0

@betonito Umtiti skończył się kontrakt w czerwcu, a Semedo ostatnio do Fenerbahce dołączył

1

@Kapitan hawk No co Ty nigdy grobu nie kopałeś?!

1

@Rhaan Mówię o tym, co mogli mieć w głowie. Rzeziom była cała wojna włącznie z powstaniem. Zrobili rachunek za i przeciw, przeciw było na pewno więcej tylko powiedz mi kiedy Polacy podchodzili racjonalnie do walki o ojczyzne? Byli dowódcy którzy nie chcieli brać w tym udziału, byli tacy którzy chcieli brać udział. Ludzi nikt nie zmusił do walki. Nie wiesz w jakich nastrojach byli ludzie ani ja o tym nie wiem i mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli się o tym przekonać. Wiem natomiast jedno - pradziadkowie i prababcie mówili mi jedno, jeśli będą mieli iść walczyć za Polskę, pójdą kiedy będzie trzeba. Myślisz, że nie pytałem o to jak wygląda to dla nich z perspektywy lat? Oczywiście, że pytałem bo tak jak napisałem wyżej mam ten komfort że przez prawie 30 lat mojego życia wciąż mam żyjących pradziadków. Ich zdanie jest jasne - za to co robili z nami okupanci lepiej było iść umrzeć w walce niż godzić się na to co się działo po Kampanii Wrześniowej. Mordowali ich bliskich, wywozili całe rodziny i traktowali jak bydło. Twoja chłodna kalkulkacja ma niewiele wspólnego z tym, co wtedy Ci ludzie przeżywali. Czysto matematycznie nie miało to sensu, ale wciąż to nie Ty jesteś na miejscu ludzi którzy się zastanawiali każdego dnia czy zobaczą kolejny. Ja swoje zdanie opieram o tym co wiem od moich bliskich. Twoja opinia jest kalkulacją, moja opinia jest tym co mówiły i dalej mówią Polskie serca, które widziały tamte lata.

Nastroje były takie, że powstanie i tak by wybuchło - tyle że bez dowództwa - a przynajmniej tak mi mówił mój pradziadek Henryk. Zakładam, że gdyby nie podjęcie działań przez generałów to głos by przejęłi najbardziej radyklani patrioci, co by się skończyło jeszcze większą rzezią bez jakiegokolwiek planu.

0

@Rhaan Wątpię, że Komorowski podjął tą decyzję sam (wiem, że podjął z innymi generałami) bez konsultacji z przedstawicielami Armii, zorganizowanych grup i innych skorych do pomocy. Celem było uwiarygodnienie Polskiego Państwa Podziemnego, jako narodu który walczy o swoje a nie czeka łaskawie na uratowanie przez Rosjan (do których i tak de facto zostaliśmy przehandlowani - ale tego wtedy nie wiedzieli). Cel graniczył z cudem, ale był szlachetny. Cel zakładał to, że będziemy mieli lepsze warunki negocjacyjne jeśli się uda powstanie niż jak zostaniemy odbici przez Rosjan i będziemy musieli się im kłaniać w pas za "ratunek".

Powiem Ci tak, gdyby Polska i Polacy siedzieli tylko na dupie i cierpliwie czekali to by nas nie było na mapie dobre 300+ lat. Tożsamość narodowa, zapalenie do walki i temperament związany z patriotyzmem jest czymś co nas wyróżnia na tle wielu narodów i tego z krwi nie wyplewisz. Z takim chłodnym, kalkulacyjnym podejściem nas jako Polski i kultury polskiej już dawno by nie było, a uczył byś się tego jako ciekawostki historycznej w innym języku, że kiedyś coś takiego jak RON miało miejsce.

