- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1292 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
51 odpowiedzi
gumaz
1
Jak macie do wyboru to zimno czy komary ?
20 odpowiedzi
Marcelinho99
3
Nico Paz nie chce przechodzić do Realu, bo myśli mądrze i wie, że w tym kolesiostwie skończy... » Czytaj dalej
19 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1292 Culés
3
236 lat temu, 23 maja 1786 roku, na Madagaskarze w walce z Francuzami poległ Murycy Beniowski - podróżnik, żołnierz, awanturnik, pamiętnikarz, król Madagaskaru i Polak "z wyboru".
Pochodził prawdopodobnie z Węgier i nazywał się Benyovszky Móric lub Maurice Auguste de Benyowsky. Urodził się ok. 1746 r. Przybył do Polski, wziął udział w konfederacji barskiej i został wzięty do niewoli przez Rosjan, a następnie zesłano go na Kamczatkę. Zdołał uciec z miejsca zesłania i z innymi zesłańcami na porwanym statku, po wielu przygodach (mieli ponoć odwiedzić Japonię, Tajwan i Makau) dotarł do Europy. We Francji wstąpił do służby wojskowej i przekonał Francuzów do opanowania Madagaskaru, który odwiedził podczas swej ucieczki. W lutym 1774 r. Beniowski wraz z grupą innych poszukiwaczy przygód dotarł na Madagaskar. Udało mu się szybko opanować wyspę, gdyż, jak pisał Arkady Fiedler, "[...]Pomimo różnych trudności Beniowski miał na Madagaskarze powodzenie, jego stosunek do Malgaszów był bardzo humanitarny. Traktując tubylców jako równe sobie istoty, okazywał im, że ma ich dobro na względzie i tym należy sobie tłumaczyć jego szybkie z nimi porozumienie”.
W 1776 r. został obwołany przez tubylców królem. Następne 10 lat to jego skomplikowane rozgrywki dyplomatyczne z Francją, Ameryką i Anglią. W międzyczasie opuszczał wyspę. Ostatni raz na nią przybył w 1785 r. na czele swej prywatnej kompanii handlowej. Rok później zginął w potyczce z ekspedycją francuską. Pozostawił po sobie "Pamiętniki", które były wówczas jedną z najbardziej popularnych lektur na świecie, pisał o nich nawet słynny podróżnik James Cook. W polskiej literaturze postać Beniowskiego przywołał Juliusz Słowacki oraz Wacław Sieroszewski. Jest upamiętniony w stolicy Madagaskaru - jedna ulic Antananarywy nosi jego imię.
Red is Bad.