- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1053 Culés
Gorące dyskusje
Kgorecki2500
5
GTA w pudełku ale bez płyty? 350 zł Panie Rockstarze, co tylko sobie zarządasz Panie... » Czytaj dalej
64 odpowiedzi
Ilka
2
Jak zapatrujecie się na chodzenie w takie upały w centrum miasta, po galeriach itp. bez koszulek... » Czytaj dalej
38 odpowiedzi
Kgorecki2500
13
Nie wiem czy to ja mam jakąś większą tolerancję na promienie UV ale w sumie w tych 35... » Czytaj dalej
24 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1053 Culés
4
https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a41392813/worlds-first-hypersonic-cruise-missile/
Niedługo hipersoniczny Kindżał Putina już na nikim nie zrobi wrażenia. USA i Australia opracowały system Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM), czyli pociski manewrujące wykorzystujące silnik typu scramjet. Scramjet to silnik, do którego wpada powietrze z dużą prędkością, zostaje sprężone, a następnie po dodaniu paliwa następuje wybuch i wyrzucenie gazów z dużą prędkością. Wg. NASA technologia ta może rozpędzić taki pocisk maksymalnie do prędkości Mach 15 (ok. 18500 km/h). Jednak na razie planuje się produkcję seryjną pocisków osiągających "zaledwie" 5 Machów. W odróżnieniu do Rosyjskiego systemu Kindżał, który może być wystrzelony tylko z myśliwców MiG-31 i bombowców Tu-22M3, HACM będzie przenoszony przez F/A-18 Super Hornet, F-35A, P-8 Poseidon (zmilitaryzowany Boeing 737) i inne. Oczywiście oba te systemy to zaledwie czubek góry lodowej zbrojeń hipersonicznych, gdyż są bronią konwencjonalną. W tym samym czasie Rosja testuje i podobno wprowadza do służby strategiczne rakiety hipersoniczne Avangard, a Amerykanie testują odpowiednik Dark Eagle (w Niemczech będzie stacjonować brygada w nie wyposażona, tak jak podczas zimnej wojny w RFN była grupa artylerii strategicznej US Army). Prawdą jest, że Federacja Rosyjska prowadzi w tym wyścigu, ale niedługo dojdzie do wyrównania sił i miejmy nadzieję, że powstrzyma to ewentualne użycie broni jądrowej...