8

@macio_944 Nawet kolor się zgadza

4

@Bandit Wielkim aspektem były nastroje społeczne udręczone przez okupantów i myślę, że świetnie się wpisują w to słowa Mussoliniego "Lepiej żyć jeden dzień jak lew niż 100 lat jak owca". Ludzie mieli dość, widzieli cel i szanse w walce - choć małe to warte poświęcenia byle wydrzeć się z kajdan oprawców. Zza biurka i perspektywy czasu możemy sobie myśleć co chcemy, ale człowiek popchnięty w taką sytuacje wyżej sobie ceni wolność i dumę niż życie. Świadomi śmierci szli i walczyli - za nas, za naszych dziadków, za Polskę. Żadna chłodna kalkulacja nie pozwoli mi powiedzieć, że się mylili.

Edit. Nie wiem ile osób miało ten komfort, ale ja za swojego życia poznałem i pamiętam rozmowy z trzema prababciami i dwoma pradziadkami - z tego grona żyją dwie prababcie obie przed setnymi urodzinami. To jakie historie słyszałem i to ile zdrowia poświęcili Ci ludzie przekracza moje wyobrażenie.

4

@Herato Z tą różnicą, że Ronaldinho zaczął gasnąć jak już wszystko zdobył.

2

@1LY0 A nie można in blanco? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0

@FCB_dimiC Czyli oprócz bycia moderatorem jest też kimiarzem. To wszystko wyjaśnia. xD

0

@RosjaninBut Vini albinos?

0

@GeneralXavi Tak paradoksalnie to przemijanie.

1

@Comentateiro Pan Mateusz Borek*

1

@Mokaczino Nie no bez przesady, przecież nad tym nie trzeba myśleć. To logiczne. :D

1

@jedrek7000 Leagues Cup jak się nie myle

4

@NeroTFP1 Ciężkie pytanie, tym bardziej że słucham naprawdę bardzo dużo muzyki.

Polska - Czesław Niemen/Zbigniew Wodecki
Zagraniczni - Freddie Mercury/Michael Jackson/Whitney Houston

Dodać mogę - Fryderyk Chopin, Beethoven, Paganini, Lemmy Kilmister, Ozzy Osbourne, John Lennon, Prince, Marek Grechuta, Chaka Khan, Steven Tyler, Axl Rose, 2Pac, Tyler The Creator, Nas, Andre 3000, Rakim, Big Pun, Kendrick Lamar, Jay-Z.

Mógłbym bardzo długo wymieniać, bo mam ulubionych twórców z określonych gatunków, a do tego podgatunków... Pewnie z samego rapu mógłbym wymienić z 50 osób, które w jakiś sposób kształtowały to jakie style lubię. Mimo, że jest to gatunek którym zainteresowałem się później, bo od dziecka interesowałem się rockiem i metalem.

2

@vangoor



Jakoś tak mi się skojarzyło z tym akcentem "KRISZCZIAAANO RUNALDU" XD

2

@Lanosss Tak się buduje relacje z dzieckiem :D

0

@Azazel_Pazuzu ze niby to na górze nawiązuje do tego? https://imgur.com/a/GbzRTld

Bez jaj, przecież to nawet koło siebie nie stoi. XD

1

@Hektor16 Wdzięczności mej słowa nie opiszą, jednakże napisać je należy. Dziękuję Ci Królu złoty

2

@MesQueUnClub_87 Dawid Konserwator i syn Bajora, mogą mnie nazywać ignorantem ale na pewno tego nie włączę. Kiedyś sprawdzałem wszystko żeby mieć opinie, ale po sprawdzeniu kilkunastu numerów od tych artystów (xD) nawet nie chce mi się

A ten mandacik to przedstawiciele disco Polo, więc w takich kategoriach trzeba to traktować.

Poza tym wydaje mi się, że ten post jest z lekkim przekąsem. :)

0

@ProMILs „Zmienione zasady mają oficjalnie obowiązywać w rozgrywkach, które ruszą po 1 lipca lub później. IFAB dała jednak zielone światło, aby były stosowane przez sędziów także w tych, które ruszą już w czerwcu.”

0

@NeroTFP1 i 50 gier na dysku do wyboru

0

@BorzyKrzys Wyloncz tv wloncz myślenie!?!(!!

