico Paz nie chce przechodzić do Realu, bo myśli mądrze i wie, że w tym kolesiostwie skończy... » Czytaj dalej
19 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1268 Culés
6
2 czerwca 1947 r. komuniści uchwalili ustawę o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym.
Był to początek tzw. „bitwy o handel”, która była kolejnym etapem sowietyzacji Polski według wzorów moskiewskich.
Po pokonaniu podziemia niepodległościowego i legalnej opozycji w postaci PSL, komuniści rozpoczynali likwidację wolnego rynku w Polsce.
Podstawą tych działań była decyzja podjęta na plenum KC PPR w kwietniu 1947 r. Minister przemysłu i handlu Hilary Minc wygłosił wówczas przemówienie, w którym padły m.in. takie słowa: "Zagadnienie stoi tak: albo aparat państwowy demokracji ludowej i rosnąca siła ekonomiczna państwa potrafią sobie podporządkować rynek i wtedy nasz przemysł będzie się stopniowo stawał całkowicie i konsekwentnie socjalistycznym, albo też rynek nie będzie opanowany i żywioł rynku kapitalistycznego stanie się dominujący".
Następstwem takich pomysłów było uchwalenie 2 czerwca 1947 r. ustawy o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym. Odtąd każdy prywatny przedsiębiorca narażał się na karę więzienia lub wysokiej grzywny, jeśli tylko komunistyczne władze uznały ceny i obroty prywatnych przedsiębiorstw za "zbyt wysokie". Zaangażowano do walki m.in. Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Efektem działania ustawy było praktyczne wyeliminowanie sektora prywatnego z gospodarki (ostało się jedynie rolnictwo), co zaowocowało chronicznym brakiem towarów, kolejkami i zdecydowanym pogorszeniem usług.
Red is Bad.
1
@Majkel34 historia kołem się toczy.