La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 918 Culés

6

Dzisiaj 200. rocznica śmierci cesarza Napoleona Bonaparte !
Zmarł na Wyspie Świętej Heleny osamotniony. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej była jego choroba żołądka. Zrewolucjonizował on całą Europę i zmienił bieg historii o 180 stopni. Pomimo jego wielu ciemnych stron był wielkim wodzem, który poprowadził swój naród do zwycięstwa i w tak krótkim czasie podbił większość Europy.
Adam Mickiewicz na wykładzie w Paryżu powiedział: "Geniusz Napoleona to gwiazda, w którą wpatrują się wszystkie duchy (…) Ów geniusz skupia wszelką świętość – jest świętym ery całej (…) Nikt nie był bardziej człowiekiem cudu i człowiekiem globu – człowiekiem najzupełniejszym (…) Od czasów Jezusa nikt nie zrealizował na Ziemi więcej niż on."

Co sądzicie o tej postaci ? ;)

Według mnie dokonał rewolucji jeśli chodzi o prowadzenie działań wojennych w XIX wieku, natomiast z perspektywy Polaka nie pojmuję, że część osób uważa Napoleona za jakiegoś zbawiciela dla naszego kraju. Jego celem było zachęcić Polaków, by razem z nim poszli w stronę Moskwy (obiecując utworzenie państwa polskiego) i w zasadzie to tyle. :) Nie jest to postać, którą można wystawiać na piedestał jeśli chodzi o historię naszego kraju (wtedy nieistniejącego).

Zapraszam do dyskusji, plus kilka oznaczeń: @Bykunn @Stoiczkow @JimMorrisonFCB @sebasek99 @Comentateiro @Kgorecki2500

1

@Ojciec5tkidzieci *cesarza Francuzów.
Dla nas spoko opcja, dla reszty Europy nie. Korsykański dorobkiewicz, wprowadził kilka rewolucyjnych pomysłów, które pomogły Europie się ujednolicić. A także jeden z pierwszych zwiastunów upadku arystokratycznego świata.

1

@Ojciec5tkidzieci z tego co pamiętam to w szkole uwielbiałem ten temat a sama postać Napoleona była dla mnie przepotezna.
Wielki człowiek, małego wzrostu.

0

@jeyx77x Ja najbardziej lubiłem tematykę XVIII wieku, z naciskiem na Rzeczpospolitą i prowadzone przez nią wojny z Turcją (i Chanatem Krymskim), Kozakami, Szwedami, Moskwą. :)
Okres Napoleona aż tak mnie nigdy nie jarał. :D

4

@jeyx77x Jego mały wzrost to albo brytyjska propaganda, albo kwestia pomylenia jednostek miary, albo jedno i drugie ;) W rzeczywistości był prawdopodobnie wyższy niż średnia wzrostu Francuzów w jego czasach.

I tak się właśnie kręci nauczanie w Polskich szkołach. Do świadectwa maturalnego powinni dodawać erratę ;)

2

@Ojciec5tkidzieci Dla Polaków na pewno jest to postać pozytywna. Jakby nie patrzeć dał nam nadzieję na przywrócenie państwowości . Oczywiście nie robił tego z dobroci serca, tylko żeby zachęcić Polaków do walki u jego boku, ale lepsze państwo, nawet zależne od Francuzów niż brak tego państwa. Był też niewątpliwie wielkim wodzem, którego zgubiła nadmierna ambicja ( atak na Rosję zimą, albo miał słabych doradców, bo słyszałem też wersję, że nie spodziewali się że w Rosji będzie tak zimno. Taktyka spalonej ziemi też robiła swoje).Jednak należy mu oddać, że nawet po mimo zesłania udało mu się wrócić i objąć ponowną kontrolę nad armią . Uważam że jest to ważna postać dla Polaków, ale raczej jest też wiele ważniejszych osób w naszej historii.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?