8

@Esteban_ Ale za to na jesień i wiosnę też leje

0

@Nightraider Martin miał przede wszystkim łatwiejszą sytuacje przez kontuzje Balde, więc automatycznie miał dużo więcej szans na pokazanie się. Martin potrafił grać tragicznie, a i tak dostawał skład. Przy końskim zdrowiu i niebywałej kondycji Kounde, Fort nie ma szans na zbyt wiele gry na swojej nominalnej pozycji. Też uważam, że powinien iść na wypożyczenie lub odejść a na to się niestety nie zapowiada.

2

@Hshdhrhdh Suchość w gardle potrafi popchnąć ludzi w stronę szaleństwa

2

@Gaucho Do dziś pamiętam, jak szkoda mi go było przez to złamanie. Gdyby nie to, to mam wrażenie że pograłby trochę dłużej u nas.

0

@OldMc84
Moim tokiem myślenia jesteśmy bankrutem? A gdzie ja to niby napisałem? Napisałem, że każdy klub ma zadłużenie - mniejsze, większe ale ma. Ba, napisałem że kraje też mają zadłużenie i potężne firmy również je mają, to standard w takich kolosach - dopóki masz płynność finansową nikt Ci nic nie zrobi. To właśnie Twoim zdaniem jesteśmy w niewiadomo jak tragicznej sytuacji, a prawda jest taka że grając na wypożyczonym stadionie ciśniemy miliardowy skład Realu. Nie znasz realiów PL dlatego nie wiesz dlaczego mogą szastać kasą na transfery, oprócz tego że mają potężne wpływu z praw transmisyjnych to nie mają też problemu z FFP ligowym. Przypomnij sobie kiedy jakiś klub z La Liga oprócz Realu, Barcelony i Atletico zrobił jakiś głośny transfer. Co z tego, że do La Liga przychodzą inwestorzy którzy nie mogą wydawać pieniędzy (casus Malagi, czy Valenci)? W PL wchodzi inwestor, kładzie hajs i klub ze spadkowicza może robić transfery, ale nie w La Lidze.

https://www.transfermarkt.com/laliga/transfers/wettbewerb/ES1

Rzuć okiem - w tej lidze NIKT nie ma pieniędzy, w innych ligach kluby robią transfery, tutaj Sociedad traci Zubimendiego za 70 mln i nie robi żadnego transferu. Inne kluby mają transfery po milion, 3 mln, 6 mln. Przecież to jest żart.

PS. Pamiętaj, że kredyt Realu też jest zadłużeniem. Wiesz czemu? Bo oficjalnie podaje się go jako zadłużenie długoterminowe, podobnie jak kredyt Barcelony na Espai Barca wlicza się do zadłużenia długoterminowego. Ich kredyt WYNOSIŁ 1.1 mld, bo obecnie wzrósł do 1,347 mld i wciąż nie wiadomo czy to na pewno wystarczy żeby mogli robić koncerty, co jest związane z nieprawidłowościami wygłuszenia stadionu. Więć możliwe, że ich kredyt wzrośnie. Bez koncertów wzrost ich przychodów jest mocno ograniczony. Przypominam, że Barcelona ma prawie miliard przychodu nie grając na Camp Nou, sytuacja będzie się tylko i wyłącznie klarować, a przychody wzrosną.

Daleko mi do fana Laporty, wręcz przeciwnie uważam że mógł wiele rzeczy zrobić inaczej i nie wszystkie jego ruchy mi się podobają, ale obwinianie gościa, który przyszedł do klubu z historycznymi długami, w zapaści sportowej, bez planu na rozwój i budowę składu, jest trochę nie na miejscu patrząc na To jego druga przygoda (a 3cia kadencja) w klubie i za pierwszym razem również wyciągał klub z bagna. Zbyt dużo narzekamy, jak to jako Polacy mamy w zwyczaju. Sportowo zespół się broni, niedługo wrócimy na Camp Nou więc i wzrosną przychody, a klub i tak już wychodzi powoli na prostą. Więcej zaufania mimo całego burdelu jaki jest w La Lidze i dziesiątkach tych instytucji, z którymi trzeba współpracować ( CTA, RFEF, La Liga itd ).

