La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1153 Culés

6

Dzisiaj na LR, a także na twitterze (czy tam X'ie) widziałem wpis, gdzie to prof. Jan Grabowski powiedział, że według relacji jego ojca to Polacy byli gorsi od Niemców, jeśli chodzi o ujawnianie Żydów.
O ile sam znam przykład rodziny z moich terenów, która w czasie okupacji wystawiała Żydów (ci ludzie już nie żyją) i nie wypieram faktu, że takie sytuacje miały miejsce, tak poraża mnie narracja części osób jacy to Polacy byli źli. W momencie, gdy czytam, iż Polacy byli gorsi od samych Niemców, dłoń ląduje na mojej twarzy.

Dlatego też jestem wdzięczny, że w dzisiejszych czasach mamy YT i ułatwiony dostęp do materiałów, w których to ci odważniejsi twórcy publikują filmy niezgodne z panującą na zachodzie narracją dot. działań przedstawicieli ludności żydowskiej w czasie II WŚ. Tutaj świetny materiał dr Leszka Pietrzaka odnośnie żydowskiej partyzantki - z nawiązaniem do historii z filmu "Opór".
Link:



Jedyny minus filmu, że jego autor używa błędnego zwrotu "przekonywujący", zamiast "przekonujący", czy "przekonywający". Widocznie nie miał styczności z @NeroTFP1 :D
Więcej wad nie ma.

2

@Ojciec5tkidzieci Ja bym nie użył określenia "Polacy" tylko pojedyńcze jednostki - "czarne owce". Bo jestem przekonany, ze były takowe. Wojna, strach, chęć przeżycia robi swoje. I to jest najlepszy czas dla takich kombinatorków, cwaniaczków.

2

@fart Oczywiście, że byli takowi. Tak, jak wśród żołnierzy Wermachtu byli też normalni. Tylko niektóre osoby mają skłonność do demonizowania całości na podstawie działań jednostek.

2

@Ojciec5tkidzieci Właśnie jestem świeżo po lekturze ksiązki "Tako rzecze Lem" w której też pojawił się taki wątek. Lem też ukrywał przez kilka dni kolegę gdzieś na strychu,ale to co przez ten czas i potem przeżywał było straszne. Zwłaszcza poczul ulgę gdy ten kolega zniknął ,ale też bal się po wszystkim że go złapia i go wyda. Przytoczył też wypowiedź bodajże Bartoszewskiego i szacunki że aby uratować jednego Żyda musiała powstać siatka ok 80 ludzi. A jeden szmalcownik w tym samym czasie mógł wydac ich kilkudziesieciu.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?