Ah jeszcze w kwestii transferów Realu. Jeśli myślisz że oni zapłacili 110 mln za Bellinghama z góry to się mylisz. Praktycznie żaden transfer nie jest płacony z góry i Real też takich praktyk nie stosuje. W Premier League prawie 3 miliardy z transferów jest rozłożonych w ratach. Całościową kwotę z góry musisz zapłacić jedynie w przypadku klauzuli odstępnego.

0

@OldMc84 Pytasz się czemu wybraliśmy firmę Limak, która pracuje w kilku krajach i ma w swoim portfolio budowę lotniska w Kuwejcie, szpital w Kuwejcie, elektrownie solarną, elektrownie wodne, zapory wodne, elektrownie gazowe, elektrownie cieplne, modernizacje narodowych przyłączy wody pitnej w Turcji i wiele innych rzeczy jak hurtownie cementu, hotele czy eksport do 32 krajów soków zagęszczonych, świeżo wyciskanych oraz napoji? Nie wiem, ale widocznie współpracujący z nimi Kuwejt, Arabia Saudyjska i kilka innych krajów coś w nich widzą. ;) Sprzedaż loży VIP jest jak najbardziej normalna, zrobił to chociażby Real Madryt. Wiesz co też ma Real Madryt? Około 1.1-1.8 miliarda długu do spłacenia, podobnie jak większość klubów które modernizują stadiony itd.

Pomyśl sobie tak - mamy problemy finansowe mimo wygrywania ligi i zdobywania pucharów, mimo dużego zastrzyku gotówki za dotarcia do półfinału LM. To teraz wyobraź sobie nasze zadłużenie bez restrukturyzacji długu, którą przeprowadził Laporta, bez zrobienia transferów gdzie byśmy szorowali na 3 miejscu i drżeli o wyjście z grupy LM. Barcelona nie może sobie na takie coś pozwolić mając problemy finansowe - pakować się w jeszcze większe problemy obniżając poziom sportowy. Sprzedaż aktywów klubowych nie jest niczym nowym i robią to różne kluby. W przypadku np Manchester United jest to sprzedawanie udziałów w klubie - przypominam, że Barcelona jako klub wciąż należy w 100% do Socios i nie możemy sobie w razie problemów sprzedać 25% klubu i zyskać setki milionów, więc radzimy sobie w inny sposób - sprzedając np 49% Barca Vision. Wiesz czym jest Barca Vision? Platformą internetową wykorzystującą technologie Web3 i sztuczną inteligencję. Wspomaga cyfrowy rozwój klubu, jest zewnętrzną firmą podległą Barcelonie nawet po sprzedaży udziałów, bo Barcelona wciąż jest większościowym udziałowcem. W greckich klubach finansowe dźwignie to wręcz standard płynności finansowej. Wystarczy się zainteresować i poczytać zamiast krytykować wszystko na chłopski rozum. Każda wielka firma i marka jest zadłużona w jakiś sposób, zresztą nawet państwa są zadłużone. PSG ma zadłużenie około 300 mln w samych transferach (TAK nawet takie kluby z nieskończonym kapitałem transfery robią na raty), City ma zadłużenie w transferach około 200 mln, Real Madryt ma zadłużenie długoterminowe ponad miliard , Manchester United ma zadłużenie długoterminowe ponad miliard funtów, Chelsea ma zadłużenie ponad miliard funtów, Juventus ~300 mln, Arsenal ~400mln. Jak myślisz, że inni nie mają długów to zwyczajnie w ogóle nie zainteresowałeś się tematem, a powinieneś patrząc na ilość newsów jakie się tu pojawiają w tej kwestii od dobrych paru lat.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?